Plan Morawieckiego ma być gotowy w połowie lipca

Plan Morawieckiego ma być gotowy w połowie lipca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prace nad tworzonym z inicjatywy wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego projektem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju mają się zakończyć 15 lipca - zapowiedział w poniedziałek wiceszef MR Paweł Chorąży.

Po tym terminie projekt ma wejść w fazę konsultacji społecznych - tak, aby w październiku mógł zostać przyjęty przez rząd.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia połączonych zespołów Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy oraz ds. funduszy europejskich Chorąży przedstawił harmonogram prac nad strategią. Zaprezentowano też jej przygotowane założenia.

Aktualnie prace nad projektem - jak poinformował wiceminister - toczą się w 12 międzyresortowych zespołach roboczych, nad którymi czuwa rządowy Komitet koordynacyjny ds. polityki rozwoju. Jak dodał, ich prace mają charakter "w dużej mierze wewnętrzny, co nie oznacza, że są zamknięte".

Rządowy projekt strategii ma być gotowy 15 lipca - wynika z zaprezentowanego stronie społecznej harmonogramu. Potem strategia trafi do konsultacji społecznych - z udziałem zainteresowanych środowisk, branż oraz pojedynczych osób, które będą mogły przekazywać swoje uwagi m.in. poprzez system konsultacji obywatelskich online. Wiceszef MR zapowiedział również organizacje spotkań "branżowo-tematycznych" - zarówno na poziomie krajowym, jak i wojewódzkim. Konsultacje mają zgodnie z planem potrwać do końca września br.

Przyjęcie projektu przez rząd - w formie aktualizacji średniookresowej strategii rozwoju kraju - planowane jest na październik.

Zgodnie z zaprezentowanym na forum RDS harmonogramem, do 15 czerwca zakończyć miały się prace nad wstępną listą kluczowych z punktu widzenia strategii projektów, a do 20 czerwca m.in. nad systemem wdrażania, monitorowania i ewaluacji jej założeń oraz metodami finansowania.

Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju ma stanowić uszczegółowienie celów rozwojowych wyznaczonych w przyjętym przez rząd w lutym Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znanym też jako Plan Morawieckiego. Mają się w niej znaleźć m.in. opisy projektów i programów prorozwojowych oraz celów i kierunków poszczególnych polityk publicznych.

Trzy główne cele szczegółowe strategii to - zgodnie z przyjętymi w MR założeniami - trwały wzrost gospodarczy oparty na dotychczasowych i nowych przewagach, rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy oraz skuteczne państwo i instytucje gospodarcze służące wzrostowi oraz "włączeniu" społecznemu i gospodarczemu.

Wdrożenie strategii ma też - zgodnie z założeniami MR - doprowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów. Dochód na głowę mieszkańca ma do 2020 r. osiągnąć 80 proc. przeciętnej UE (obecnie to 67,8 proc.). PKB na głowę mieszkańca ma w 2020 r. sięgnąć 78 proc. poziomu unijnego (obecnie wynosi 68 proc.). Wśród założonych celów strategicznych na 2020 r. znalazły się też: zmniejszenie poziomu zagrożenia ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz zwiększenie produktywności pracy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Plan Morawieckiego ma być gotowy w połowie lipca

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!