Po raz pierwszy od 32 lat wystąpiła w Polsce deflacja

Po raz pierwszy od 32 lat wystąpiła w Polsce deflacja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po raz pierwszy w historii polskiej transformacji ceny spadają. W lipcu inflacja CPI wyniosła -0,2 proc. wobec wzrostu o 0,3 proc. w czerwcu. Ekonomiści wskazują, że to po części efekt statystyczny, ale przyznają, że deflacja może zakotwiczyć u nas na kilka miesięcy

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w lipcu o 0,2 proc. rok do roku, a wobec czerwca też spadły o 0,2 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Podkreślono, że to pierwszy spadek cen w ujęciu rdr od 32 lat.

Urząd poinformował, że to pierwszy spadek cen w ujęciu rok do roku od 32 lat, czyli odkąd GUS oblicza dane.

- Lipcowa deflacja w głównej mierze wynika ze statystycznego efektu wysokiej bazy sprzed roku, kiedy to wzrost cen skokowo przyspieszył - z 0,2 proc. w ujęciu rocznym do 1,1 proc. na skutek wzrostu cen wywozu śmieci i dokonanej przez GUS zmiany sposobu kwotowań cen ziemniaków – twierdzi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Ale statystyka to nie jedyne wyjaśnienie. W tym roku mamy do czynienia z nadzwyczajnym spadkiem cen żywności. W lipcu szósty miesiąc z rzędu i to w największym stopniu od sierpnia ubiegłego roku potaniała żywność. Jej spadek okazał się zdecydowanie głębszy niż pierwotnie szacowaliśmy - o 1,1 proc. w ujęciu miesięcznym wobec 0,3 proc. w czerwcu – podkreśla Wojciechowski. NA to nakładały się dość stabilne ceny paliw w pierwszym półroczu.

W komunikacie GUS wskazano, że licząc miesiąc do miesiąca w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. "Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie spadki cen żywności (o 1,2 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,8 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,28 pkt proc. i 0,14 pkt proc." - czytamy w komunikacie. Dodano, że "wzrosty cen w zakresie transportu (o 0,8 proc.), łączności (o 1,2 proc.), a także rekreacji i kultury (o 0,9 proc.) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 pkt proc. i po 0,06 pkt proc.".

Deflacja nie jest zaskoczeniem. Ekonomiści zapowiadali ją na miesiące letnie, prognozując, że okres spadku cen potrwa dwa-trzy miesiące. Rosyjskie embargo zmieniło jednak nieco sytuację.

- Zgodnie z naszą krótkoterminową prognozą, uwzględniającą efekty cenowe wprowadzonego w sierpniu rosyjskiego embarga, deflacja w Polsce utrzyma się do grudnia br., a embargo przyczyni się do obniżenia ścieżki inflacji o 0,4 – 0,5 pkt. proc. w horyzoncie rocznym. Wpływ embarga na inflację będzie skoncentrowany w III i IV kw., a więc w okresie, w którym nastąpi pełna materializacja jego wpływu na ceny mięsa i nabiału oraz zakończą się zbiory jabłek i gruszek. W efekcie, zgodnie z naszą prognozą w sierpniu inflacja obniży się do -0,4 proc. w ujęciu rocznym, a w kolejnych miesiącach pozostanie w umiarkowanym trendzie wzrostowym osiągając -0,1 proc. w grudniu – twierdzi Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

- W kierunku kontynuacji spadku cen żywności oddziałują rosyjskie sankcje, w związku z czym inflacja może kształtować w poniżej zera nie tylko przez najbliższe 2 miesiące, czyli tak jak dotychczas zakładaliśmy, ale nawet do końca roku – zgadza się z tą diagnozą Wiktor Wojciechowski.

Te dane zwiększają znacznie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych RPP. Jakub Borowski oczkuje jej we wrześniu. Bardziej wstrzemięźliwy jest Wiktor Wojciechowski. - Obniżki stóp procentowych nie możemy wykluczyć już na wrześniowym posiedzeniu RPP, choć bardziej prawdopodobnym terminem wydaje się nam listopad, kiedy to Rada zapozna się z wynikami kolejnej projekcji Instytutu Ekonomicznego NBP. W gospodarce nie widać presji inflacyjnej, a poprawa aktywności wyraźnie wyhamowała. Rynek wycenia już cięcie o 50 pb w perspektywie najbliższych 3 miesięcy – twierdzi ekonomista Plus Banku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po raz pierwszy od 32 lat wystąpiła w Polsce deflacja

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!