Podatek od transakcji finansowych: więcej szkód niż pożytku

Podatek od transakcji finansowych: więcej szkód niż pożytku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W polskich realiach taki podatek narobiłby więcej szkód niż pożytku, mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva.

Ekspert przypomina, że prób wprowadzenia takiego podatku było już w świecie i w Europie wiele. Nie udało się go wprowadzić globalnie, a tylko wtedy miałby on jakieś sensowne znaczenie.

Co to jest podatek "Tobina" lub jak kto woli „Robin Hooda”?

- To podatek wymyślony w latach 70 przez ekonomistę James’a Tobina, który zaproponował wprowadzenie podatku od spekulacyjnych transakcji walutowych, jako odpowiedź na upadek systemu z Bretton Woods. Doszło wtedy do oderwania mówiąc wprost walut od parytetu złota. Przestaliśmy wtedy na podstawie jednego stałego kursu przeliczać kurs danej waluty na złoto. Groził wtedy znaczący rozrost rynku finansowego i wzrost spekulacji. Temu chciał zapobiec James Tobin - tłumaczy Paweł Majtkowski.



Zgodnie z pierwotną propozycją James’a Tobina, aby podatek ten był skuteczny, musiałby mieć globalny charakter.

- Były już przykłady wprowadzania takiego podatku przez pojedyncze państwa, ale pojawiały się duże problemy. Bardzo wiele transakcji finansowych po prostu przenosiło się na inne rynki finansowe gdzie takiego podatku nie było. W Unii Europejskiej na takie rozwiązanie nie chce się zgodzić przede wszystkim Wielka Brytania i Luksemburg - dwa największe centra obrotów finansowych w Europie. Wszystko wskazuje, że tej zgody nie będzie, a bez niej pozostałe państwa miałyby ten problem, że podatek byłby nieskuteczny - mówi Paweł Majtkowski.

Wprowadzenie podatku "Tobina" w Polsce to spory problem.

- Dlatego, że bez działania globalnego podatku inwestorzy z Polski przenieśliby się na inne rynki. Pamiętajmy też, że sens tego podatku polegał tylko i wyłącznie na ukróceniu spekulacji. Stawki podatku miały być stosunkowo niskie, bo nie chodziło o zasilenie budżetu. W Polsce dużo mówi się o opodatkowaniu banków. Jeśli myśleć o tym poważnie, to jest wiele innych sposobów by to zrobić, niekoniecznie przy pomocy podatku od transakcji finansowych, który mocno uderzy w naszą Giełdę Papierów Wartościowych. Pamiętajmy, że GPW jeszcze nie doszła do siebie po reformie OFE - dodaje ekspert.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!