Podatki w Wielkiej Brytanii czeka kontrola Komisji Europejskiej

Podatki w Wielkiej Brytanii czeka kontrola Komisji Europejskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie wyjątków w systemie podatkowym w Wielkiej Brytanii, które mogą pozwalać międzynarodowym korporacjom na unikanie opodatkowania. Urzędnicy w Brukseli podejrzewają praktyki niezgodne z prawem UE.

  • Jak Wielka Brytania pozostaje członkiem UE, korzysta zarówno z praw, jak i wszystkich obowiązków kraju członkowskiego.
  • Jeśli śledztwo potwierdziłoby podejrzenia, wówczas brytyjski fiskus musiałby odzyskać od korporacji, które na tym zyskały, należne podatki.
  • Dotychczas największa taka sprawa dotyczyła Apple, który decyzją KE ma zapłacić Irlandii 13 mld euro.

Rozpoczęcie śledztwa na niespełna dwa lata przed zaplanowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE może stać się kolejnym argumentem w rękach negocjatorów Komisji Europejskiej na rzecz utrzymania jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Zjednoczonego Królestwa. Podobne sprawy ciągną się bowiem latami, a swój finał nierzadko znajdują właśnie w Trybunale w Luksemburgu.

Tak było choćby z karą dla amerykańskiego producenta procesorów Intel. Komisja nałożyła na niego grzywnę w wysokości 1,06 mld euro w roku 2009, którą w tym roku uchylił Trybunał Sprawiedliwości.

W ogłoszonym 23 października dochodzeniu KE chce sprawdzić, czy wyjątki w brytyjskim systemie, które zwalniają niektóre transakcje korporacji międzynarodowych od stosowania przepisów podatkowych, nie łamią unijnych reguł. W szczególności śledztwo ma wykazać, czy korporacje mogą płacić niższe podatki w Wielkiej Brytanii, co naruszałoby zasady pomocy państwa UE.

"Wszystkie firmy muszą płacić uczciwie podatki. (...) Dokładnie przyjrzymy się zwolnieniu od brytyjskich zasad (...), aby upewnić się, że nie narusza ono unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa" - oświadczyła w czwartek unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Śledztwo KE ma się koncentrować na ogłoszonych w 2011 r. regułach dotyczących kontrolowania zagranicznych firm, które mają służyć walce z unikaniem opodatkowania. Pozwalają one brytyjskim władzom podatkowym na ponowne przesunięcie do brytyjskiej spółki matki zysków wytransferowanych wcześniej sztucznie do firm offshore (spółek zależnych w rajach podatkowych).

KE podkreśla, że reguły te są skuteczną i ważną cechą wielu systemów podatkowych, które chcą walczyć z nieuczciwymi praktykami. Jednak Brytyjczycy w 2013 r. wprowadzili wyjątki dla niektórych dochodów (odsetek od pożyczek), które otworzyły drogę do zmniejszania zgodnie z prawem podstawy opodatkowania. Procedura ta jest powszechnie stosowana i opiera się na tym, że kredytobiorcy (w ramach jednej korporacji) mogą znacząco zredukować swoje zyski podlegające opodatkowaniu przez zakwalifikowanie odsetek jako kosztów.

Jednocześnie kredytodawcy (inna spółka w tej samej grupie) nie płacą żadnych podatków od tej przynoszącej im zysk transakcji, bo przepisy podatkowe niektórych krajów (np. Luksemburga) zwalniają dochody z inwestycji kapitałowych od opodatkowania.

Komisja Europejska uważa, że takie możliwości, które dają przewagę tylko firmom międzynarodowym, mogą zakłócać konkurencję i być zakwalifikowane jako nieuprawniona pomoc państwa.

Jeśli śledztwo Komisji potwierdziłoby podejrzenia, wówczas brytyjski fiskus musiałby odzyskać od korporacji, które na tym zyskały, należne podatki. Otwarcie dochodzenia, którego rezultat nie jest przesądzony, umożliwia zainteresowanym stronom przedstawienie urzędnikom w Brukseli swojego stanowiska.

KE podkreśliła w swoim komunikacie, że tak długo jak Wielka Brytania pozostaje członkiem UE, korzysta zarówno z praw, jak i wszystkich obowiązków kraju członkowskiego. Włączają się w to regulacje dotyczące pomocy państwa, do których Zjednoczone Królestwo musi się stosować tak długo, jak będzie w UE.

KE prowadzi dochodzenia dotyczące indywidualnych decyzji podatkowych państw członkowskich, które mogą być uznane za pomoc państwa od 2013 r. W kilku sprawach podjęła już decyzje, nakazując m.in. Luksemburgowi i Holandii odzyskanie podatku. Największa taka sprawa dotyczyła Apple, który decyzją KE ma zapłacić Irlandii 13 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!