Polacy chętniej korzystają z bankowości elektronicznej

Polacy chętniej korzystają z bankowości elektronicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W trzecim kwartale 2018 roku liczba aktywnych uczestników bankowości elektronicznej przekroczyła 17 mln. 46 proc. z nich korzysta z aplikacji mobilnych na telefon lub tablet - wynika z najnowszego raportu NetBanku, zaprezentowanego podczas czwartkowej konferencji Związku Banków Polskich.

  • Podczas konferencji zaprezentowano dane najnowszego Monitora Bankowego, z którego wynika, że w środowisku bankowym obniżają się prognozy, dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju.
  • Z raportu NetBank wynika, że generalna liczba rachunków klientów indywidualnych, mających możliwość korzystania z bankowości elektronicznej, wyniosła w III kwartale 37,26 mln. 
  • Rozwój bankowości elektronicznej jest ważny, zmierza do uproszczenia obrotu gospodarczego i przyspieszenia go, a także obniża koszty społeczne funkcjonowania systemów płatniczych - komentował wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.

Blisko połowa (46 proc.) aktywnych klientów bankowości internetowej, to także użytkownicy aplikacji mobilnych - na koniec III kwartału 2018 było ich niespełna 7,9 mln, od poprzedniego kwartału więcej o 9 proc., a od początku roku więcej o 25 proc.

- Rozwój bankowości elektronicznej jest ważny, zmierza do uproszczenia obrotu gospodarczego i przyspieszenia go, a także obniża koszty społeczne funkcjonowania systemów płatniczych - komentował wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.

Podczas konferencji przedstawiono także grudniowe wyniki Monitora Bankowego, z którego wynika, że indeks aktywności bankowej Pengab obniżył się o 2,4 punkta procentowego, do 26,5 pkt. Na grudniowy wynik miało wpływ przede wszystkim obniżenie się wskaźnika prognoz.

Marcin Idzik z Kantar TNS podkreślał, że obecnie prognozy sytuacji ekonomicznej kraju są niższe, niż przed rokiem.

- Obecna sytuacja jest oceniana jako bardzo korzystna, natomiast perspektyw na poprawę obecnego poziomu trudno szukać - zaznaczył.

Co do ocen formułowanych przez środowisko bankowe całego 2018 roku, uznało ono, że "był on bardzo dobry lub dobry", choć można było zaobserwować większy rozdźwięk ocen pozytywnych i negatywnych. Jedną z cech ocen mijającego roku jest, jak mówił Idzik, "istotny spadek znaczenia kredytów walutowych".

- To co nasz cieszy, to dobre wyniki sektora, choć niezadowalające, bo o wiele niższy zwrot z kapitału niż na innych rynkach - zaznaczył prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewcz.

Wyraził nadzieję, że w 2019 roku nie będą wzrastać obciążenia administracyjne dla sektora bankowego.

- W roku 2019 na pewno będziemy pracować nad nową wersją split paymentu i wdrożeniem Polish API - powiedział Pietraszkiewicz, nawiązując do planów Związku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy chętniej korzystają z bankowości elektronicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!