XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polacy ciągle chętni do zakupów

Polacy ciągle chętni do zakupów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Listopadowe dane o sprzedaży detalicznej i jej strukturze sugerują, że skłonność do dokonywania zakupów pozostaje wysoka - ocenił piątkowe dane GUS dot. sprzedaży detalicznej ekonomista Pekao Adam Antoniak. - Popyt konsumpcyjny w polskiej gospodarce pozostaje silny pod koniec roku - uważają ekonomiści PKO BP. Według nich, dane wskazują na coraz większą popularność w Polsce promocji w ramach Black Friday.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że sprzedaż detaliczna w listopadzie 2018 r. wzrosła o 8,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,7 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w ubiegłym miesiącu o 6,9 proc. rdr.

"Listopadowe dane o sprzedaży detalicznej i jej strukturze sugerują, że skłonność do dokonywania zakupów pozostaje wysoka. Pomimo solidnych odczytów bieżących danych, perspektywy dla konsumpcji pogarszają się. Grudniowe odczyty wskaźników koniunktury konsumenckiej wskazują na pogorszenie nastrojów konsumenckich, co w kolejnych miesiącach może się przełożyć na mniejszą skłonność do dokonywania wydatków" - napisał  Antoniak.

Jak podkreślił ekonomista, "jednocześnie w średniej perspektywie oczekujemy wolniejszego wzrostu płac i zatrudnienia, co przełoży się na wolniejszy wzrost siły nabywczej gospodarstw domowych i tym samym mniej dynamiczny wzrost konsumpcji prywatnej".

"Listopadowe dane wysokiej częstotliwości sugerują, że powszechnie spodziewane spowolnienie koniunktury ma jak dotychczas łagodny charakter. Oczekujemy, że w 2019 r. stopy NBP pozostaną na rekordowo niskim poziomie (1,50 proc.), a początek cyklu podwyżek stóp procentowych nastąpi w pierwszym kwartale 2020" - czytamy.

Popyt konsumpcyjny w polskiej gospodarce pozostaje silny pod koniec roku - ocenili ekonomiści PKO BP. Jak dodali, dane wskazują na coraz większą popularność w Polsce promocji w ramach Black Friday.

"Wyhamowanie wzrostu sprzedaży w porównaniu z poprzednim miesiącem wynikało ze słabszej dynamiki sprzedaży samochodów, która spadła o 1,4 proc. r/r po wzroście o 9,7 proc. r/r w październiku prawdopodobnie napędzanym przez zmiany regulacyjne" - napisali ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem, w większości pozostałych kategorii przedsiębiorstw handlowych sprzedaż przyspieszyła. "Dane nie wskazują więc na negatywny efekt dodatkowego dnia niehandlowego wprowadzonego 12 listopada. Prawdopodobnie wyższa sprzedaż w dni poprzedzające święto narodowe zniwelowała mniejsze obroty 12 listopada"- ocenili.

Ekonomiści wskazali, że sprzedaż "bazowa" (po wyłączeniu samochodów, paliw i żywności) przyspieszyła w listopadzie do 12,4 proc. r/r z 11,9 proc. r/r.

"Dane wskazują w naszej ocenie na coraz większą popularność w Polsce promocji w ramach Black Friday i pewną zmianę zwyczajów zakupowych w okresie przedświątecznym (większe znaczenie listopada kosztem grudnia)" - czytamy w komentarzu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy ciągle chętni do zakupów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!