Polacy sfrustrowani globalnym gospodarczym otoczeniem

Polacy sfrustrowani globalnym gospodarczym otoczeniem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niepewne globalne otoczenie, w większym zakresie dotyczące eurostrefy niż konfliktu na Ukrainie, budzi największe obawy ekonomistów i biznesmenów w Polsce - ocenia Bank of America Merrill Lynch (BAML) na podstawie rozmów w Warszawie.

"Mimo takiego nastawienia kondycja polskiej gospodarki stwarza bardzo dobrą perspektywę dla wzrostu w 2015 r. Dostępność kredytu poprawiła się, polityka fiskalna jest luźna, a wyniki finansowe sektora prywatnego dobre. Dla przyspieszenia wzrostu potrzebne jest jednak zaufanie, a im dłużej w eurostrefie utrzymuje się niepewność, tym większa szkoda dla wzrostu polskiej gospodarki w 2015 r." - napisano w tygodniowym komentarzu nt. rynków wschodzących z piątkową datą.

BAML zauważa, że przeglądy koniunktury GUS-u, będące najlepszymi wskaźnikami wyprzedzającymi dla polskiej gospodarki wykazują spadek oczekiwanych zamówień i duże wahania w księgach zamówień eksporterów, choć ogólny popyt eksportowy na polskie towary jest wyższy niż w 2013 r.

"Wyhamowanie tempa wzrostu nie przekłada się jak dotąd na zwolnienia pracowników, ale wyraża się we wstrzymaniu umiarkowanego przyrostu zatrudnienia rozpoczętego wiosną" - stwierdza komentarz.

BAML dostrzega oddolne ryzyko dla jego przyszłorocznej prognozy PKB dla Polski - 3,8 proc. rdr wobec konsensusu Bloomberga - 3,4 proc., ale zdecydował ją utrzymać do czasu aż zmaterializują się skutki konfliktu na Ukrainie i zapowiedziane przez EBC poluzowanie polityki pieniężnej.

"Eskalacja sankcji UE przeciw Rosji i kontr sankcji rosyjskich, a także bieżące dane z eurostrefy stwarzają oddolne ryzyko dla Polski. Jeśli obecny trend utrzyma się i EBC nie zdoła przywrócić zaufania w eurolandzie, to polski PKB w najbliższym roku wzrośnie o 3-3,2 proc. rdr. I przeciwnie - ponieważ gospodarka na obecnym etapie nie ma do czynienia z żadną nierównowagą, złagodzenie któregoś z tych zewnętrznych szoków doprowadzi do odbicia wzrostu" - ocenia BAML.

Według analityków możliwa jest obniżka oprocentowania stóp NBP nawet o 1 pp, ale jest wiele przeszkód, by tak się stało. Oczekują redukcji o 50 pb. w październiku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy sfrustrowani globalnym gospodarczym otoczeniem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!