Polak wicedyrektorem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

Polak wicedyrektorem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Radosław Pyffel, współzałożyciel i prezes Centrum Studiów Polska-Azja, został wybrany na stanowisko wicedyrektora, członka Rady Dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych - poinformował w poniedziałek resort finansów.

"18 lipca br. Radosław Pyffel został wybrany na stanowisko zastępcy dyrektora, członka Rady Dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), uzyskując zgodę pozostałych państw konstytuanty, do której należy Polska. Należą do niej - oprócz Polski - Wielka Brytania, Szwajcaria, Dania, Szwecja, Norwegia oraz Islandia" - podkreśliło Ministerstwo Finansów.

Jak zaznaczył resort, "formalnie konstytuanta reprezentowana jest w Radzie Dyrektorów Banku przez Dyrektora oraz dwóch Zastępców". "Stanowiska te objęte są rotacją, zgodnie z wypracowanymi zasadami na lata 2016-2034. W latach 2020-2022 Polsce przypadnie w ramach konstytuanty stanowisko Dyrektora Wykonawczego w AIIB oraz ponownie stanowisko Zastępcy Dyrektora Wykonawczego w latach 2026-2030" - wyjaśniło MF.

Polska jest pełnoprawnym członkiem Banku od połowy czerwca tego roku, a polski minister finansów pełni funkcję gubernatora z ramienia Polski. Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że AIIB został założony przede wszystkim z myślą o finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych w państwach Azji, gdzie skala potrzeb w tym zakresie jest znaczna. Według szacunków potrzeby te wynoszą 1 bilion USD rocznie do 2020 r.

Resort finansów podał, że Radosław Pyffel jest współzałożycielem i prezesem Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA), think tanku zajmującego się rozpowszechnianiem wiedzy na temat Azji i relacjami Polski z tym kontynentem. "CSPA zrzesza ekspertów zajmujących się niemal wszystkimi krajami Azji i posiadających głęboką wiedzę na temat ich kultury, gospodarki i polityki. (...) Pyffel współpracuje także z Instytutem Sobieskiego w Warszawie, jest autorem licznych analiz i publikacji na temat Chin. W latach 2010-2014 był doradcą w Sejmie RP" - zaznaczyło ministerstwo.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to chińska alternatywa dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak BŚ czy MFW; ma być motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

Zgodnie z umową założycielską kapitał banku wyniesie 100 mld dol., a udziały poszczególnych krajów zostaną wyliczone zgodnie z formułą opartą o PKB z uwzględnieniem jego wielkości wyliczonej wg kursów bieżących (proporcja 60 proc.) oraz wg parytetu siły nabywczej (proporcja 40 proc.). Zgodnie z tą kalkulacją Polska ma prawo subskrybować kapitał na poziomie 831,8 mln dol., co oznacza łączny udział w kapitale banku na poziomie 0,8475 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polak wicedyrektorem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!