Polska awansowała pod względem dobrobytu, ale sąsiedzi mają lepiej

Polska awansowała pod względem dobrobytu, ale sąsiedzi mają lepiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska zajęła 29. miejsce w Indeksie Odpowiedzialnego Rozwoju wyprzedzając między innymi Portugalię i Chiny - wynika z zaprezentowanego 28 lutego przez Polski Instytut Ekonomiczny badania. Liderem rankingu jest Szwajcaria, a kolejne dwa miejsca zajmują Norwegia i Szwecja.

  • Polska awansowała w zestawieniu o dwie pozycje względem 2015 roku. Wyższe pozycje zajmują jednak Czechy i Słowacja.
  • Według autorów zestawienia główną siłą Polski są czynniki pozapłacowe.
  • Polski Instytut Ekonomiczny zajmuje się m.in. dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak wskazano, za dobry wynik naszego kraju odpowiadał w największym stopniu niski poziom nierówności społecznych i spodziewane długie życie.

Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju oparto na trzech filarach: obecny dobrobyt, zdolność do kreacji dobrobytu w przyszłości, oraz dobrostan wynikający z czynników pozapłacowych.

"Bazuje on na ośmiu wskaźnikach, będących obiektywnymi statystykami, pochodzącymi z bazy Banku Światowego oraz Światowej Organizacji Zdrowia" - wyjaśnili eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który opracował zestawienie.

Indeks obliczono dla 162 krajów i terytoriów. Średni PKB per capita w czołowej 30. wynosi około 45 tys. dol., a jedynie w czterech państwach jest on mniejszy niż 25 tys. dol.

Liderem zestawienia jest Szwajcaria, a kolejne dwa miejsca zajmują Norwegia i Szwecja. Polska plasuje się na miejscu 29., które od 2015 roku zostało poprawione o dwie pozycje. Wyprzedzamy takie kraje, jak Portugalia czy Chiny.

"PKB jako miernik rozwoju nie obejmuje wielu istotnych zjawisk gospodarczych i społecznych; analizuje on podaż, a nie dobrobyt. Nie uwzględnia nierówności, a przy tym pomija czynniki nieprodukcyjne" - wskazano, dlatego PIE zdecydował się opracować własny miernik - Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju.

Według dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotra Araka główną siłą Polski są czynniki pozapłacowe: jesteśmy krajem bezpiecznym, a oczekiwana długość życia jest u nas wysoka. Pod tym względem nasz kraj wyprzedził państwa z pierwszej dziesiątki, jak Finlandia czy Belgia.

"W filarach mierzących obecny dobrobyt i zdolność kraju do jego tworzenia w przyszłości, Polska plasuje się odpowiednio pod koniec trzeciej i na początku szóstej dziesiątki, natomiast w obu odnotowuje poprawę (2,3 proc. w II filarze i 0,7 proc. w III filarze w porównaniu do 2015 roku) - komentuje dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak wskazują autorzy raportu, "w Polsce występują mniejsze nierówności niż w krajach z absolutnej czołówki Indeksu, np. w Niemczech czy Japonii, na co wpływ mogło mieć rozbudowanie systemu świadczeń socjalnych. Również oczekiwana długość życia stanowi powód do zadowolenia".

Mimo że Polska nie osiągnęła jeszcze poziomu liderów, to w Grupie Wyszehradzkiej nieznacznie ustępuje jedynie Czechom. Na tle innych państw Europy Środkowej Polska wypada stosunkowo dobrze. Na wykresie przedstawiono porównanie wyników Polski we wszystkich trzech Filarach z innymi państwami Grupy Wyszehradzkiej. Kraje te są pod wieloma względami zbliżone do Polski, nie tylko z uwagi na czynniki gospodarcze, lecz także geograficzne i kulturowe. Polska w Indeksie zajmuje 29. miejsce, Czechy - 23., Słowacja - 27., a Węgry - 37.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska awansowała pod względem dobrobytu, ale sąsiedzi mają lepiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!