XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska gospodarka hamuje. Te dane nie zostawiają złudzeń

Polska gospodarka hamuje. Te dane nie zostawiają złudzeń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik PMI pokazuje, że polska gospodarka zaczyna hamować - komentuje najnowszy odczyt wskaźnika koniunktury w przemyśle główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Jego zdaniem inflacja będzie w najbliższych tygodniach spadać.


Główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak zwraca uwagę, że PMI odnotowuje "już trzeci z rzędu głęboki spadek", poniżej najbardziej pesymistycznych prognoz.

"Chociaż w ostatnich latach wskaźnik PMI był dosyć słabo skorelowany z dynamiką PKB, nie pokazywał dobrze, jaki będzie dokładnie poziom dynamiki PKB, to jednak był dobrym sygnalizatorem zmiany trendu" - zaznacza.

Seria słabych odczytów dla polskiego przemysłu, włącznie ze wskaźnikiem wrześniowym, potwierdza jego zdaniem osłabienie koniunktury na świecie, osłabienie wzrostu popytu w strefie euro, a to wszystko przekłada się na spowolnienie polskiej gospodarki.

"Można przewidywać, że wzrost gospodarczy Polski w trzecim kwartale wyhamował z 5 proc. w pierwszej połowie roku do 4,5-4,7 proc. rok do roku" - mówi Bujak.

Podobnego zdania jest główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jej zdaniem wskaźnik PMI pokazuje, że wchodzimy w spowolnienie gospodarcze, a wzrost PKB w całym roku będzie zapewne poniżej 5 proc. CZytaj więcej: PMI dla przemysłu Polski sygnalizuje nadchodzące spowolnienie

Struktura PMI potwierdza jego zdaniem, że problemem jest popyt zewnętrzny, bo wskaźnik zamówień jest najsłabszy od 4 lat. "Gorsza koniunktura za granicą, osłabienie wzrostu gospodarczego na świecie były głównym czynnikiem przyczyniającym się do hamowania polskiej gospodarki" - zaznacza główny ekonomista PKO BP.

"Jest powszechne oczekiwanie, że polska gospodarka zacznie w tym roku hamować" - mówi Bujak. W przyszłym roku, w jego opinii, można oczekiwać wzrostu PKB 3,5-3,8 proc., czyli mniej więcej takiego, jaki rząd założył w projekcie budżetu. "Naszym zdaniem w roku 2020 wzrost będzie jeszcze słabszy" - przewiduje rozmówca PAP. "Dodatkowym ograniczeniem polskiej gospodarki, dodaje, są ograniczenia podażowe, przede wszystkim napięcia na rynku pracy" - dodaje.

Co do inflacji, główny ekonomista PKO BP uważa, że "presja inflacyjna związana z popytem jest nadal słaba". Stąd, zdaniem głównego ekonomisty PKO BP, "nie widać gwałtownego wzmocnienia presji inflacyjnej w Polskiej gospodarce". "Można się spodziewać, że do końca tego roku inflacja będzie jeszcze niższa i w listopadzie prawdopodobnie zobaczymy dołek inflacji na poziomie ok. 1,5 proc." - przewiduje. Dopiero potem, dodaje, inflacja zacznie rosnąć.

Inflacja CPI we wrześniu br. wyniosła 1,8 proc. rdr a w porównaniu z sierpniem br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2 proc. - podał w poniedziałek w tzw. szybkim szacunku GUS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polska gospodarka hamuje. Te dane nie zostawiają złudzeń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!