XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska gospodarka traci mocny silnik? Najnowsze dane są jak ostrzeżenie

Polska gospodarka traci mocny silnik? Najnowsze dane są jak ostrzeżenie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Potencjał konsumpcji jako silnika wysokiej dynamiki PKB zaczyna się kurczyć - ocenia ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz w komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego z 19 października.

  • Dane GUS wskazują, że w ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna we wrześniu się skurczyła.
  • Według Sonii Buchholtz może to świadczyć o wyhamowaniu konsumpcji.
  • To z kolei może przełożyć się na słabsze odczyty gospodarcze w następnych miesiącach.

Sonia Buchholtz przypomniała, że zgodnie z piątkowymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego wrzesień przyniósł wyższą o 3,6 proc. sprzedaż detaliczną liczoną rok do roku po uwzględnieniu inflacji, ale w porównaniu do sierpnia 2018 roku odnotowano spadek sprzedaży o 3,9 proc. Ekspertka zaznaczyła, że spadek w wysokości 0,6 proc. w ujęciu miesięcznym utrzymał się nawet po korekcie sezonowej.

"Wszystko zatem wskazuje, że zaczyna się powoli kurczyć potencjał konsumpcji jako silnika wysokiej dynamiki PKB. Największą sprzedaż w horyzoncie rocznym odnotowaliśmy w kategorii paliwo (8,2 proc.), oraz pozostała sprzedaż detaliczna w sklepach niewyspecjalizowanych (4,5 proc.). Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych spadła o 0,9 proc." - wskazała Buchholtz w komentarzu.

Zwróciła uwagę, że w horyzoncie miesięcznym spadki dotyczyły wszystkich kategorii (z wyłączeniem tekstyliów, odzieży i obuwia), a ich dynamika mieściła się w przedziale 2,1-7,3 proc., gdzie w kategoriach żywności i paliwa sięgnęła około 4,5 proc.

"Bardzo wyraźnie - zarówno w horyzoncie rocznym, jak i miesięcznym - uwidocznił się spadek sprzedaży aut, odpowiednio o 4,3 proc. i 6,1 proc. Oznacza to, że ujawniają się zmiany, które trudno jednoznacznie przyporządkować do ostatnio obserwowanych wzorców" - oceniła.

Zdaniem Buchholtz prawdopodobnych źródeł tych zmian jest więcej: na część dóbr trwałego użytku popyt mógł zostać już zasadniczo zaspokojony, źródło wakacyjnych zakupów wyczerpało się, zakupy sezonowe (np. związane z rokiem szkolnym) rozłożono nieco inaczej, a dobra pogoda nie zmusza do dokonania innych. "Pozostaje obserwować, jaka jest relatywna waga tych czynników" - podsumowała.

GUS podał w piątek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu br. była wyższa niż przed rokiem o 3,6 proc. (wobec wzrostu o 7,5 proc. we wrześniu ub. roku). W porównaniu z sierpniem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,9 proc. Urząd statystyczny zauważył, że wrześniowy wzrost sprzedaży o 3,6 proc. był najniższym, jaki odnotowano w 2018 r.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu br. była o 0,6 proc. niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem br." - poinformował GUS. Z komunikatu wynika, że licząc w cenach bieżących sprzedaż detaliczna we wrześniu 2018 r. wzrosła o 5,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,4 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska gospodarka traci mocny silnik? Najnowsze dane są jak ostrzeżenie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!