Polska-Gruzja: nowe szanse po stowarzyszeniu z UE

Polska-Gruzja: nowe szanse po stowarzyszeniu z UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współpraca gospodarcza Polski i Gruzji ma potencjał, który należy wykorzystać. Szansą na zintensyfikowanie relacji gospodarczych jest stowarzyszenie Gruzji z Unia Europejską.

Prezes PAIiIZ Sławomir Majman namawiał gruzińskich przedsiębiorców do intensyfikowania relacji biznesowych z naszym krajem podczas Polsko-Gruzińskiego Forum Inwestycyjnego. Moment do takiego gospodarczego przyspieszenia jest szczególny. - To forum odbywa się 3 dni po podpisaniu naszej umowy stowarzyszeniowej z UE. To historyczny moment dla Gruzji - twierdził gruziński minister gospodarki Mikheil Janelidze, dodając, że Polska to jeden z przyjaźniejszych Gruzji krajów. Warto więc by ta sympatia pełniej przekładała się na relacji biznesowe. Potencjał do tego z pewnością jest.

Wymiana handlowa, chociaż szybko rośnie wciąż daleka jest od satysfakcjonującej. - W ubiegłym roku wymiana wzrosła o 20 proc. - stwierdził wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Nadal jednak jest to daleko niesatysfakcjonujący poziom ok. 100 mln dolarów, co i tak jest kwotą dwukrotnie większą niż jeszcze pięć lat temu. Nie zmienia to faktu, że Gruzja odpowiada jedynie za 0,05 proc. całości polskiego eksportu oraz 0,01 proc. importu. Jeszcze słabiej wypadają inwestycje - Polskie inwestycje w Gruzji to 1,3 mln dolarów.

Uczestnicy forum zwracali uwagę na moc negatywnych stereotypów, co odnosi się do obu krajów, chociaż chyba w większym stopniu do Gruzji. - Jesteśmy postrzegani jako posowiecki kraj w którym panuje wysoka korupcja - stwierdził Giorgi Pertaia, szef gruzińskiego odpowiednika PAIiIZ. Tymczasem rzeczywistość jest inna - Gruzja wydała zdecydowaną wojnę korupcji i - jak pokazują różnego rodzaju badania - odniosła w niej sukces. Z badań przeprowadzonych przez Transparency International wynika, że jedynie 3 proc. Gruzinów przyznaje, że w minionym roku dało łapówkę. To wynik na poziomie Kanady, wprawdzie nieco gorszy od krajów skandynawskich, ale znacznie lepszy niż w przypadku Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

Jeszcze większy postęp Gruzja uzyskała jeśli chodzi o swobodę prowadzenia biznesu. W rankingu Ease Doing Business Banku Światowego Gruzja jest na znakomitym 8 miejscu, a awans jakiego dokonała w ostatnich latach jest imponujący - w 2005 roku była na 112 miejscu. W rankingu Index of Economic Freedom - zanotowała awans z 99 w 2005 roku na 22 w najnowszej edycji. Pertaia podkreślał, że w Gruzji jest przyjazna administracja, elastyczne prawo pracy i stabilny system podatkowy. Wejście w życie umów stowarzyszeniowych z UE będzie oznaczał dzięki implementacji uregulowań unijnych - dalsze ułatwienia dla biznesu.

- Wejście w życie umowy stowarzyszeniowej z UE stwarzają korzystne warunki dla aktywizacji polsko-gruzińskiej współpracy gospodarczej. Podstawową platformą dialogu gospodarczego administracji obu krajów jest Polsko-Gruzińska Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Gospodarczej – powiedział Jerzy Pietrewicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!