XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska i Francja będą współpracować w zakresie walki z unikaniem opodatkowania

Polska i Francja będą  współpracować w zakresie walki z unikaniem opodatkowania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska i Francja będą współpracować w UE w zakresie walki z unikaniem opodatkowania i agresywną optymalizacją podatkową; oba kraje wspierają też unijne prace, które zmierzają do wprowadzania przez państwa spoza Wspólnoty dobrych praktyk podatkowych - poinformował resort finansów.

W piątek (22 lutego) na zaproszenie minister finansów, prof. Teresy Czerwińskiej, w resorcie gościł minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire.

Jak podał w komunikacie resort, ministrowie rozmawiali o kwestiach reformy Unii Gospodarczej i Walutowej oraz wieloletniego budżetu UE (tzw. Wieloletnie Ramy Finansowe) na lata 2021-2027, "w tym strony dochodowej tego budżetu (tzw. system środków własnych)".

Najważniejszym punktem spotkania, jak wskazano, było podpisanie wspólnej deklaracji ws. wzmocnienia polsko-francuskiej współpracy w sprawach podatkowych, w szczególności w zakresie opodatkowania gospodarki cyfrowej.

"Ministrowie zadeklarowali dalszą współpracę na forum OECD i wyrazili nadzieję na osiągnięcie międzynarodowego porozumienia ws. opodatkowania gospodarki cyfrowej" - czytamy. Uzgodnili, jak dodano, że w trakcie prac na forum, powinny zostać przeanalizowane takie kwestie, jak: "zmiana zasad, na podstawie których państwa mogą opodatkować zyski z działalności międzynarodowych przedsiębiorstw, osiągnięte w wyniku świadczenia usług na ich terytorium (ang. nexus rules); zmiana zasad podziału zysków pomiędzy państwami (profit allocation rules); wprowadzenie tzw. podatku minimalnego".



Do czasu wypracowania skutecznego rozwiązania problemu opodatkowania gospodarki cyfrowej na forum OECD, należy, jak podkreślono, kontynuować działania, które zmierzają do wdrożenia "zharmonizowanego rozwiązania w ramach UE". Ministrowie poparli przyjęcie, do końca marca bieżącego roku, dyrektywy unijnej o podatku od cyfrowych usług reklamowych - podano.

Szefowa polskiego MF i minister Le Maire zadeklarowali, że Polska i Francja będą współpracować w UE w obszarze walki z unikaniem opodatkowania i agresywną optymalizacją podatkową. "Oba kraje wspierają również prace na poziomie unijnym, które zmierzają do wprowadzania przez państwa spoza Wspólnoty dobrych praktyk podatkowych i narzędzi zawartych w pakiecie BEPS" - czytamy.

Ministrowie uzgodnili też "jak najszybsze" zakończenie negocjacji dot. nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W piątek minister gospodarki i finansów Francji spotkał się też z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową resortu przedsiębiorczości i rozwoju Jadwigą Emilewicz.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska i Francja będą współpracować w zakresie walki z unikaniem opodatkowania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!