Polska i Litwa mają dobre perspektywy dla współpracy

Polska i Litwa mają dobre perspektywy dla współpracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mówiąc o rynkach wschodnich mamy najczęściej na myśli, zwłaszcza ostatnio, Rosję, Ukrainę, Białoruś, zapominamy natomiast o może nieco mniejszych, choć przecież znaczących partnerach - na przykład Litwie. To jeden z wniosków płynących ze spotkania gospodarczego Polska-Litwa "Współpraca biznesowa z Litwą - szanse i wyzwania" zorganizowanego w trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

O polsko-litewskiej współpracy gospodarczej - może z wyjątkiem inwestycji Orlenu w rafinerię w Możejkach sprzed lat - ostatnio nie jest zbyt głośno. Nie oznacza to jednak, że tej współpracy nie ma. Jest i to wcale na niezłym poziomie. Co nie znaczy, że nie może być lepiej.

- Obecnie na Litwie jest zarejestrowanych około 200 spółek z polskim kapitałem - powiedział Robert Juodka partner zarządzający w kancelarii prawnej Varul. Podkreślał również, że na dość przyzwoitym poziomie stoją wzajemne inwestycje. Litwa jest dla Polski piątym pod względem wielkości kierunkiem inwestycji, Polska dla Litwy - trzecim. Polskie inwestycje na Litwie wyniosły 700 mln euro, litewskie w naszym kraju - 280 mln euro.

- Chociaż Litwa jest dziesięciokrotnie mniejsza od Polski we wzajemnych inwestycjach różnica jest ledwie nieco ponaddwuikrotna - dodał Robert Juodka.

Ci, którzy zainwestowali na Litwie, nie narzekają. - Kilka lat temu zaczęliśmy się interesować rynkami wschodnimi i pierwsze kroki skierowaliśmy na rynek litewski. Początkowo wprawdzie mieliśmy problemy z zainteresowaniem naszych litewskich partnerów tym tematem, jednak pierwsze realizacje naszych projektów pokazały, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na nasze usługi - opowiadał Bartłomiej Staszałek, prezes Inwestbud Holding, firmy specjalizującej się w pracach termodernizacyjnych.

Co przeszkadza w rozwoju wzajemnych stosunków? - Jest oczywiście bariera językowa, ale przy działalności zagranicznej, to normalne - ocenił Bartłomiej Staszałek.

Robert Juodka, który w swojej kancelarii otworzył tzw. polish desk do obsługi inwestorów z obu krajów podkreśla, że są też może nie fundamentalne, ale istotne różnice prawne - np. w odniesieniu do kompetencji władz spółek prawa handlowego. - Litewscy przedsiębiorcy usiłujący zaistnieć na polskim rynku narzekają też często na znacznie większą konkurencję w Polsce. Słyszałem również narzekania na trudność kontaktów z polską administracją rządową, zwłaszcza drogą elektroniczną. Ważne są również kwestie podatkowe - na Litwie podatki są znacznie niższe - np. PIT i CIT to 15 proc. - zaznaczył Robert Juodka.

Polscy przedsiębiorcy napotykają też kłopoty z różnicami prawnymi. - Nie należy jednak tych różnic demonizować, tylko zdać się na specjalistów - stwierdził Bartłomiej Staszałek i podkreślił, że na obcym rynku dobrze jest działać razem z lokalnym partnerem. Jego zdaniem pewną przeszkodą bywają stereotypy i różnice kulturowe. -Gdy zatrudniałem pracowników na wyjazd, to często słyszałem, że mogą jechać do Niemiec, ale nie na Litwę, mimo tych samych warunków zatrudnienia. Takie bariery trzeba przełamywać - powiedział Bartłomiej Staszałek.

W trakcie dyskusji podkreślano, że w miarę postępu wielkich inwestycji infrastrukturalnych - most energetyczny, interkonektory gazowe, Rail Baltica - współpraca polsko-litewska zyska nowy impuls do zwiększania swojego potencjału.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska i Litwa mają dobre perspektywy dla współpracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!