Polska marka, czy istnieje i czym się charakteryzuje?

Polska marka, czy istnieje i czym się charakteryzuje?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jest jednym z niewielu krajów, które nie mają spójnego pomysłu na długofalowe budowanie marki i zarządzanie nią. Tymczasem jest to ważne, bo nasz kraj dopiero walczy o rozpoznawalność i wizerunek.



Dlatego przedsiębiorcy, środowiska marketingowe i przedstawiciele branż kreatywnych podpisali manifest „Marka dla Polski”. Sygnatariusze dokumentu uważają , że szczególnie polskie produkty wchodzące na rynki zagraniczne mogłyby znacznie zyskać, gdyby Polska była lepiej postrzegana – mówi Paweł Tyszkiewicz, dyrektor fundacji „Marka dla Polski”.

Nie ma planu i dobrego zarządzania

Działania wokół marki Polski są rozproszone. Nie ma współpracy między prywatnymi organizacjami, przedsiębiorcami i instytucjami państwowymi. Zresztą same instytucje państwowe w bardzo różny sposób mówią o marce. Nie ma ośrodka, który jest odpowiedzialny, jak komunikować Polskę zagranicą. Wizerunek naszego kraju jest z tego powodu dużo gorszy niż pozycja gospodarcza Polski w świecie– dodaje Paweł Tyszkiewicz. Według badania Future Brands, które publikuje wizerunek marek krajowych na świecie, Polska zajmuje 45. Miejsce. Tymczasem nasza pozycja gospodarcza to miejsce między 22. a 24. na świecie. Widać, że mamy co najmniej dwukrotną niedowagę, jeśli chodzi o wizerunek – żartuje Paweł Tyszkiewicz.

Budowanie marki procentuje

Wiele polskich firm ma już świadomość znaczenia marki i tego że z czasem takie dojrzałe myślenie procentuje dobrą pozycją na rynku i zaufaniem klienta – mówi Krzysztof Ratnicyn, zastępca redaktora naczelnego magazynu THINK TANK. Z jednej strony mamy sytuację, kiedy polscy producenci mebli należą do największych w Europie, ale nikt nie wie, że to polskie. W związku z tym, ci przedsiębiorcy są sprowadzani do roli anonimowych podwykonawców – zauważa Ratnicyn. A przecież są tak dobrzy, że mogliby zaistnieć samodzielnie na rynku. Tak jak – z drugiej strony – firma odzieżowa LPPz takimi markami jak Reserved. Jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale także na sąsiednich rynkach.

Potrzeba pracy i konsekwencji w działaniu

Brakuje wizji i działań na rzecz polskiej marki i produktów opatrzonych hasłem „made In Poland” – podkreśla Krzysztof Ratnicyn. Badania wskazują, że większość polskich firm wcale nie stawia na komunikację swojego rodowodu, ale ogromną rolę odgrywa dziś reputacja i faktyczna wartość marki. To zaś bierze się z jakości oferowanych produktów. I tu wiele polskich marek może śmiało konkurować z zachodnimi. Wymaga to pracy i skupienia na brandingu. A także przezwyciężania stereotypów, także wśród konsumentów.

Sygnatariusze manifestu zaapelowali, aby rząd po wyborach oraz nowy Prezydent RP włączyli się w obywatelskie inicjatywy tworzenia marki Polska. Żeby uczynili z brandingu narodowego swój priorytet oraz zadbali o budżet i skoordynowanie wysiłków w tym kierunku. Tak jak zrobiły to inne kraje.
Przez ostatnie 25 lat Polska skutecznie budowała rynek i instytucje. Dziś czas na silny, obywatelski ruch budowania Marki Polska – napisali autorzy Manifestu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska marka, czy istnieje i czym się charakteryzuje?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!