Polska zadowolona z decyzji Ecofinu w sprawie nadzoru

Polska zadowolona z decyzji Ecofinu w sprawie nadzoru
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ustalenia Rady Ecofin w sprawie wspólnego nadzoru bankowego (SSM) zakończyły się sukcesem, dwa główne postulaty Polski zostały zaakceptowane - poinformował w czwartek w komunikacie minister finansów Jacek Rostowski.

"Po pierwsze, zagwarantowano takie zapisy dotyczące głosowań w europejskiej agencji nadzoru bankowego (EBA), dzięki którym państwa, które nie wejdą do wspólnego nadzoru, będą miały taki sam wpływ na podejmowane decyzje, jak kraje strefy euro (zasada podwójnej większości). Daje to tym krajom możliwość komfortowego pozostania poza systemem SSM" - wskazał minister finansów.

"Po drugie, zapewniono bezpieczeństwo i maksymalne, prawnie dopuszczalne, równe traktowanie krajów spoza strefy euro, które zdecydowałyby się na przystąpienie do wspólnego nadzoru bankowego, względem krajów ze strefy euro, które są zobowiązane utworzyć ten wspólny nadzór" - dodał.

Ministrowie finansów krajów UE (tzw. Rada Ecofin) porozumieli się w czwartek na ranem, po 14 godzinach negocjacji, w kwestii utworzenia centralnego europejskiego nadzoru bankowego. Nadzór ma osiągnąć pełną zdolność do działania 1 marca 2014 roku.

Ulokowany w Europejskim Banku Centralnym (EBC) nadzór ma bezpośrednio kontrolować tylko te banki, których aktywa przekraczają 30 mld euro. EBC ma jednak mieć w razie konieczności prawo do interwencji wobec wszystkich 6 tys. banków na obszarze eurolandu. Wcześniej drogę do porozumienia utorowały Niemcy i Francja dzięki wspólnemu kompromisowemu stanowisku w sprawie liczby banków podlegających kontroli oraz ścisłemu oddzieleniu decyzji dotyczących polityki pieniężnej od nadzoru bankowego ulokowanego w EBC.

W ostatnich godzinach negocjacji punktem spornym była kwestia udziału krajów spoza strefy euro, które chcą uczestniczyć w nadzorze oraz przyszła rola istniejącej już europejskiej agencji nadzoru bankowego (EBA). Ministrowie finansów osiągnęli kompromis, przewidujący, że EBA nie będzie mogła podejmować decyzji bez poparcia krajów, które nie należą do nadzoru EBC.

"Ustalenia Ecofinu w sprawie podejmowania decyzji w EBA to dobry punkt wyjścia dla dzisiejszego szczytu" - napisał na Twitterze minister ds. europejskich Piotr Serafin w czwartek rano.

Ulokowany w Europejskim Banku Centralnym (EBC) nadzór ma bezpośrednio kontrolować tylko te banki, których aktywa przekraczają 30 mld euro. EBC ma jednak mieć w razie konieczności prawo do interwencji wobec wszystkich 6 tys. banków na obszarze eurolandu.

W ostatnich godzinach negocjacji punktem spornym była kwestia udziału krajów spoza strefy euro, które chcą uczestniczyć w nadzorze oraz przyszła rola istniejącej już europejskiej agencji nadzoru bankowego (EBA). Ministrowie finansów osiągnęli kompromis, przewidujący, że EBA nie będzie mogła podejmować decyzji bez poparcia ze strony krajów, które nie należą do nadzoru EBC.

"Ustalenia Ecofinu w sprawie podejmowania decyzji w EBA to dobry punkt wyjścia dla dzisiejszego szczytu" - napisał na Twitterze Serafin w czwartek rano.

EBA to unijny urząd nadzoru bankowego. W negocjacjach państwa spoza strefy euro, zwłaszcza Wielka Brytania, zabiegały o to, by uniknąć zdominowania przez kraje eurolandu, które będą je mogły przegłosować.

Wcześniej drogę do porozumienia utorowały Niemcy i Francja dzięki wspólnemu kompromisowemu stanowisku w sprawie liczby banków podlegających kontroli oraz ścisłemu oddzieleniu decyzji dotyczących polityki pieniężnej od nadzoru bankowego ulokowanego w EBC.

Porozumienie szefów resortów finansów krajów UE w sprawie nadzoru z zadowoleniem powitał szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, podkreślając niezwykłe tempo negocjacji; ministrom udało się osiągnąć porozumienie zaledwie cztery miesiące po ogłoszeniu propozycji legislacyjnej w tej sprawie przez KE. "To pokazuje jeszcze raz, że Unia Europejska ma polityczną wolę i zdolności, by działać szybko w przełomowych sprawach" - napisał w oświadczeniu Barroso.

Porozumienie było tym ważniejsze, że w czwartek rozpoczyna się o godz. 17 szczyt UE, który ma się zająć dalszymi elementami tzw. unii bankowej; nadzór bankowy jest tylko pierwszym etapem. Chodzi o wspólny system likwidacji banków (harmonizacja narodowych funduszy na ratowanie banków, czego koszty ponosiłyby same banki, a nie podatnicy) oraz wspólny system gwarancji depozytów bankowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska zadowolona z decyzji Ecofinu w sprawie nadzoru

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!