Polskie Koleje Linowe mają nowego akcjonariusza. To KOWR

Polskie Koleje Linowe mają nowego akcjonariusza. To KOWR
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa skorzystał z prawa pierwokupu i 13 lipca kupił 45 tys. akcji Polskich Kolei Linowych – właściciela m.in. kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wystąpi do sądu o ustalenie ceny sprzedaży akcji Polskich Kolei Linowych (PKL). Akt notarialny w tej sprawie został upubliczniony na stronie internetowej KOWR.

Kapitał akcyjny spółki PKL wynosi w sumie 17 mln 270 tys. akcji. W czerwcu do KOWR wpłynęło zawiadomienie o zawarciu warunkowej umowy sprzedaży akcji pomiędzy właścicielem PKL - luksemburską spółką Altura, a chcącym kupić akcje jako osoba prywatna prezesem PKL Januszem Rysiem. Jednak ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje, że jeżeli ktoś sprzedaje nieruchomości rolne powyżej 0,3 hektara, to pierwokup ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, z którego skorzystał. Takie prawo przysługuje także na zakup akcji spółek, jeżeli taka posiada grunty rolne.

"Zmiana akcjonariusza w tak nieznacznym stopniu w żaden sposób nie wpłynie na funkcjonowanie spółki" - oznajmił prezes PKL Janusz Ryś.

Polskie Koleje Linowe posiadają w swoim kapitale grunty rolne, które stanowią m.in. tereny pod trasami narciarskimi na przykład na Gubałówce w Zakopanem, Butorowym Wierchu w Kościelisku, Palenicy w Szczawnicy czy na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

Prawo pierwszeństwa akcji przysługiwało gminom Zakopane, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Poronin - założycielom spółki Polskie Koleje Górskie, która posiada 0,22 proc. akcji PKL. Gminy jednak nie skorzystały z pierwszeństwa pierwokupu.

W 2013 r. w procesie prywatyzacji akcje PKL kupiła spółka Polskie Koleje Górskie (PKG) powołana specjalnie do tego celu przez cztery samorządy podhalańskie, na czele z Zakopanem. Pieniądze na zakup, czyli 215 mln zł, zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu, która stała się posiadaczem 99,78 akcji.

Sprzedaż PKL budziła wiele kontrowersji. Oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, do PKL należą też kolejki na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.

Powrót kolejek "w polskie ręce" zapowiadali politycy PiS w tym Jarosław Kaczyński i Beata Szydło.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie Koleje Linowe mają nowego akcjonariusza. To KOWR

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!