XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polskie małe firmy stronią od kredytów

Polskie małe firmy stronią od kredytów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tylko 30-40 proc. polskich firm regularnie pożycza pieniądze, aby sfinansować bieżącą działalność czy inwestycje; głównie to małe i średnie firmy, prowadzące działalność handlową - wynika z badania instytutu Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie NFG.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na mikro-, małych i średnich firmach w Polsce, na drugim biegunie znajdują się podmioty, które nie korzystają z zewnętrznego wsparcia, a na bieżącą działalność i inwestycje przeznaczają kapitał własny. "W tej grupie dominują mikroprzedsiębiorstwa prowadzące działalność usługową" - podała w czwartkowym komunikacie firma NFG.

Według badania "tylko blisko jedna trzecia przedsiębiorców z sektora MŚP" regularnie finansuje zewnętrznymi środkami swoją bieżącą działalność, a 42 proc. firm wykorzystuje pożyczki na inwestycje. To głównie małe i średnie firmy handlowe, których roczne przychody wynoszą od 2 do 50 mln zł.

Jak wskazano, pożyczane przez przedsiębiorców kwoty przeznaczane są głównie na zapłatę faktur kontrahentów. Rzadziej są nimi regulowane wynagrodzenia, podatki czy surowce i materiały potrzebne do prowadzenia niezakłóconej działalności. Najważniejsze powody korzystania z zewnętrznych środków to przede wszystkim długi termin zapłaty w branży oraz to, że kontrahenci zalegają z płatnościami.

Zdaniem, cytowanego w komunikacie, prezesa NFG Dariusza Szkaradka niepokojące jest to, że dużo liczniejsza grupa przedsiębiorców zarówno na bieżącą działalność, jak i na inwestycje przeznacza wyłącznie wypracowane przez siebie pieniądze. "To 58-70 proc. firm, w których dominują najmniejsze firmy, zatrudniające do 9 osób, których roczne przychody nie przekraczają 5 mln zł" - dodał.

Według niego fakt, że mikroprzedsiębiorstwa nie korzystają z zewnętrznego wsparcia oznacza dla nich stagnację i brak rozwoju. "Płynność finansowa mikrofirm jest z reguły bardziej zagrożona niż w przypadku dużych podmiotów, ponieważ ich działalność jest w największym stopniu uzależniona od terminowych spłat dokonanych przez kontrahentów" - zaznaczył Szkaradek.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie małe firmy stronią od kredytów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!