Polskie obligacje zyskują. Najwięcej dziesięcioletnie

Polskie obligacje zyskują. Najwięcej dziesięcioletnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatnie osłabienie złotego nie jest uzasadnione fundamentalnie, a w przypadku jego ewentualnej kontynuacji barierą hamującą wzrosty pary EUR/PLN powinien okazać się poziom 4,35 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowności SPW na długim końcu powinny utrzymać się na bieżących, niskich poziomach.

  • Prezes NBP Adam Glapiński ocenił, że w Polsce jest przestrzeń do ewentualnych obniżek stóp procentowych i nie ma potrzeby używania niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej.
  • Wcześniej prezes NBP sygnalizował, że RPP nie będzie zmieniała stóp w długim terminie.
  • W środę doszło do umocnienia polskich obligacji, a najwięcej zyskały papiery o dziesięcioletnim terminie zapadalności.

"W przypadku złotego dostrzegam niezidentyfikowaną presję na jego osłabienie i nie do końca wiadomo, skąd ona się wzięła. Nie wiązałbym deprecjacji naszej waluty z dzisiejszymi wypowiedziami prezesa Glapińskiego, bo osłabienie złotego trwa już od ponad tygodnia. Fakt, że mieliśmy dziś mocne dane z krajowej gospodarki, tylko utwierdza w przekonaniu, że ostatnie zachowanie EUR/PLN nie znajduje poparcia w fundamentach" - powiedział Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku śląskiego.

GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w styczniu 2019 r. wzrosła o 6,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,4 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji w styczniu rdr o 4,0 proc., a mdm wzrostu o 5,4 proc.

Prezes NBP Adam Glapiński ocenił, że w Polsce jest przestrzeń do ewentualnych obniżek stóp procentowych i nie ma potrzeby używania niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej. Wcześniej prezes NBP sygnalizował, że RPP nie będzie zmieniała stóp w długim terminie.

W opinii Popławskiego, w przypadku kontynuacji osłabienia złotego, wzrosty kursu EUR/PLN powinna powstrzymać bariera 4,35.

"EUR/PLN zbliża się do górnej granicy długoterminowej konsolidacji (4,27-4,35) i moim zdaniem poziom 4,35 powinien zatrzymać dotychczasowe wzrosty tej pary" - dodał ekonomista.

W środę o 20.00 Fed opublikuje minutes ze styczniowego posiedzenia. Rezerwa Federalna utrzymała wówczas stopy proc. bez zmian, usunęła z komunikatu zapis o kolejnych, stopniowych podwyżkach stóp proc. i stwierdziła, że wszelkie decyzje ws. stóp proc. będą podejmowane "z rozwagą".

Zdaniem Popławskiego, treść komunikatu "prawdopodobnie pozostanie bez wpływu na dolara".

Rynek długu

W środę doszło do umocnienia polskich obligacji, a najwięcej zyskały papiery o dziesięcioletnim terminie zapadalności. Rentowność 2-letnich papierów w porównaniu do porannych poziomów pozostaje bez zmian na poziomie 1,53 proc., jednak 5-latek idzie w dół o 2 pb do 2,12 proc., a 10-latek zniżkuje o 4 pb do 2,63 proc., czyli najniższego poziomu od sierpnia 2016 r.

"W przypadku krajowych obligacji skarbowych spadki na długim końcu krzywej spowodowane są prawdopodobnie napływem kapitału z zagranicy, jednak te niskie poziomy, jakie obserwujemy obecnie nie dają możliwości pogłębienia ruchu. Zarówno na krótkim jak i długim końcu krzywej w nadchodzących dniach powinniśmy obserwować względną stabilizację" - ocenił Piotr Popławski.

  środa środa wtorek
  16.15 9.15 16.20
       
EUR/PLN 4,3385 4,3321 4,3324
USD/PLN 3,825 3,8165 3,8263
CHF/PLN 3,824 3,8139 3,8193
EUR/USD 1,1343 1,1351 1,1323
       
PS0421 1,53 1,53 1,54
PS0424 2,12 2,14 2,15
WS0428 2,64 2,67 2,68
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie obligacje zyskują. Najwięcej dziesięcioletnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!