Pomoc Polski dla Ukrainy: kredyt i wsparcie reform

Pomoc Polski dla Ukrainy: kredyt i wsparcie reform
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kredyt na 100 mln euro, powołanie pełnomocnika rządu ds. wspierania reform na Ukrainie, polscy eksperci wspomagający walkę z korupcją, rozwój przedsiębiorczości, reformę samorządową i administracyjną, a także pomoc humanitarna - w ten sposób Polska wspiera Ukrainę.

O szczegółach kredytu jaki Polska udzieli Ukrainie premier Ewa Kopacz rozmawiała w drugiej połowie stycznia z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem.

Kredyt wart 100 mln euro przyjmie postać pomocy wiązanej udzielanej w ciągu 10 lat, zgodnie z zasadami OECD, na realizację priorytetowych dla Ukrainy reform w zakresie modernizacji państwa i jego zbliżania do Unii Europejskiej. Zdaniem resortu finansów udzielenie kredytu stworzy także możliwości dla polskich przedsiębiorców do udziału w realizacji projektów na Ukrainie.

Ukraińskie władze deklarują, że polski kredyt będzie wsparciem dla małego i średniego biznesu na Ukrainie; Kijów planuje wykorzystać to wsparcie na projekty odbudowy Donbasu i reformy.

Polski rząd podjął też decyzję o powołaniu pełnomocnika rządu ds. koordynacji działań wspierających reformy na Ukrainie. Został nim wiceminister finansów Artur Radziwiłł. Pełnomocnik ma koordynować wszystkie działania podejmowane w Polsce na rzecz procesu reform na Ukrainie i jej dążeń do integracji z Europą.

Intensywną współpracę ze stroną ukraińską, m.in. w zakresie reformy służby celnej, prowadzi resort finansów. Ministerstwo planuje też współpracę przy: zarządzaniu finansami publicznymi, decentralizacji budżetu, administracji podatkowej, regulacji rynku finansowego, finansowaniu samorządów.

Polska w ramach pomocy dzieli się swoim doświadczeniem w obszarze działań antykorupcyjnych i ustanowienia instytucji kontrolnych. Podczas styczniowej wizyty w Kijowie Kopacz towarzyszyli m.in. prezes NIK i szef CBA.

Obie instytucje zorganizują m.in. szkolenia i warsztaty dla ukraińskich funkcjonariuszy. "Zaoferowaliśmy warsztaty i spotkania eksperckie. Po tym, jak powstanie na Ukrainie analogiczna do polskiej służba, zaprosimy jej przedstawicieli do Polski, aby pokazać jak działamy. Zaoferowaliśmy również szkolenie agentów i doradztwo na każdym szczeblu" - powiedział PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Polscy eksperci pomagają w przygotowaniu reformy samorządowej na Ukrainie. Poseł PO, b. prezydent Warszawy Marcin Święcicki został szefem grupy polskich ekspertów, pomagającej w przygotowaniu tej reformy. "Nasza pomoc polega na przygotowaniu rozmaitych ekspertyz, uwag do ich ustaw i zmian w konstytucji otwierających drogę do pełnej reformy samorządowej. Ukraina zaakceptowała już zasady, jakimi kierują się nasze samorządy: autonomii kompetencji, samodzielnych finansów i mienia, nadzór tylko z punktu widzenia zgodności z prawem. Nasza koncepcja samorządów im bardzo odpowiada" - powiedział PAP Święcicki.

Obecnie ukraiński parlament pracuje nad ustawami dot. rozdziału kompetencji między władzami centralnymi a samorządami, finansowania samorządów, nadzoru nad nimi i ich ustroju. Święcicki podkreślił, że większość polskich rozwiązań prawnych już została przetłumaczona na język ukraiński.

Polscy eksperci wydają opinie na piśmie, uczestniczą we wspólnych debatach z udziałem ukraińskich urzędników i organizacji pozarządowych, regularnie uczestniczą w posiedzeniach grup roboczych.

Polska wspomaga także Ukrainę w budowie administracji. W głównej mierze odpowiada za to Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. Jak poinformował PAP Marcin Sakowicz z KSAP, w ostatnich latach szkoła razem z brytyjskimi partnerami prowadziła projekt, którego celem było wsparcie służby cywilnej na Ukrainie. W jego ramach eksperci z UE, również z Polski, w trakcie prawie 600 wizyt dzielili się doświadczeniami, jak zarządzać administracją i służbą cywilną.

Polscy eksperci pomagali też Ukrainie przygotować nową ustawę o służbie cywilnej; czeka ona na akceptację ukraińskiego parlamentu. "Nawiązuje do standardów polskich i europejskich. Chodzi o to, żeby służba cywilna była neutralna, profesjonalna i aby oddzielić stanowiska polityczne od urzędniczych" - zaznaczył Sakowicz.

KSAP planuje ponadto szkolenia i staże dla ukraińskich urzędników.

Ukraina - jak zapewnia MSZ - należy do priorytetowych obszarów polskiej pomocy rozwojowej i humanitarnej. Z danych ministerstwa wynika, że w 2014 r. polska pomoc dla Ukrainy w tym zakresie wyniosła 21 mln zł.

Od momentu wybuchu konfliktu w Polsce organizacje pozarządowe prowadzą liczne zbiórki pieniędzy i datków rzeczowych zarówno dla walczących, jak i ludności cywilnej z obszarów, na których prowadzone są działania zbrojne.

Polska intensywnie współpracuje z Ukrainą w dziedzinie energetyki. Między ukraińską firmą Naftohaz i polską Gaz-System została podpisana umowa dotycząca budowy interkonektora, który pozwoli transportować na Ukrainę gaz z terminalu LNG w Świnoujściu. Ma nim być dostarczany gaz z terminali LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie; ma umożliwić rocznie dostawę 10 mld metrów sześciennych gazu na Ukrainę.

Polscy politycy wspominali też o możliwości dostaw broni dla władz w Kijowie, jednak wobec porozumienia mińskiego temat jest mniej aktualny.

Według wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka nie ma przeciwwskazań do współpracy przemysłów obronnych Polski i Ukrainy. Dotychczas wspomagaliśmy ukraińską armię, wysyłając jej m.in. koce, racje żywnościowe, ciepłą odzież, plecaki. Pomoc była warta kilka milionów euro
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomoc Polski dla Ukrainy: kredyt i wsparcie reform

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!