Portugalia zwiększa rezerwy złota

Portugalia zwiększa rezerwy złota
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wartość portugalskich rezerw złota zwiększyła się w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. o ponad 800 mln euro. Tegoroczny wzrost odwrócił negatywną tendencję panującą w ub.r. Portugalia należy do 13 państw świata mających największe rezerwy złota w skarbcu.

Jak poinformował Narodowy Bank Portugalii (BdP), od stycznia do kwietnia br. zanotowano zwiększenie wartości złota przechowywanego w państwowej kasie w następstwie waloryzacji tego kruszcu na rynkach międzynarodowych.

"Wartość złota znajdującego się w BdP jest wyższa o ponad 800,4 mln euro niż na początku tego roku. Aktualnie jego rezerwy oceniane są na 11,6 mld euro, podczas gdy w pierwszych dniach stycznia br. szacowane były na 10,8 mld euro. Oznacza to, że nastąpił wzrost na poziomie 7,4 proc.", poinformowały w komunikacie władze banku.

2013 r. był najgorszym rokiem od 2001 r. dla wartości rezerw portugalskiego złota. Wcześniej przez dwanaście kolejnych lat ich walory systematycznie rosły.

Już w pierwszym kwartale ub.r. Portugalia straciła na dewaloryzacji złota 320 mln euro. Negatywna tendencja utrzymała się w kolejnych miesiącach i w całym 2013 r. nastąpił spadek wartości kruszcu o 28 proc. wobec wcześniejszego roku. Nie pozostało to bez wpływu na portugalski sektor sprzedaży złota. Tylko pomiędzy kwietniem a grudniem ub.r. zamkniętych zostało około 65 proc. sklepów obracających tym metalem.

Portugalia posiadająca rezerwy złota w sztabkach na poziomie bliskim 383 ton należy do 13 państw świata o największych jego zasobach w państwowym skarbcu. Od 2006 r. ten iberyjski kraj nie prowadzi jednak obrotu cennym metalem.

Jesienią 2012 r. w opublikowanym studium Światowa Rada Złota (WGC) zasugerowała władzom Portugalii spłatę długu publicznego poprzez sprzedaż rezerw złota. Ówczesny minister finansów Vitor Gaspar wyjaśnił, że Portugalia nie mogła jednak zdecydować się na takie rozwiązanie, gdyż unijne prawo zabrania bankom centralnym finansowania państwowego długu.

W niedzielę premier Pedro Passos Coelho ogłosił wypełnienie przez Portugalię umowy kredytowej zawartej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Na jej podstawie, w zamian za 78 mld euro pożyczki, Lizbona realizowała przez ostatnie trzy lata surowy program oszczędnościowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!