Portugalskie wyspy na sprzedaż nęcą cudzoziemców

Portugalskie wyspy na sprzedaż nęcą cudzoziemców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wystawiane na sprzedaż portugalskie wyspy nęcą zagranicznych inwestorów, głównie obywateli Chin. Dzięki ich nabyciu mogą oni zyskać m.in. prawo do stałego pobytu w tym iberyjskim kraju.

W związku z tym, że portugalskie wyspy wystawiane są na sprzedaż stosunkowo rzadko, ich nabywcy muszą twardo licytować się o oferowane tereny. Wysp nie jest bowiem dużo, a liczba zainteresowanych kupnem stale rośnie. Jak informują przedstawiciele agencji nieruchomości, w ostatnich latach wyjątkowy popyt na skrawki lądu w deltach portugalskich rzek wykazywali Chińczycy.

"Z uwagi na piękno i sławę nadmorskich plaż naszego kraju zagraniczni inwestorzy również interesują się przybrzeżnymi wyspami, lecz portugalskie prawo nie przewiduje możliwości obrotu tymi terenami z uwagi na ochronę nadatlantyckiej fauny i flory" - powiedział PAP Joao Campos z agencji nieruchomości Century 21.

Wśród dostępnych na portugalskim rynku wysp są skrawki lądu na rzekach, a także sztuczne tereny powstałe w efekcie budowy tam wodnych. Najwięcej wysp znajduje się w delcie rzeki Vouga w pobliżu miasta Aveiro, a także na Tagu. W marcu br. 10-hektarowy skrawek lądu na Tagu został wystawiony na sprzedaż za 400 tys. euro. Wyspa Rato zlokalizowana jest w sąsiedztwie miejscowości Lavradio w stołecznej aglomeracji.

"Według mnie większe szanse na nabywców mają wyspy usytuowane z dala od cywilizacji. Sąsiedztwo miast drastycznie obniża bowiem szansę na znalezienie klienta, gdyż ten z reguły poszukuje uroków przyrody oraz ciszy" - dodał Campos.

Zarabiać na sprzedaży wysp zamierza spółka EDIA, obsługująca tamę wodną Alqueva w rolniczym regionie Alentejo w południowej Portugalii. W styczniu br. firma ujawniła, że na terenie przylegającego do hiszpańskiej granicy rozlewiska posiada 426 wysp, z których część w najbliższym czasie wystawi na sprzedaż.

"40 z nich to wyspy "nietykalne". Mają one ogromną wartość z przyrodniczego punktu widzenia, dlatego nie są to tereny na sprzedaż" - wyjaśnił prezes spółki EDIA Jose Salema.

Jego zdaniem obrót wyspami rozsianymi po rozlewisku, połączonym z rzeką Guadianą, będzie prowadzony stopniowo z uwagi na istniejące jeszcze bariery biurokratyczne w dostępie i użytkowaniu tych obszarów.Lizboński ekonomista Miguel Monteiro wskazuje, że zainteresowanie obcokrajowców nabyciem nieruchomości w Portugalii, takich jak wyspy, wzrosło w efekcie wprowadzenia przez rząd Pedra Passosa Coelho w październiku 2012 r. tzw. złotych wiz dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej.

"W dotychczasowych statystykach podawanych przez rząd dominują obywatele Chińskiej Republiki Ludowej. Dzięki nabyciu nieruchomości o wartości 500 tys. euro zyskują oni nie tylko prawo do stałego pobytu w naszym kraju, ale również swobodę poruszania się po krajach strefy Schengen" - wyjaśnia PAP Monteiro. Eksperci zwracają uwagę, że zakup nieruchomości w Portugalii może w najbliższym czasie nęcić również Polaków. Radca handlowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Zagrobelny przyznaje, że dużym problemem dla polskich inwestycji w tym kraju w ostatnich latach była odległość geograficzna.

"Wraz z większą liczbą połączeń lotniczych pomiędzy Warszawą i Lizboną niknie stereotyp Portugalii jako dalekiego kraju, co automatycznie przekłada się na rosnące w ostatnich latach zainteresowanie naszych rodaków kupnem nieruchomości w tym kraju" - mówi Zagrobelny. I dodaje, że z uwagi na rosnącą niestabilność polityczną i ataki terrorystyczne w tradycyjnych krajach turystycznych regionu Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu Portugalia powinna stać się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków oraz innych Europejczyków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!