Posłowie za objęciem BFG regułą wydatkową

Posłowie za objęciem BFG regułą wydatkową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie mógł zostać włączony do jednostek objętych stabilizującą regułą wydatkową - przewiduje uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o finansach publicznych.

Za przyjęciem noweli głosowało 252 posłów, nikt nie był przeciwny, a 138 posłów wstrzymało się od głosu.

"Proponowana ustawa, zmieniająca ustawę o finansach publicznych, ma na celu wprowadzenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) do grupy jednostek objętych stabilizującą regułą wydatkową, co ma związek ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej Eurostat" - napisano w uzasadnieniu do dokumentu autorstwa posłów PO.

Wskazano, że w 2014 r. unijny urząd statystyczny Eurostat zdecydował o włączeniu BFG do sektora instytucji rządowych i samorządowych, w związku z czym Główny Urząd Statystyczny dokonał (zgodnie z Europejskim Systemem Rachunków Narodowych i Regionalnych ESA 2010) reklasyfikacji BFG do tego sektora.

Tym samym, począwszy od 2014 r., wynik finansowy BFG determinuje stan sektora instytucji rządowych i samorządowych. Napisano, że w 2014 r. konieczne było dokonanie wypłaty z funduszy BFG w związku z restrukturyzacją Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych na kwotę przekraczającą 3,2 mld zł, co w kontekście decyzji Eurostatu spowodowało znaczące zwiększenie deficytu finansów publicznych liczonego według metodologii ESA 2010.

"Ze względu na istotne znaczenie systemowe oraz znaczny, bezpośredni wpływ na wynik sektora instytucji rządowych i samorządowych, zasadne jest włączenie BFG do zakresu podmiotów objętych kwotą wydatków określoną w ustawie o finansach publicznych" - wskazano w uzasadnieniu. Dodano, że aby możliwe było uwzględnienie wprowadzanej zmiany począwszy od roku 2016, konieczne jest skorygowanie kwoty wydatków, uchwalonej w ustawie budżetowej na rok 2015, stanowiącej punkt startowy dla roku 2016.

"W tym celu do kwoty wydatków na rok 2015 należy dodać kwotę odpowiadającą wydatkom BFG w roku 2014, określonym w sprawozdaniu finansowym za rok 2014, skorygowaną (...) o wielkości określone w ustawie budżetowej na rok 2015, wynoszącą 3 mld 292 mln 932,57 tys. zł" - wyjaśniono.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, teraz jednak dokumentem zajmie się Senat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Posłowie za objęciem BFG regułą wydatkową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!