×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobre rozwiązanie, ale wszystkich problemów nie rozwiąże

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
    Opublikowano: 19 lis 2018 13:06

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to zdaniem Pracodawców RP korzystne, choć niewystarczające działanie na rzecz przyszłych emerytów. PPK nie rozwiążą wszystkich problemów, a programowi towarzyszy uzasadniona niepewność. Potrzebne są wiarygodne mechanizmy, które zablokują możliwość przejęcia tych pieniędzy pracowników przez państwo - tak, jak to było z OFE. PPK wymaga podjęcia pilnych prac w ramach Rady Dialogu Społecznego - apelują Pracodawcy RP.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobre rozwiązanie, ale wszystkich problemów nie rozwiąże
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022

Temat nie jest nowy. Już dwukrotnie kolejne rządy obiecywały polskim pracownikom korzystne zmiany dotyczące przyszłych emerytur. - Dwukrotnie też pracownicy tracili swoje pieniądze - zaznaczają Pracodawcy RP. - Najpierw okazało się, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie tylko nie zawiera żadnych środków, ale na dodatek zadłużenie państwa wobec własnych obywateli liczone jest w biliardach złotych. Drugi raz odebrano Polakom oszczędności, które zgromadzili oni w OFE. Z dnia na dzień okazało się, że pieniądze te nie należą wcale to tych osób, które je zaoszczędziły, ale do państwa, które może z nimi zrobić co chce.

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe: Nawet 3 mln Polaków może się znaleźć poza systemem

Jak zaznaczają Pracodawcy RP, trzeci raz taka sytuacja nie może się powtórzyć. - Bez wątpienia nadużyto już zaufania obywateli. Jeśli PPK ma mieć szanse na sukces, to zabezpieczeniem musi może być wiarygodny mechanizm uniemożliwiający kolejnym rządom wyciąganie z kieszeni osób pracujących ich oszczędności emerytalnych. Takiego rozwiązania obecnie jednak brakuje - twierdzą Pracodawcy RP.

Dlatego, jak podkreślają, konieczne jest pilne podjęcie wspólnych prac przez wszystkich zainteresowanych tj. zarówno rząd, jak pracowników i pracodawców nad wypracowaniem odpowiednich zabezpieczeń w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Potrzeba reformy

Jak zaznaczają Pracodawcy RP, środki możliwe do uzyskania przez przyszłych emerytur prawdopodobnie nie okażą się wystarczające. PPK nie jest zatem ostatecznym rozwiązaniem problemu emerytur. Konieczna jest także pilna reforma Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz zasad wypłacania środków obecnym emerytom.

- To niezwykle trudne zadanie. Trzeba będzie otwarcie przyznać, że nie stać nas na dalsze pogłębianie deficytu funduszu emerytalnego. Dlatego rozwiązanie tego problemu wymaga wypracowania szerokiego porozumienia. Dopiero w ten sposób zostanie znaleziona droga wyjścia z emerytalnej pułapki zastawionej na Polaków jeszcze w ubiegłym stuleciu. Konieczne jest zwiększenia aktywności Rady Dialogu Społecznego - podkreślają Pracodawcy RP. 

Czytaj też: Andrzej Duda podpisał ustawę o PPK. "Dla pracodawców to wzrost kosztów pracy"

Wprowadzenie PPK dostarczy także jeszcze jednego powodu dla zintensyfikowania prac rządu, przedstawicieli pracowników i pracodawców w ramach RDS. Program ten bowiem niekorzystnie wpłynie na bieżące dochody pracowników. W Polsce niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak wielkim obciążeniem dla budżetów domowych są podatki. Wysiłki pracodawców na rzecz podnoszenia płac nie są często widoczne dla pracowników. Winę za ten stan rzeczy ponosi system podatkowy, a nie jak się często wydaje pracownikom - niechęć pracodawców.

Pracodawcy tłumaczą, że podnoszenie płac utrudniają im podatki (fot. shutterstock)
Pracodawcy tłumaczą, że podnoszenie płac utrudniają im podatki (fot. shutterstock)

Za sprawą PPK pracownicy na korzystnych warunkach będą mogli zgromadzić oszczędności. Jednak pierwszymi rezultatami działania programu będzie niestety spadek ich dochodów. Obecnie pracownicy słusznie oczekują nie obniżek, ale podwyżek swoich wynagrodzeń. Jeśli mają one być odczuwalne dla pracowników, a jednocześnie mają doprowadzić do rozwoju polskiej gospodarki konieczne będzie podjęcie rozmów na ten temat w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Bez wypracowania nowych rozwiązań może łatwo dojść do sytuacji, w której podwyższanie wynagrodzeń netto, czyli tych które są wypłacane pracownikom nie będzie możliwe. Inny scenariusz to podwyżki, których rezultatem będzie utrata konkurencyjności gospodarki, a w konsekwencji likwidowanie stanowisk pracy i zwolnienia pracowników.

Pracodawcy RP w pełni popierają PPK. - To ciekawe rozwiązanie i może okazać się korzystne dla pracowników. Niestety nie stanowi ono rozwiązania wszystkich problemów. Konieczne jest jego dopracowanie. Rada Dialogu Społecznego, w której pracach uczestniczą eksperci zarówno rządu, jak pracowników i pracodawców została powołana właśnie po to, aby przygotowywać wysokiej jakości rozwiązania. Nie oznacza to, że musi wydłużać się czas wprowadzania niezbędnych reform. Przeciwnie, dzięki dialogowi można uzyskać nie tylko lepsze wyniki, ale także osiągać cele w krótszym czasie - zaznaczają. 

Niewiele czasu na zmiany

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zacznie obowiązywać 1 stycznia 2019 roku, ale w praktyce będzie mieć zastosowanie od 1 lipca 2019 roku.

- W związku z tym najwięksi pracodawcy - zatrudniający powyżej 250 pracowników - mają nieco ponad pół roku na przygotowanie i wdrożenie tego rozwiązania w swoich firmach. Mniejsze firmy mają więcej czasu i będą korzystać z doświadczeń wdrożenia PPK w dużych firmach. Jednak dla największych firm czasu nie jest tak wiele, tym bardziej, że większość przedsiębiorstw nie rozpoczęła jeszcze przygotowań do wdrożenia PPK.

Czytaj też: Beata Szydło: od 1 stycznia 2019 emerytury dla matek z czwórką dzieci

Pracownicze Plany Kapitałowe mają wesprzeć Polaków w budowaniu długoterminowych oszczędności, a zgromadzony w ich ramach kapitał stanowi prywatną własność pracownika. Według szacunków rządu program PPK dotyczyć będzie 11 mln osób.

Zdaniem Grzegorza Chłopka, prezesa zarządu Nationale-Nederlanden PTE, firmy mogą mieć problem z terminowym wdrożeniem PKK(fot. mat. prasowe)
Zdaniem Grzegorza Chłopka, prezesa zarządu Nationale-Nederlanden PTE, firmy mogą mieć problem z terminowym wdrożeniem PKK(fot. mat. prasowe)

- Ten powszechny program oszczędnościowy to duża rewolucja wspierająca polski system emerytalny, ale jednocześnie wyzwanie dla przedsiębiorców. Będą oni bowiem odgrywać niezwykle istotną rolę w procesie jego wdrażania do firm - mówi Grzegorz Chłopek, prezes zarządu Nationale-Nederlanden PTE.

Jak wynika z opracowania „Pracownicze Plany Kapitałowe - podręcznik dla pracodawców”, powstałego we współpracy Nationale-Nederlanden PTE i Instytutu Emerytalnego, największe firmy już dziś powinny zacząć przygotowania do wprowadzenia programu. Najbardziej istotne kwestie we wdrożeniu PPK z punktu widzenia przedsiębiorcy to: zabudżetowanie dodatkowych kosztów, wybranie instytucji finansowej do zarządzania PPK, zapisanie pracowników do programu oraz dostosowanie systemów kadrowo-płacowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pracownicze Plany Kapitałowe to dobre rozwiązanie, ale wszystkich problemów nie rozwiąże
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2018-11-21 15:06:34

    Dziś w PR3 była dyskusja o PPK. Najlepsze głosy ludzi - znów nas zarządzający ogolą i to, że nawet dodanie do Konstytucji zapisu o prywatności środków w PPK może nie uchronić nas przed ich stratą. Sorry, ale ja się wypiszę od razu.

  • ano 2018-11-19 15:45:45

    i znów banksterzy ogolą owieczki kasując prowizje za PPK a owieczkom zostanie na starość trawę żreć

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl