Prezes KRD: problem z płatnościami nadal istnieje, ale sytuacja się poprawia

Prezes KRD: problem z płatnościami nadal istnieje, ale sytuacja się poprawia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Problem z płatnościami wciąż istnieje, ale jednak z kwartału na kwartał jest coraz lepiej. Trzeba zaznaczyć, że mimo tych pozytywnych zmian, niespłacone zobowiązania wciąż stanowią barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej - mówi wywiadzie dla wnp.pl Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

Czy polscy przedsiębiorcy nadal mają problemy z płatnościami? Powstaje dużo raportów, z których wnika, że maleją zatory płatnicze w Polsce.

- Problem z płatnościami wciąż istnieje, ale fakt, z kwartału na kwartał jest coraz lepiej. Liczba dłużników w Krajowym Rejestrze Długów od pewnego czasu utrzymuje się na stałym poziomie. Dobre sygnały płyną także z portfela należności polskich przedsiębiorstw, badania które przeprowadzamy wspólnie z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych już od sześciu lat. Średnio w portfelu przedsiębiorców pod koniec ubiegłego kwartału było 22,5 proc. nieuregulowanych w terminie faktur. Krócej czeka się też na zapłatę za wystawione faktury - średnio 3 miesiące i 12 dni, czyli o miesiąc i 9 dni krócej niż w najgorszym pod tym względem I kwartale 2013 roku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo tych pozytywnych zmian, niespłacone zobowiązania wciąż stanowią barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Narzeka na nią ponad połowa firm (54,3 proc.), a co trzeci przedsiębiorca z powodu braku płatności od kontrahentów nie może w terminie regulować własnych zobowiązań.

Ilu dłużników jest zarejestrowanych w KRD?

- Na koniec I kwartału 2015 roku w bazie Krajowego Rejestru Długów znalazły się informacje o 5,8 mln nieopłaconych w terminie zobowiązaniach, z czego 711 tys. to długi przedsiębiorców.

Jak te informacje mają się do budowania poziomu zaufania w Polsce i ogólnych nastrojów prowadzenia biznesu?

- To, że liczba zobowiązań w KRD nie rośnie lawinowo znaczy, że w gospodarce jest coraz lepiej, a okres spowolnienia jest już za nami. Nawet, jeśli w niektórych branżach liczba i wartość długów rośnie, to wynika on z chwilowych problemów konkretnej branży, a także większej świadomości samych przedsiębiorców i dużej skuteczności wpisu do KRD. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się, bowiem na upublicznienie informacji o swoich dłużnikach, żeby odzyskać należne im pieniądze. Przedsiębiorcy robią wszystko, co mogą, by dbać o własne bezpieczeństwo finansowe. Bo to właśnie ono jest elementarnym składnikiem sukcesu firmy, czy gospodarki. Takie instytucje jak KRD budują poziom zaufania w gospodarce, bo pokazują komu warto, a komu nie warto ufać.

Co zatem wpływa na bezpieczeństwo?

- Bez wątpienia wpływ na poczucie bezpieczeństwa finansowego prócz ogólnej koniunktury ma poziom zaufania firm do firm, a także ich przejrzystość funkcjonowania. Jeżeli ludzie mają szeroki dostęp do informacji i równocześnie świadomość, że w przypadku gdy ktoś ich oszuka mogą dochodzić swoich roszczeń, będą skłonni bardziej ufać innym. Zatem kluczowe jest sprawne funkcjonowanie instytucji chroniących obrót gospodarczy i bezpieczeństwo transakcji w Polsce jak np. sądów, czy biur informacji gospodarczych.

Jak najskuteczniej bronić się przed nieuczciwymi kontrahentami?

- Przede wszystkim przedsiębiorcy muszą mieć oczy i uszy dookoła głowy. Krajowy Rejestr Długów oferuje im wiele narzędzi, które pomagają utrzymać płynność finansową. Umożliwia im m.in. sprawdzanie i monitorowanie sytuacji finansowej kontrahentów. Formą obrony jest też jasne stawianie sprawy i reagowanie od samego początku, gdy pojawią się problemy z płatnością. Warto, by kontrahenci od wiedzieli, że jesteśmy konsekwentni i kontrolujemy spływ należności. I jeśli spóźniają się z zapłatą reagujemy natychmiast. Najbardziej skuteczne są działania prowadzone przez profesjonalną firmę zajmującą się windykacją - angażując ją do sprawy wysyłamy równocześnie komunikat, że wiemy jak odzyskiwać długi. To rozwiązanie jest korzystne, bo zgodnie ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, kosztami odzyskania należności jest obciążony dłużnik, a nie wierzyciel. Krajowy Rejestr Długów współpracuje z Kaczmarski Inkasso, który jest jedynym autoryzowanym partnerem biura, oferuje kompleksowe podejście do problemu zadłużenia swoich klientów.

Na co zwrócić szczególna uwagę w relacjach biznesowych?

- Na uczciwość i rzetelność płatniczą. Jeśli naszemu potencjalnemu kontrahentowi zdarzyło się kogoś oszukać i nie zapłacić mu faktury w terminie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrobi tak znowu, dlatego w relacjach z nim warto być ostrożnym. Sprawdzanie i monitorowanie partnerów biznesowych pod względem rzetelności płatniczej jest nie tyle opcją, co koniecznością w relacjach biznesowych.

Które branże mają największe problemy z regulowaniem należności, a które można postawić za wzór uczciwości biznesowej?

- W każdej branży zdarzają się osoby, które postępują nieuczciwie w stosunku do swoich kontrahentów. Dlatego ciężko mówić, że któraś z branż jest wzorem uczciwości biznesowej. Dużo wynika także z ogólnej kondycji branży. Bo, mimo że wzrost PKB Polski wzrósł w 2014 roku o 3,3 proc. to np. transport, czy handel ucierpiały przez restrykcje na wschodzie, czy nowe przepisy o płacy minimalnej w Niemczech. Stąd mogły pojawić się wśród nich większe długi. Najwięcej nieterminowo regulowanych zobowiązań w bazie KRD, bo niemal 180 tysięcy, należy do handlu.

Podczas kongresu opublikują Państwo raport na temat kapitału społecznego w polskim biznesie. W jaki sposób instytucje takie jak Krajowy Rejestr Długów budują jego poziom?

- Kapitał społeczny buduje się przez pewność zasad oraz funkcjonowanie instytucji, które tę pewność zapewniają. Krajowy Rejestr Długów filtruje gospodarkę z nieuczciwych graczy, a co za tym idzie dąży do zwiększenia poziomu zaufania między podmiotami gospodarczymi. Polska gospodarka potrzebuje inwestycji w zaufanie, ale nie można mylić go z naiwną wiarą. Stąd prowadzone przez nas akcje zachęcające do sprawdzania wiarygodności finansowej firm, a także zaangażowanie w takie projekty jak Rzetelna Firma, która promuje pozytywne przedsiębiorstwa.

Prezes Krajowego Rejestru Długów, BIG, weźmie udział w jednej z sesji VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Panel "Kapitał społeczny i gospodarka" odbędzie się 20 kwietnia 2015 r. Dowiedz się więcej o wydarzeniu www.eecpoland.eu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes KRD: problem z płatnościami nadal istnieje, ale sytuacja się poprawia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!