XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezes PKO Banku Polskiego: cyberbezpieczeństwo to kluczowe wyzwanie biznesowe

Prezes PKO Banku Polskiego: cyberbezpieczeństwo to kluczowe wyzwanie biznesowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska może skorzystać na amerykańskim doświadczeniu dotyczącym nowoczesnych rozwiązań związanych z cyberbezpieczeństwem bankowym, militarnym czy administracyjnym - mówi prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

PKO Bank Polski razem z Atlantic Council współorganizował w Warszawie dwudniową konferencję na temat cyberbezpieczeństwa. Jakie jest znaczenie tej inicjatywy?

- PKO Bank Polski od kilku lat angażuje się w cyfryzację usług nie tylko finansowych. Wpływamy - poprzez nasze działania - na cyfryzację gospodarki, administracji. Przykładem jest element cyfryzacji w świadczeniu 500 plus, dostarczanie usług e-tożsamości w przypadku dostępu do usług publicznych.

Uznaliśmy także, że równolegle powinniśmy rozwijać tego typu zabezpieczenie procesów cyfrowych, zwanych popularnie cybersecurity, tworząc infrastrukturę cyberbezpieczeństwa w banku. Podjęliśmy inicjatywę, żeby tego typu infrastrukturę budować na poziomie systemu bankowego w Polsce. Widzimy też potrzebę, żeby współuczestniczyć w propagowaniu budowy cyberbezpieczeństwa na poziomie międzynarodowym. Stany Zjednoczone to nasz ważny partner, sojusznik w NATO i stąd zdecydowaliśmy się, żeby program współpracy z Atlantic Council rozpoczął się konferencją w Warszawie.

Wydarzenie stanowi także część inicjatywy partnerstwa polsko-amerykańskiego "100 lat razem", której celem jest umacnianie polsko-amerykańskiego partnerstwa opartego na wspólnych wartościach, interesach i zaangażowaniu w silną transatlantycką wspólnotę wartości.

Co jest największym zagrożeniem dla użytkowników mobilnej bankowości?

- Dla użytkowników bankowości wczoraj, dziś i jutro najważniejszym elementem jest to, czy ich instytucja bankowa jest zabezpieczona przed atakami z zewnątrz. Kiedyś były nimi np. napady na banki, czy włamania do sejfów; obecnie ludzie - zwłaszcza młodzi - mają swój bank w telefonie. W związku z tym musimy wychodzić z ochroną naszych klientów poza centralę banku, czy oddziały bankowe. Musimy chronić ich w bankowości mobilnej. I to jest najważniejsze zadanie na najbliższe lata.

Jakie kwoty PKO BP przeznacza na nowe technologie i cyberbepieczeństwo?

- Nie ujawniamy szczegółów, ale sumy kierowane na nowe technologie czy zabezpieczenia, by chronić klientów i sam bank, z roku na rok są coraz większe. Od dziewięciu lat, kiedy rozpocząłem przygodę z bankiem, liczba pracowników w szeroko rozumianej infrastrukturze technologicznej zwiększyła się kilkukrotnie.

Podczas naszej konferencji jeden z prelegentów mówił, że w najbliższych paru latach liczba osób, które będą pracowały w szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwie zwiększy się na świecie o kilka milionów osób, a świat nie ma obecnie tylu specjalistów. Dlatego zdaniem innego prelegenta, każdy kto pracuje w obszarze cyberbezpieczeństwa ma pracę do końca życia. Wynika z tego, że im więcej cyfryzacji w naszym życiu, tym więcej potrzeba specjalistów do jej obrony.

Jakich konkretnie specjalistów potrzebuje rynek?

- Technicznych na pewno, czyli osób od zabezpieczeń, sieci, przeciwdziałania włamaniu, które będą rozumiały zachowania klientów, a przez to potrzeby dotyczące ochrony bankowości elektronicznej. Konieczna jest także edukacja w tej dziedzinie. Jest to po części zadanie państwa. Trzeba więcej uwagi poświęcić zmianie percepcji - młodzi ludzie powinni nauczyć się bezpiecznego korzystania z nowoczesnych narzędzi.

Jako PKO BP mamy naturalną przewagę, ponieważ nasza bankowość elektroniczna, uznawana za jedną z najlepszych na świecie, jest również wsparta tradycyjną siecią - mamy ponad 1,7 tysiąca placówek bankowych w całym kraju. Z kolei liczba aktywnych aplikacji mobilnych IKO w ciągu tych kilku lat wyniosła ponad 3 mln. To jest 30 proc. naszej bazy bankowej.

Które amerykańskie rozwiązania dotyczące cyberbezpieczeństwa chciałby pan przenieść na polski rynek?

- Amerykanie mają dużo lepiej przemyślany system współpracy jednostek komercyjnych z rządem. To wynika z ich kultury, a także z faktu, że mają dłuższą historię instytucji. Polska instytucje buduje od 30 lat. Amerykanie mają także dużo lepsze rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem militarnym i administracyjnym.

Istotne jest, że nie ma przewagi intelektualnej pomiędzy polskimi inżynierami a amerykańskimi w zakresie cyberbezpieczeństwa. Chciałbym, żeby polskie firmy, które działają w tym obszarze, skorzystały z możliwości współpracy z amerykańskimi firmami. I aby na tej współpracy rozwinęły się, skorzystały finansowo, a być może stały się również firmami globalnymi

PKO BP wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju chce tworzyć Chmurę Krajową. Na jakim etapie jest ten projekt?

- Chcemy, aby PKO BP był instytucją technologiczną z licencją bankową. Za zgodą akcjonariuszy, Komisji Nadzoru Finansowego, w naszym statucie zostały zarejestrowane zmiany umożliwiające bankowi bezpośrednie świadczenie usług technologicznych. Chmura Krajowa to jest pomysł, który dojrzewał w PKO BP od kilku lat. Potrzebujemy tych rozwiązań chmurowych dla banku i dla naszych klientów. Zaprosiliśmy do współpracy PFR. Zawiązaliśmy spółkę Operator Chmury Krajowej, który w ciągu najbliższych paru miesięcy rozpocznie swoje funkcjonowanie i pewnie szybciej niż do końca roku będzie świadczył usługi dla polskich firm w tym zakresie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes PKO Banku Polskiego: cyberbezpieczeństwo to kluczowe wyzwanie biznesowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!