Prezydenci Polski i Senegalu: Senegal to drzwi do Afryki Zachodniej

Prezydenci Polski i Senegalu: Senegal to drzwi do Afryki Zachodniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Senegal należy traktować jako drzwi do Afryki Zachodniej; to kraj stabilny o ugruntowanej demokracji – podkreślali w czwartek prezydent Andrzej Duda i prezydent Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie.

Prezydent Duda zauważył, że Senegal jest jednym z najpoważniejszych partnerów Polski w Afryce i krajem, który stanowi "bramę dla Polski do Afryki Zachodniej". Jak dodał, Senegal jest nie tylko elementem realizowanego przez rząd programu GoAfricka, którego celem jest rozwój polskiego eksportu i inwestycji w krajach Afryki, ale także elementem planu współpracy rozwojowej Polski.

Prezydent zauważył, że w Senegalu są już realizowane polskie inwestycje, m.in. Grupa Azoty rozpoczęła wydobywanie tam fosforytów. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że spółka ta będzie rozwijała także przetwarzanie fosforytów. "Ale chcielibyśmy, aby też mniejsze firmy realizowały swoje interesy właśnie w Afryce Zachodniej, w tym w Senegalu" - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że Senegal jest najbardziej stabilnym krajem regionu, krajem o ugruntowanej demokracji, który dba o bezpieczeństwo, stabilność i możliwości rozwoju gospodarczego w całym regionie. Jak dodał, także celem polskich władz jest zapewnienie stabilności rozwoju naszej części Europy.

Macky Sall także podkreślił, że Senegal należy postrzegać jako drzwi do Afryki Zachodniej. Jak mówił, Senegal jest blisko zarówno USA jak i Europy. Zapewnił, że władze Senegalu będą zabiegały o zwiększenie wymiany gospodarczej między naszymi krajami, m.in. tworząc odpowiednie ramy prawne. Poinformował, że przy ambasadzie Senegalu w Polsce otwarto już Biuro Ekonomiczne, które będzie o to zabiegało.

Z uznaniem wyraził się o programie GoAfrica. "Wydaje mi się, to bardzo istotne, bo Afryka jest na etapie wschodzącym, jest kontynentem z ogromnymi potrzebami w wielu dziedzinach: infrastruktura, energetyka, rolnictwo, kształcenie zawodowe i wyższe" - podkreślił Sall.

Przekonywał, że czasem przecenia się ryzyko inwestowania w Afryce. "To nieprawda. Afryka to kontynent z przyszłością, na którym przestrzega się zawartych umów" - zapewnił. Jak dodał, inwestycje w Afryce nie tylko są rentowne, ale też nie są narażone na żadne szczególne ryzyko.

Według Salla obszary polko-senegalskiej współpracy gospodarczej to m.in: mechanizacja rolnictwa, infrastruktura - komunikacja oraz budownictwo mieszkaniowe, energetyka, górnictwo, turystyka, telekomunikacja.

Wizyta prezydenta Senegalu Macky’ego Salla w Warszawie to dodatkowy impuls do rozwoju relacji gospodarczych między obu krajami – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Sall wyraził nadzieję na wzmocnienie relacji w takich dziedzinach jak rolnictwo, przemysł wydobywczy, przetwórczy, handel.

W obecności obu prezydentów podpisano memoranda dotyczące konsultacji politycznych, współpracy ministerstw finansów obu krajów, w dziedzinie rolnictwa, sportu i turystyki oraz o porozumieniu między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a APIX-SA.

Prezydent Duda podziękował prezydentowi i władzom Senegalu za poparcie polskiej kandydatury na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. "Może pan liczyć na wsparcie Senegalu w kandydaturze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ" - zadeklarował Sall.

Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami. "Jeżeli popatrzymy na perspektywę ostatnich siedmiu miesięcy, to widać, że te relacje w przestrzeni gospodarczej, biznesowej rozwinęły się o przeszło 20 proc. w stosunku do lat poprzednich. (…) To ogromna dynamika" - powiedział Duda.

Wyraził nadzieję, że podpisane w czwartek porozumienia o współpracy, a także Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze będą wsparciem dla firm obecnych rynkach obu krajów, jak i tych, które chcą na nie wejść, a także ułatwią otwarcie linii kredytowych.

Duda podkreślił, że z prezydentem Senegalu rozmawiał o współpracy w dziedzinie nauki, przemysłu stoczniowego, rybołówstwa, inwestycji, które prezydent Sall zamierza zrealizować. Chodzi o budowę linii kolejowych, infrastruktury drogowej, wydobycia surowców, nie tylko fosforytów, ale także gazu ziemnego. "Chcemy prowadzić naszą politykę przede wszystkim w dziedzinie gospodarki na takiej zasadzie, aby zyskiwały na tym obie strony" - zapowiedział.

"Rozmawialiśmy o liniach kolejowych, o autostradach, o rurociągach. To współpracach w ramach przemysłu rolnego, rolno-spożywczego. To maszyny rolnicze, to współpraca w dziedzinie nawozów sztucznych, która już jest rozpoczęta, bo Grupa Azoty jest obecna w Senegalu, rozpoczęła inwestycje, które - jestem przekonany - będą powiększane, będą rozbudowywane" - zaznaczył polski prezydent.

Wymienił także współpracę w dziedzinie gospodarki morskiej, przemysłu stoczniowego, która zostanie podjęta między portem w Gdańsku a portem w Dakarze. "To współpraca, którą - mam nadzieję - rozpocznie w Senegalu Akademia Morska w Gdyni w dziedzinie edukacji. To stypendia dla studentów z Senegalu realizowane w Polsce, gdzie kształceni są inżynierowie" - zaznaczył prezydent. Przypomniał, że w rządowym programie GoAfrica Senegal jest jednym z czterech głównych partnerów w Afryce, a głównym - w Afryce Zachodniej.

Duda gratulował Senegalowi, który jest obecnie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, pozycji na arenie międzynarodowej. "Państwa poparcie dla nas jest poparciem kraju, który w Afryce cieszy się autorytetem a więc ma ono ogromne znaczenie" - dodał polski prezydent.

"Wierzę także, że nasza współpraca będzie skutkowała poprawą bezpieczeństwa w Afryce, w sąsiedztwie Senegalu" - powiedział Andrzej Duda. Przypomniał, że Polska prowadzi politykę bezpieczeństwa i solidarności międzynarodowej, brała udział w misjach pokojowych w Mali, a polscy żołnierze brali udział w ćwiczeniach wojskowych w Afryce. "Wierzę, że nasza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, także w dziedzinie migracji, gdzie Senegal odgrywa w Afryce niezwykle kluczową i znaczącą rolę współpracując z UE i instytucjami światowymi, będzie się pogłębiała" - mówił prezydent.

Prezydent Senegalu podkreślił, że Polska i jego kraj zawsze utrzymywały dobre stosunki. "Brakowało natomiast kontaktów na wysokim szczeblu, by nadać treści politycznej i dynamicznej naszym stosunkom i położyć podwaliny dla prawdziwego partnerstwa gospodarczego i handlowego" - dodał.

Wyraził nadzieję na budowę silnych kontaktów z polskimi przedsiębiorstwami w dziedzinach rolnictwa, agrobiznesu, przemysłu górniczego, wydobywczego fosforytów, przetwórczego i stoczniowego. Prezydent Senegalu zaznaczył, że wśród priorytetów jego kraju są: modernizacja rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, rozwój sektora usług, turystyki, transportu i komunikacji. "Sektor taki jak przemysł - tutaj Polska ma potwierdzone doświadczenie i jak najbardziej może uczestniczyć poprzez eksploatację i przetwórstwo fosforytów na miejscu" - powiedział.

Macky Sall zaprosił polskiego prezydenta do złożenia wizyty oficjalnej w Senegalu. "Chciałbym wyrazić uznanie dla roli, którą Polska odgrywa w Europie i znakomitych osiągnięć w dziedzinie wzrostu gospodarczego" - podkreślił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydenci Polski i Senegalu: Senegal to drzwi do Afryki Zachodniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!