Prezydent Duda w orędziu: konieczne wzmocnienie polskiej gospodarki

Prezydent Duda w orędziu: konieczne wzmocnienie polskiej gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największym problem są wyjeżdżający od lat z Polski młodzi ludzie - powiedział podczas czwartkowego orędzia prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że potrzebne jest wsparcie dla polskich przedsiębiorców, którzy mają tworzyć miejsca pracy.

Andrzej Duda złożył w czwartek przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta.

Tekst przysięgi brzmi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem".

Duda zakończył przysięgę dodając: "Tak mi dopomóż Bóg".

Wśród swoich najważniejszych zobowiązań nowy prezydent wymienił w orędziu przygotowanie i złożenie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i ustawy obniżającej wiek emerytalny. "Pamiętam o tym. Nie zapomniałem, mimo że zostałem już wybrany na urząd prezydenta" - podkreślił.

Prezydent Duda podkreślał konieczność wzmocnienia polskiej gospodarki, podniesienia jakości życia w Polsce, pomocy polskim przedsiębiorcom. "By nie mówili, że państwo jest wobec nich opresyjne, żeby mieli więcej wolności, więcej swobody działania, by mieli wsparcie od państwa, ale takie, z którego korzystają wtedy, kiedy chcą, a nie mówili, że państwo zastawia na nich pułapki" - mówił.

Powiedział też, że należy podtrzymywać łączność z Polakami za granicą. Ocenił, że potrzeba tam wsparcia polskiego szkolnictwa, by dzieci mogły się uczyć po polsku. "Dlatego trzeba wzmacniać polskie placówki dyplomatyczne, naszą aktywność nie tylko w sferze Polonii, ale i Polaków poza granicami. Niezależnie od dbania o to, by stworzyć im warunki do powrotu do Polski" - powiedział.

"Największym problem są wyjeżdżający od lat z Polski młodzi ludzie, za pracą, za godnym życiem, szukający dla siebie szans" - stwierdził prezydent.

Nowo zaprzysiężony prezydent zapowiedział utworzenie w ramach Kancelarii Prezydenta biura ds. Polonii i Polaków za granicą.

Jak zauważył, polityka zagraniczna to nie tylko te wielkie sprawy o skali europejskiej i światowej, ale także to polityka wobec naszych rodaków poza granicami kraju. "Oni potrzebują większego kontaktu z Polską, aktywności ze strony rządzących. I w związku z tym podjąłem decyzję, że w ramach kancelarii prezydenta powstanie biuro ds. Polonii i Polaków za granicą - po to, aby te zadania aktywnie podjąć" - zadeklarował, co zebrani w parlamencie przyjęli oklaskami.

Według prezydenta przedstawiciele Polonii często zajmują eksponowane stanowiska w polityce czy biznesie niektórych krajów. "Oni myślą o Polsce, czują się Polakami, chcą pomóc. Ale potrzebują łączności z krajem, potrzebują, żeby do nich wyciągnąć rękę. Żeby właśnie z nimi także współdziałać dla dobra Rzeczypospolitej" - przekonywał.

Prezydent dodał, że w tej grupie jest wielu młodych ludzi, którzy urodzili się w polskich rodzinach poza granicami kraju, ale wychowano ich w polskiej tradycji i przez to czują się Polakami. "Jest też wielu Polaków, którzy przy przesunięciu granic przed dziesiątkami lat pozostali pozostawieni na Wschodzie. To także ci, którzy zostali tam wywiezieni. Wielu z nich chciałoby wrócić. I to jest zadanie - powiedziałbym - dziejowe dla polskiego państwa. Sprawdzian, czy jesteśmy w stanie temu podołać, żeby spełnić to wielkie marzenie wielu z nich. Dzisiaj trzeba ich wspierać po to, aby mogli krzewić tam polską kulturę, tak aby młodzi tam o Polsce nie zapominali" - podkreślił.

Mówiąc o polityce międzynarodowej, prezydent zadeklarował, że będzie dbał o dobre stosunki z sąsiadami. "Dobre stosunki sąsiedzkie są ważne, bo one wzmacniają bezpieczeństwo - w tym kierunku także powinniśmy działać" - powiedział. "Powinniśmy rozmawiać z naszymi partnerami tu, w Europie Środkowo-Wschodniej, na Północy, od basenu Morza Bałtyckiego aż po Adriatyk. Trzeba szukać tego, co wspólne, co łączy. Dziś Polacy też tego bardzo oczekują" - podkreślał, wskazując, że dobre stosunki międzynarodowe "to także element naszego dorobku w ramach Unii Europejskiej i powinniśmy się starać to pogłębiać".

Prezydent ocenił, że nasza polityka zagraniczna w tym zakresie potrzebuje większej aktywności. "To w pewnym sensie odbudowa czy odnowienie Grupy Wyszehradzkiej, ale także przyciąganie nowych partnerów, szukanie z nimi porozumienia - to zadanie na najbliższe lata. Jako prezydent RP, współdziałając z ministrem spraw zagranicznych i premierem - jak nakazuje to konstytucja - jestem gotów się tego zadania podjąć i je podejmę" - oświadczył.

Duda w orędziu prosił o wzajemny szacunek, odbudowę wspólnoty.

Jak powiedział, Polacy mówili mu podczas spotkań o swych troskach i problemach. "Jednym z podstawowych oczekiwań jest to, byśmy zaczęli odbudowywać wspólnotę. Ludzie marzą o takiej wspólnocie, jaka wśród Polaków powstała w latach 80., w czasach Solidarności" - mówił nowo zaprzysiężony prezydent.

"Dlatego mówię dziś do ludzi o różnych poglądach, o różnym światopoglądzie, wierzących i niewierzących - proszę o wzajemny szacunek, byśmy szanowali swoje prawa oczywiście bez narzucania ich innym, ale byśmy umieli te prawa nawzajem szanować" - powiedział Duda.

"Proszę, żebyśmy umieli szanować się nawzajem. Mówię o tym zwłaszcza tu, w sali sejmowej, mówię do polskich polityków, mówię to także do siebie. Chciałbym, żebyśmy budowali wzajemny szacunek, bo to szacunek musi być podstawą wspólnoty. A tylko wtedy, gdy będziemy wspólnotą, jesteśmy w stanie naprawić Polskę" - kontynuował.

Jego zdaniem obecnie nie tylko Polska, ale przede wszystkim Polacy "tej naprawy bardzo potrzebują i to w wielu obszarach"

- Dziś obowiązkiem polskich władz wobec was, żołnierzy, i wobec Rzeczypospolitej jest modernizować polską armię, uzbrajać ją w najdoskonalszą broń - powiedział prezydent Andrzej Duda, przyjmując zwierzchnictwo nad wojskiem.

"Dziś rozpoczyna się nowa prezydentura. Dziś witam was i wy witacie nowego zwierzchnika sił zbrojnych. Sił zbrojnych, które składają się ze wspaniałych żołnierzy, oddanych polskiemu państwu, oddanych polskiemu narodowi. Żołnierzy, którzy są gotowi w każdej chwili bronić ojczyzny i w każdej chwili jej służyć. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości" - powiedział Duda podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Prezydent podziękował żołnierzom za to, że służą Polsce i dodał, iż chce, by służyli jej nadal bohatersko i z oddaniem. "Jestem przekonany, że tak będzie" - podkreślił.

Duda zaznaczył, że dziś obowiązkiem polskich władz wobec żołnierzy i Rzeczypospolitej jest modernizacja armii i uzbrajanie jej w najdoskonalszą broń. "Tak, żebyście nie tylko mogli walczyć sprawniej, ale żebyście byli też bezpieczniejsi" - powiedział.

Andrzej Duda pokonał ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów 24 maja; Duda zdobył 51,55 proc. głosów, jego rywal 48,45 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent Duda w orędziu: konieczne wzmocnienie polskiej gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!