Prezydent Komorowski: polski sukces wzorcem dla Ukrainy i kluczem do Rosji

Prezydent Komorowski: polski sukces wzorcem dla Ukrainy i kluczem do Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sukces zmian w Polsce, lepsza jakość życia i polityki, sukces gospodarczy przemawia do Ukrainy; to źródło kursu prozachodniego kursu na Ukrainie rozumianego jako przyjęcie określonych reguł funkcjonowania państwa. Będzie to także wielka zachęta dla społeczeństwa rosyjskiego, gdzie będzie rosła z roku na rok grupa przede wszystkim młodych ludzi, ludzi biznesu podzielających myślenie, że skoro udało się Ukrainie, to i nam się uda - powiedział Bronisław Komorowski, prezydent RP, na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.

Bronisław Komorowski, prezydent RP, podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku

- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w wydarzeniu będącym kontynuacją myśli i wysiłków Europejskiego Kongresu Gospodarczego, gdzie rozmawia się o perspektywach regionów uprzemysłowionych. Tu i teraz, w Białymstoku, mogę uczestniczyć w debacie i wysłuchać opinii o tym, co jest elementem wielkiej, mądrej, ale niełatwej zmiany zachodzącej w Polsce od 25 lat, a co dotyczy także jej wschodniej części. Wciąż mamy tu wiele obaw... Jaka będzie w kontekście procesów modernizacyjnych przyszłość Ściany Wschodniej, jakie szanse ma przed sobą ta część naszego kraju - specyficzna ze względu na wspólny typ problemów.



Cel - wyrównać szanse

Warto tu dokonać pewnego podsumowania. Ale dokonując oceny dwudziestopięciolecia zagospodarowywania polskiej wolności warto patrzeć także na to, co stało się w ostatniej dekadzie, kiedy to włączono nowe mechanizmy - systemy przyspieszające rozwój, rozwiązywanie problemów terenów słabiej rozwiniętych poprzez wsparcie procesów wyrównywania szans rozwojowych i poziomów życia.

Sama Unia Europejska składa się z krajów o różnej specyfice, zróżnicowanych co do poziomu życia, krajów o bardzo różnych szansach. Ambicja przyspieszenia budowania jednolitego wolnego rynku, wyrównywania szans i poziomu życia - wynikająca z głębokiej filozofii Unii - dotyczy także naszego kraju, gdzie dokonują się procesy przyspieszania rozwoju tych regionów, które z różnych powodów rozwijały się wolniej.

Z wyliczeń Komisji Europejskiej wynika, że PKB w województwach południowo-wschodnich będzie rosło wyraźnie szybciej niż w skali całego kraju. Z nowej perspektywy finansowej Unii wynikają oczywiste szanse, ale pojawia się też pytanie, jak sprawić, by rozwój trwał także po zakończeniu tej perspektywy. Jak wydawać pieniądze, by osiągać odpowiednie efekty w postaci przyspieszonego rozwoju.

Już dziś mamy do czynienia z dobrymi przykładami - województwo podkarpackie jest jednym z liderów innowacyjności, liderów wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych - takich, które zdecydują o szybszym tempie rozwoju gospodarczego w przyszłości.

Pieniądze, które zapewnią rozwój

Czy rzeczywiście jest zbyt mało mechanizmów wspierających rozwój Polski Wschodniej? Uważam, że to nie pieniądze są problemem nr 1. Relatywnie jest ich sporo i tak będzie jeszcze przez kilka lat. Ważne jest to, jak te środki wydajemy. Nie sztuka wybudować drogę, po której nikt nie będzie jeździł, która nie napędzi wzrostu.

Widać też tu na wschodzie miejsca, gdzie zwyciężyły wielkie ambicje, są przykłady inwestycji, które rozwojowi nie służą. Myślmy o czasie, za 7-9 lat, kiedy pieniędzy będzie mniej, a pojawią się pytania, o to, czy te środki, które mieliśmy, wykorzystaliśmy racjonalnie, by budowały naszą przyszłość.

Wschód, współpraca, polityka

Musimy pamiętać, że polska Ściana Wschodnia to także zewnętrzna ściana Unii Europejskiej, a w związku z tym wszystkie zjawiska zachodzące w gospodarce i w polityce międzynarodowej mają ogromne znaczenie dla pasa ziem wschodnich naszego kraju. Mały ruch graniczny z Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim to przykłady korzyści wynikających z tego położenia, wykorzystania szans.

Zachodzące zmiany w środowisku bezpieczeństwa na wschód od Polski, od UE, od NATO to dowód na to, że wszyscy są zainteresowani życiem w świecie, który nie podlega regułom brutalnej przewagi siły nad prawem. Aby tak można było patrzeć na świat, trzeba reagować na takie zjawiska, jak agresja na Ukrainie. I to robimy.

Musimy przetrzymać ten okres w nadziei, że Rosja prędzej czy później (oby jak najprędzej) wkroczyła na drogę modernizacji, zawróciła z drogi odbudowy strefy wpływów politycznych.(...)

Polski klucz do Rosji

Z każdej sytuacji kryzysowej możemy wyciągać korzyści. Przyszłość Rosji to wielki problem mający wpływ nasze bezpieczeństwo, które zależy od tego, czy Rosja pójdzie w kierunku modernizacji, czy też tendencji imperialnych. Warto inwestować w to, co służy modernizacyjnym zmianom w Rosji, ale te gesty i działania nie mogą być nagrodą za agresję, do której nic tak nie zachęca jak okazywana słabość. Twarda postawa niezgody na „rozpychanie się” nie raz powstrzymywała Rosję - tak powinno być i teraz, także w interesie samej Rosji.

Warto budować plan modernizacji Rosji realizowany od spodu i od środka. Możemy zaoferować wsparcie dla rozwoju samorządności i małego biznesu. Potrzebna jest jednak do tego wola polityczna po stronie rosyjskiej.

Moim zdaniem, kluczem do Rosji, a więc i do robienia biznesu z Rosją jest Ukraina i proces jej gospodarczego i politycznego wiązania z Zachodem.



Sukces zmian w Polsce, lepsza jakość życia i polityki, sukces gospodarczy przemawia do Ukrainy; to źródło kursu prozachodniego kursu na Ukrainie rozumianego jako przyjęcie określonych reguł funkcjonowania państwa. Będzie to także wielka zachęta dla społeczeństwa rosyjskiego, gdzie będzie rosła z roku na rok grupa przede wszystkim młodych ludzi, ludzi biznesu podzielających myślenie, że skoro udało się Ukrainie, to i nam się uda.

(śródtytuły pochodzą od redakcji)
not. Oskar Filipowicz
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent Komorowski: polski sukces wzorcem dla Ukrainy i kluczem do Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!