Prezydent powołał rząd Beaty Szydło

Prezydent powołał rząd Beaty Szydło
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek rząd Beaty Szydło. Stajemy dziś przed wami, jako jedni z was, sprawy naszej ojczyzny będą dla nas zawsze najważniejsze - zwróciła się do Polek i Polaków nowa szefowa rządu. Ważne, że powstał stabilny rząd - mówił prezydent.

W swoim przemówieniu Szydło podziękowała - w imieniu całej Rady Ministrów - za powierzenie jej misji rządzenia krajem, zapewniając, że zrobi wszystko, by słowa złożonej przez nowych ministrów przysięgi zostały dochowane. Nowo powołana premier podkreśliła, że chce, by Polacy wiedzieli, że "polski rząd będzie pochylał się nad sprawą każdego obywatela, i każda sprawa, nawet ta najmniejsza, będzie równie ważna".

Szydło odwołała się też do - przywołanych we wcześniejszym przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy - słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że Polska powinna być państwem, które "będzie w stanie pomagać słabszym, a nie będzie musiało bać się silnych" i zapewniła, że to te słowa były, są i będą myślą przewodnią jej rządów. "Wierzę w to głęboko, że słowa, bardzo mądre słowa, które usłyszeliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego w czasie mszy świętej, o tym, że należy widzieć i należy przejrzeć na oczy, zapadły nam w pamięci i będziemy się nimi kierować" - dodała.

"Panie prezydencie, szanowni państwo, Polki i Polacy, stajemy dzisiaj przed wami jako jedni z was i sprawy naszej ojczyzny, sprawy Polek i Polaków, będą dla nas zawsze najważniejsze" - powiedziała Beata Szydło.

Prezydent Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że ma pełne poczucie współodpowiedzialności wraz z premier i ministrami jej rządu za sprawy kraju. Podkreślił, że wierzy, iż tę współodpowiedzialność on oraz rząd "nie tylko poniosą", ale i zrealizują swoje zobowiązania.

"One się zawierają w wielkich słowach, które były w pewnym sensie mottem obydwu kampanii - i prezydenckiej i parlamentarnej, dzięki której państwo stoicie tu przede mną, dzięki czemu Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczona Prawica odniosły to wielkie zwycięstwo dające też samodzielną większość w Sejmie i Senacie: w słowach pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, że chcemy, aby Polska była państwem silnym, takim, które będzie w stanie pomagać słabszym, a silnych nie będzie musiało się bać" - mówił prezydent.

Dodał, że te słowa to wszystko, do czego PiS zobowiązywało się w kampaniach wyborczych - dbanie o rodzinę, pamięć o tych, którym "trudno się żyje", m.in. o rodzicach niepełnosprawnych dzieci, o osobach niepełnosprawnych, tych, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, o rodzinach, którym ze względu na ubóstwo odbiera się dzieci, "o rodzicach płaczących dlatego, że ich dzieci wyjechały za granicę bo nie widziały tutaj dla siebie szansy".

A także - kontynuował prezydent - o przedsiębiorcach, "którzy z trudem walczą w gąszczach przepisów podatkowych, bardzo często czują się łamani, wykorzystywani prze państwo; mają pretensje do ludzi władzy". Według prezydenta to wszystko trzeba zmienić, naprawić.

"Trzeba odbudować potencjał naszego państwa, trzeba odbudować polską armię, trzeba wzmocnić bezpieczeństwo, trzeba wzmocnić poczucie bezpieczeństwa obywateli" - mówił Duda. Podkreślił też potrzebę współdziałania z sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej.

"Trzeba w sposób zdecydowany ale zarazem także dyplomatyczny i umiejętny dbać polskie interesy, bo dobro Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli jest dla nas wszystkich najważniejszym nakazem" - podkreślił prezydent.

Jak mówił, oczekiwania społeczne wobec nowego rządu są ogromne; wyraził wiarę, że "my to wielkie zobowiązanie i to wielkie oczekiwanie zrealizujemy". "Spokojnie, konsekwentnie, ale do celu. Do silnej Polski, która będzie miała wzmocnioną suwerenność, wzmocnioną niepodległość, wzmocnioną siłę" - zaznaczył.

Wyraził przekonanie, że te postulaty może zrealizować uczciwa władza. "Uczciwa władza, która dba o sprawy publiczne, o sprawy obywateli, która wreszcie doprowadzi do tego, że pieniądze w Polsce - te publiczne - będą wydawane w sposób uczciwy, rozsądny; że będzie zapewniony zrównoważony rozwój wszędzie tam, gdzie jest to oczekiwane, gdzie ludzie mówią: +zapomniano o nas+. Wierzę, że będą mogli w trakcie pracy tego rządu i mojej jako prezydenta, powiedzieć: +wreszcie Polska sobie o nas przypomniała+" - powiedział prezydent.

Duda podkreślił, że w piątek, kiedy odbyła się uroczystość wręczenia nominacji na urząd premiera Beacie Szydło, nikt nie spodziewał się "dramatycznych, tragicznych wydarzeń", które nastąpiły we Francji wieczorem. "Nikt z nas się nie spodziewał, dlatego dziękuję, że ten rząd jest. To ważne dla państwa polskiego w tak trudnej chwili dla Europy, żeby szybko był stabilny, dobrze działający rząd" - powiedział prezydent.

Uroczystość powołania nowego rządu rozpoczęła się minutą ciszy - prezydent, przyszła premier i ministrowie uczcili w ten sposób pamięć ofiar zamachów w Paryżu.

Ministrowie podpisali i złożyli publicznie przysięgę obejmując stanowiska w nowym rządzie. Na pamiątkę uroczystości powołani otrzymali wieczne pióra.

Prawdopodobnie w środę Beata Szydło, ubiegając się o wotum zaufania Sejmu dla rządu, wygłosi expose, w którym przedstawi priorytety Rady Ministrów na najbliższe cztery lata. Kwestia wotum zaufania jest raczej przesądzona. PiS wprowadził do Sejmu 235 posłów.

Nowa Rada Ministrów to:

Piotr Gliński - Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego

Jarosław Gowin - Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Mateusz Morawiecki - Wicepremier, minister rozwoju

Andrzej Adamczyk - Minister infrastruktury i budownictwa

Witold Bańka - Minister sportu i turystyki

Mariusz Błaszczak - Minister spraw wewnętrznych i administracji

Marek Gróbarczyk - Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Dawid Jackiewicz - Minister skarbu państwa

Krzysztof Jurgiel - Minister rolnictwa i rozwoju wsi

Antoni Macierewicz - Minister obrony narodowej

Konstanty Radziwiłł - Minister zdrowia

Elżbieta Rafalska - Minister pracy i polityki społecznej

Anna Streżyńska - Minister cyfryzacji

Paweł Szałamacha - Minister finansów

Jan Szyszko - Minister środowiska

Krzysztof Tchórzewski - Minister energetyki

Witold Waszczykowski - Minister spraw zagranicznych

Anna Zalewska - Minister edukacji narodowej

Zbigniew Ziobro - Minister sprawiedliwości

Mariusz Kamiński - Minister, członek Rady Ministrów, Koordynator ds. Służb Specjalnych

Jerzy Kwieciński - Minister, członek Rady Ministrów; I wiceminister ds. rozwoju regionalnego

Wśród zapowiadanych priorytetów nowego rządu jest nowelizacja przepisów podatkowych zwiększająca wpływy z VAT, pobudzanie inwestycji w strategicznych branżach, Narodowy Program Zatrudnienia, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, ubezpieczenia dla rolników oraz rozwiązania ustawowe uniemożliwiające wyprzedaż ziemi rolnej na inną działalność.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent powołał rząd Beaty Szydło

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!