Priorytety prezydencji Litwy - energetyka i bezrobocie

Priorytety prezydencji Litwy - energetyka i bezrobocie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Walka z bezrobociem w UE, szczególnie wśród młodzieży, likwidacja tzw. wysp energetycznych oraz prace nad unią bankową będą priorytetowymi działaniami prezydencji litewskiej - poinformowała w środę podczas debaty w PE prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Od prezentacji programu działań półrocznej prezydencji, którą Litwa 1 lipca przejęła od Irlandii, rozpoczęła się środowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Jak podkreśliła Grybauskaite, jednym z priorytetów programu będzie unia bankowa. "Prezydencja litewska zrobi wszystko, aby negocjacje dotyczące jednolitego mechanizmu nadzorczego przebiegały sprawnie" - zapowiedziała. Kolejnym celem jest walka z bezrobociem, zwłaszcza wśród młodzieży. "Skoncentrujemy się na tworzeniu nowych miejsc pracy" - zaznaczyła. Jak dodała, kluczem do pobudzenia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy jest wspólny rynek usług.

Prezydencja litewska skoncentruje się także na kwestiach energetyki. "Wewnętrzny rynek energii powinien zostać stworzony do roku 2014, a do 2015 r. musimy zlikwidować tzw. wyspy energetyczne. (..) Będziemy także monitorować odpowiednie wdrażanie uzgodnionych już środków i ram prawnych, w tym w szczególności trzeciego pakietu energetycznego. Uważamy, że należy przeznaczyć większe fundusze na budowanie nowoczesnej infrastruktury energetycznej w całej Unii Europejskiej" - powiedziała prezydent Litwy.

W 2011 roku wszedł w życie tzw. III pakiet energetyczny, na który składają się dwie dyrektywy unijne: tzw. gazowa i o energii elektrycznej. Wymusza on dostęp konkurentów rosyjskiego koncernu Gazprom do gazociągów w UE oraz pozbawia dostawców kontroli nad przesyłem gazu. Pakiet ma stworzyć jednolity europejski rynek energii elektrycznej i rynek gazu do 2014 roku. Wdrożenie go ma ułatwić utrzymanie cen na możliwie najniższym poziomie oraz poprawić standard usług i bezpieczeństwo dostaw. Dzięki temu ma być zapewniona większa przejrzystość rynków detalicznych, a konsumenci będą lepiej chronieni.

Wyspy energetyczne to obszary w UE, które nie są połączone bezpośrednio z europejską siecią połączeń energetycznych - gazowych i energii elektrycznej. Do takich wysp należą np. Litwa, Łotwa i Estonia.

Jak zapowiedziała dalej Grybauskaite, Litwa również wspierała rozwój gospodarki cyfrowej w UE, m.in poprzez takie projekty, jak realizowanie procedury zamówień publicznych drogą elektroniczną i wystawianie e-faktur.

Wśród celów politycznych wymieniła prace nad stowarzyszeniem politycznym i integracją gospodarczą pomiędzy UE i państwami należącymi do Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina).

Podczas swojej prezydencji Litwa zorganizuje ponad 1500 posiedzeń różnego szczebla. W kraju odbędzie się ponad 200 imprez - ponad 20 spotkań na najwyższym szczeblu, 160 spotkań eksperckich, 12 - parlamentarnych, około 70 spotkań grup roboczych. Najważniejszym wydarzeniem będzie szczyt Partnerstwa Wschodniego zaplanowany na 28 listopada w Wilnie. Niewykluczone, że wówczas zostanie podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina.

"Po raz pierwszy kraj bałtycki bierze na siebie takie zadania. To ostatnia pełna prezydencja w Radzie przed wyborami europejskimi, więc bliska współpraca z Parlamentem będzie konieczna. Nie ma czasu do stracenia" - powiedział podczas debaty szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Podkreślił, że położenie geograficzne Litwy daje jej uprzywilejowaną pozycję, by wzmacniać współpracę w ramach Partnerstwa Wschodniego. Jego zdaniem szczyt w Wilnie "będzie odpowiednim momentem, by pokazać jak ważne są relacje UE z krajami Partnerstwa Wschodniego i jak pogłębiać je dalej".

"Uważam, że trzeba zrobić wszystko, by kraje należące do Europy zbliżyły się do UE" - zaznaczył Barroso. Dodał, że konieczne jest jednak spełnienie przez nie określonych kryteriów. "Kolejne sześć miesięcy powinno być okresem postępów i konkretnych wyników. Życzę wszystkiego najlepszego prezydencji litewskiej!" - zakończył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Priorytety prezydencji Litwy - energetyka i bezrobocie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!