Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 5,4 proc.

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 5,4 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 5,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,3 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w kwietniu o 5,3 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,9 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w kwietniu wzrostu produkcji w ujęciu rocznym o 4,9 proc., zaś miesięcznym - spadku o 2,6 proc.

Według danych Urzędu, w stosunku do kwietnia ub.r. wzrost produkcji odnotowano w 27 spośród 34 działów, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 21,8 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 15,3 proc., mebli - o 14,9 proc., czy pozostałego sprzętu transportowego - o 10,8 proc.

Produkcja zwiększyła się też w przypadku wyrobów z metali - o 9,8 proc., artykułów spożywczych - o 8,6 proc. oraz metali - o 8,2 proc.

Z kolei spadek produkcji w ujęciu rocznym zanotowano m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 20,5 proc., w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 6,8 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 5,6 proc., a także w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 4,7 proc.

"W okresie styczeń-kwiecień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,7 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano spadek o 0,9 proc." - wskazał GUS w komunikacie.

Z opublikowanych danych wynika ponadto, że produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające powyżej 9 osób, była w kwietniu br. o 12,2 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy spadła o 23,1 proc.

W ujęciu miesięcznym produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w kwietniu br. o 3,2 proc.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 13,3 proc. wyższym niż w kwietniu ub.r. i o 5,4 proc. niższym w porównaniu z marcem br." - napisano w komunikacie Urzędu.

Dodano, że wzrost zrealizowanych robót budowlanych odnotowano we wszystkich działach budownictwa, zarówno w porównaniu z kwietniem minionego roku, jak i marcem br.

"W stosunku do kwietnia ub.r. wzrost ten wyniósł: w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - 16,8 proc., w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - 14,5 proc., a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - 7,5 proc." - podał GUS.

Z kolei w porównaniu z marcem br. w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej produkcja urosła o 9,3 proc., w przedsiębiorstwach realizujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków - o 0,5 proc., a w wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 0,3 proc.

"W okresie styczeń-kwiecień br. produkcja budowlano-montażowa była o 10,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub.r., kiedy notowano spadek o 17,9 proc." - czytamy w komunikacie.

W opinii głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, przemysł nadal pozytywnie zaskakuje, pomimo Świąt Wielkanocnych, które wypadły w tym miesiącu oraz wbrew sygnalizowanemu przez wskaźnik PMI zmniejszeniu się zamówień zarówno z rynku krajowego, jak i zagranicy. Starczewska-Krzysztoszek dodała, że działy, w których odnotowano wzrosty produkcji, w dużej mierze są związane z eksportem.

"Spadek produkcji odnotowano natomiast przede wszystkim w górnictwie, co świadczy o tym, że ta gałąź naszej gospodarki przeżywa duże trudności - ma za wysokie koszty, niską efektywność i nie jest w stanie konkurować z importowanym węglem" - stwierdziła.

Wskazywała też na poprawę w budowlance. "Choć nie była ona tak wyraźna jak w marcu, to ważne jest, że wszystkie działy budownictwa wykazały wzrost. Jest to dowodem na ożywienie tego sektora" - podkreśliła.

Z kolei zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek po wzroście produkcji sektora przemysłowego w pierwszym kwartale br. o 4,8 proc. rdr, jest bardzo prawdopodobne, że w bieżącym kwartale wzrost przekroczy 5 proc.

"Kwietniowe dane są dobrym tego zwiastunem. Rosnący popyt krajowy i zagraniczny w kolejnych miesiącach przekładać się powinien na coraz większą skalę produkcji w przemyśle, co przy rosnącym wykorzystaniu mocy produkcyjnych powinno skłaniać firmy do inwestycji oraz zwiększania zatrudnienia" - oceniła Kurtek.

Podkreśliła, że kwietniowe dane napływające z naszej gospodarki potwierdzają, iż jej ożywienie jest kontynuowane i nie szkodzi mu konflikt rosyjsko-ukraiński.

"Dynamika PKB w drugim kwartale br. powinna być wyższa od szacowanej wstępnie na 3,3 proc. rdr w pierwszym kwartale. Skala przyspieszenia nie będzie jednak już taka duża, jak to miało miejsce ostatnio" - zaznaczyła.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 5,4 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!