Projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w wykazie prac rządu

Projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w wykazie prac rządu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego wpisano w czwartek, 14 lutego 2019 r., do wykazu prac rządu, powinien on zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w pierwszym kw. 2019 r. Według minister finansów Teresy Czerwińskiej cel Strategii to poprawa dostępu do finansowania dla polskich firm.

  • Strategia przedstawia rozwiązania 20 najważniejszych problemów w rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
  • Jej projekt opracowało Ministerstwo Finansów we współpracy z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz brytyjską firmą doradczą BTA Consulting.
  • Według minister finansów Teresy Czerwińskiej wpisanie Strategii do Wykazu pozwoli MF rozpocząć jej szerokie konsultacje publiczne.

- Realizacja SRRK przyczyni się do wykorzystania potencjału rynku kapitałowego jako bodźca rozwoju polskiej gospodarki. Celem Strategii jest poprawa dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw, poprzez obniżenie przeciętnego kosztu pozyskania kapitału w gospodarce krajowej - przekonuje Teresa Czerwińska.

Jak wynika z opisu projektu w wykazie prac rządu, Strategia kompleksowo diagnozuje zewnętrzne i wewnętrzne problemy krajowego rynku kapitałowego, pozwalając na identyfikację 20 najważniejszych barier w jego rozwoju. Jednocześnie zaproponowano w niej rekomendacje mające na celu ich przezwyciężenie.

Głównym celem Strategii jest poprawa dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw (w szczególności MŚP) poprzez spadek kosztów finansowania spółek (mierzonych przede wszystkim wielkością długoterminowej premii za ryzyko) i zwiększenie dywersyfikacji typów finansowania i źródeł pozyskiwania kapitału.

MF przewiduje, że osiągnięcie tego celu będzie miało istotne znaczenie z punktu widzenia wspierania przez rynek kapitałowy długoterminowego rozwoju gospodarczego Polski poprzez zwiększenie dostępu do finansowania dla krajowych przedsiębiorstw.

Wyjaśniono, że do celów szczegółowych Strategii należy po pierwsze rozwój rynków publicznych i prywatnych: zwiększenie skali pozyskiwania kapitału w sferze pozarządowej, w tym przez emitentów publicznych (np. produkty notowane, produkty strukturyzowane, określone instrumenty pochodne).

Ponadto chodzi w niej o zwiększenie płynności, tj. maksymalizację płynności przy niższych kosztach transakcji, poprzez podniesienie poziomu obrotów na rynku, obniżenie pośrednich i bezpośrednich kosztów oraz rozszerzenie oferty proponowanych instrumentów finansowych.

Kolejny cel to zwiększenie skali i poprawienie efektywności pośrednictwa na rynku pierwotnym i wtórnym dla polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw oraz w dostarczaniu instrumentów pochodnych na polskim rynku kapitałowym.

Poza tym MF chce zwiększenia udziału oszczędności w gospodarce - chodzi o większy udział oszczędności prywatnych w PKB oraz zwiększenie liczby osób oszczędzających w IKE i IKZE.

Ministerstwo planuje wprowadzić także bardziej efektywne pod względem kosztu i czasu procedury administracyjne: krótsze procesy dla zatwierdzania prospektów emisyjnych, zniesienie ograniczeń prawnych dotyczących automatyzacji oraz zwiększenie przejrzystości i spójności wydawanych decyzji.

Według opisu w wykazie, realizacji powyższych celów przyświecać będą cztery zasady horyzontalne: silna ochrona inwestorów indywidualnych, dążenie do zwiększania zaufania na rynku, pewność i stałość prawa oraz dążenie do wzrostu konkurencyjności rynku kapitałowego poprzez wykorzystywanie nowych technologii.

Jak uzasadnia się w Wykazie, Strategia jest potrzebna, gdyż polski rynek kapitałowy jest wciąż znacznie mniejszy od wiodących rynków europejskich, a jednocześnie z uwagi na regulacje unijne będzie poddawany coraz większej presji konkurencyjnej.

Tymczasem rozwój rynku kapitałowego jest bardzo ważny dla gospodarki państwa, w tym krajowych przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich spółek, które mają ograniczone możliwości pozyskiwania finansowania poprzez emisje instrumentów finansowych na rynkach zagranicznych.

- Rząd dostrzegając ten problem, w dokumencie przyjętym w dniu 14 lutego 2017 r. +Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020+ (SOR) w ramach zasadniczej jego części +Kapitał dla Rozwoju", wskazał, iż jednym z planowanych działań jest przede wszystkim +zwiększenie udziału krajowego kapitału w finansowaniu inwestycji+ między innymi poprzez zniesienie barier dla rozwoju rynku kapitałowego, zobowiązując jednocześnie ministra właściwego ds. instytucji finansowych do sporządzenia jednolitej i kompleksowej strategii rozwoju rynku kapitałowego - napisano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w wykazie prac rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!