Przestępcy wykorzystują coraz "słupów", aby wyłudzić VAT

Przestępcy wykorzystują coraz "słupów", aby wyłudzić VAT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przestępcy wykorzystują coraz więcej ludzi, jako tzw. słupy, aby wyłudzić podatek VAT - podaje Ministerstwo Finansów. Dlatego resort zainicjował kampanię "Nie daj się zrobić w słupa", przestrzegającą przed wplątaniem się taką działalność.

Słup - jak przypomina ministerstwo - to osoba fizyczna lub osoba prawna zarejestrowana jako przedsiębiorca. Swym nazwiskiem firmuje oszukańcze działanie przestępców, pozostających w ukryciu.

Celem działania słupa jest wystawienie faktury z podatkiem VAT na jeden z wielu podmiotów funkcjonujących w zorganizowanej grupie przestępczej. Rolą uczestników jest uprawdopodobnienie wiarygodności fakturowanych transakcji, by doprowadzić do wyłudzenia z budżetu państwa podatku VAT, który na wcześniejszym etapie nie został wpłacony.

Według ministerstwa Kontrola Skarbowa notuje coraz więcej dramatów osób bezwiednie wciągniętych do zorganizowanej grupy przestępczej, wyłudzającej podatek VAT. "W całym kraju coraz więcej osób kuszonych jest z pozoru atrakcyjnymi propozycjami. Zazwyczaj kuszeni są ludzie ubodzy, w potrzebie, poszukujący dorywczej lub stałej pracy" - zauważa resort.

Zorganizowana kampania edukacyjno-informacyjna "Nie daj się zrobić w słupa" ma - jak się podkreśla - uchronić kolejne tysiące osób, które pod pozorem łatwego zysku mogą dać się wciągnąć w działalność przestępczą. W ramach akcji ministerstwo i Kontrola Skarbowa przygotowały spot wideo, a także zadedykowały jej stronę internetową www.slupczyoszust.pl.

Resort przypomina, że za wystawianie fałszywych faktur grożą grzywny do 5,6 mln zł, za wyłudzanie podatku - do 16 mln zł i do 5 lat więzienia, za udział w zorganizowanej grupie przestępczej - do 5 lat pozbawienia wolności, a za oszustwo - nawet do 8 lat za kratami.

- Coraz częściej organizatorzy grup przestępczych werbują, nieświadome konsekwencji swojego udziału w procederze, osoby bez żadnego doświadczenia w danej branży, które dokonują zarejestrowania działalności gospodarczej na siebie lub stają się udziałowcami spółek prawa handlowego, jak i członkami jednoosobowych zarządów takich spółek - wyjaśnia cytowana w komunikacie MF wiceminister finansów Agnieszka Królikowska.

- Chcemy pokazać konsekwencje związane z wystawianiem fikcyjnych faktur (a więc faktur, które nie dokumentują prawdziwych zdarzeń) i uczestnictwem w karuzeli podatkowej, a także przekonać młodych ludzi, że nie warto wchodzić na drogę przestępstwa - dodaje wiceminister.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przestępcy wykorzystują coraz "słupów", aby wyłudzić VAT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!