Przyspieszenie ożywienia w Irlandii w I kw. 2014 r.

Przyspieszenie ożywienia w Irlandii w I kw. 2014 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opublikowane w czwartek dane irlandzkiego PKB za I kwartał 2014 r. sugerują mocne odbicie. PKB przyrósł o 2,7 proc. kdk wobec -0,1 proc. kdk w poprzednich trzech miesiącach. Liczony rok do roku PKB był o 5,1 proc. wyższy.

To znacznie więcej niż konsensus wynoszący 1,2 proc. kdk. Za 2013 r. w ujęciu średniorocznym gospodarka Irlandii wzrosła po korekcie o 0,2 proc. w porównaniu ze spadkiem o -0,3 proc. za 2012 r.

Głównym czynnikiem wzrostu był eksport netto. Import wyhamował, zaś eksport przyrósł czwarty kwartał z rzędu o 7,2 proc. rdr. Wydatki gospodarstw wzrosły o 1,2 proc. rdr, rynek pracy umocnił się, rynek nieruchomości poprawia się, a inwestycje firm przyrosły o 6 proc. rdr.

Irlandzkie dane mają skłonność do znacznych wahań ze względu na dużą rolę zagranicznych inwestycji w gospodarce i - co za tym idzie - przepływów kapitałowych, często więc podlegają sporej korekcie, ale nawet w ujęciu PNB Produktu Narodowego Brutto), kalkulowanego z pominięciem przychodów netto z irlandzkich inwestycji zagranicznych - przyrost wyrósł 0,5 proc. kdk w porównaniu ze wzrostem o 2,2 proc. w poprzednim kwartale.

Indeks PMI sugeruje, że za II kwartał gospodarka Republiki Irlandii może wzrosnąć o 5 proc. rdr. Sektor bankowy i kondycja finansów publicznych wciąż uznawane są za czynniki ryzyka, ale ożywienie czyni oba te problemy łatwiejszymi do rozwiązania. Planowana na październik br. w wys. 2 mld euro konsolidacja budżetu może nie być potrzebna w tak dużym rozmiarze - zasugerował minister finansów Michael Noonan.

Zgoda Komisji Europejskiej na wkalkulowanie do PKB przychodów z prostytucji, hazardu i handlu narkotykami powiększyła gospodarkę Irlandii o ok. 6 proc. (10 mld euro). Deficyt budżetowy w ub.r. zmniejszył się dzięki temu do 6,7 proc. PKB, a dług publiczny do 116 proc. PKB.

Do końca 2014 r. Irlandia chce sprowadzić deficyt do 4,8 proc. PKB, a do końca 2015 r. do wymaganego limitu 3 proc. PKB.

Z końcem ub.r. Irlandia wyszła spod kurateli MFW, EBC i Komisji Europejskiej, które przyznały jej wielomiliardowy program pomocy finansowej po załamaniu się finansów publicznych z powodu kosztowej operacji ratowania banków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przyspieszenie ożywienia w Irlandii w I kw. 2014 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!