Pytania o przyszłość Europy

Pytania o przyszłość Europy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jaką Unię Europejską, opartą o jakie wartości, zostawimy dzieciom i wnukom? To podstawowe pytanie zorganizowanej w ramach VII EEC debaty „UE 2030 – wizje Europy” z udziałem m.in. ambasadorów Francji i Niemiec, polityków, ale także studentów ze środowoeuropejskich uczelni.

Unia Europejska będzie się w najbliższym 15-leciu integrowała wokół strefy euro – to jedna z podstawowych konstatacji debaty o przyszłości Wspólnoty.

– Prawdziwą Unią Europejską za 10 lat będzie właśnie strefa euro – uważa Mikołaj Dowgielewicz, wicegubernator Banku Rozwoju Rady Europy. – To w eurostrefie będą zapadały kluczowe decyzje polityczne. Polska powinna w związku z tym poważnie przemyśleć swój scenariusz wejścia do eurostrefy.

– Poza strefą euro będziemy się błąkać po peryferia Europy – zgodził się z Dowgielewiczem lider SLD, Leszek Miller. – Musimy przestać straszyć euro. Nie ma innej drogi dla Polski.

W trakcie debaty pojawiła się także wizja Europy dwóch, a nawet trzech prędkości; przewidywano powstanie regionalnych struktur integrujących kraje wokół „mniejszych liderów”, czy specyficznych celów rozwojowych. Rozmawiano o politycznych i międzynarodowych uwarunkowaniach rozwoju sytuacji w Europie. Europa szuka odpowiedzi na kryzys polityczny wokół jej granic, a ostatnio także na kryzys humanitarny na Morzu Śródziemnym. To wyzwania, które ukształtują najbliższą przyszłość UE.

– Chaos tuż za granicą Unii (Libia – dop. red.) napędza ekstremizmy wewnątrz Unii – zauważył Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce. – Musimy szukać rozwiązań z myślą o długiej perspektywie.

Dyskutowano też m.in. o szansach na dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej. Tak kwestia spotkała się z daleko idącą rezerwą większości dyskutantów. Podając przykład Grecji ostrzegano przed motywowanymi politycznie, a nie ekonomicznie decyzjami o przyjęciu nowych członków. Rozwiewano nadzieje krajów Partnerstwa Wschodniego na przyspieszenie zbliżenia z Unią.

– Nie możemy oszukiwać Ukraińców, co do perspektywy jej członkostwa w UE – apelował Miller. – Za takie złudzenia moglibyśmy zapłacić wysoką cenę...

W debacie uczestniczyła m.in. Brunilda Paskali, albańska wiceminister rozwoju gospodarczego, która deklarowała zarówno w imieniu tamtejszych elit, jak i społeczeństwa zdecydowanie proeuropejską opcję, uwzględniającą jednak dysproporcje między Albanią i UE.

– Zachodnie Bałkany nie mogą zostać opuszczone przez Europę – stwierdziła Paskali. – Nasze europejskie aspiracje, a jesteśmy najbardziej proeuropejskim krajem regionu, mają jednak związek z naszymi reformami wewnętrznymi. Chcemy być częścią Europy i będziemy o to walczyć.

– Musimy doprowadzić nasz dom do porządku, zanim pomyślimy o przyjmowaniu nowych członków Unii – skonstatował Rolf Wilhelm Nikiel, ambasador Niemiec w Polsce.

Jednym z nośnych tematów refleksji o przyszłej strukturze i charakterze europejskiej wspólnoty okazała się Europa regionów. Do budowania „europejskiego społeczeństwa obywatelskiego” i do myślenia „bardziej regionalnego” zachęcał prezydent Słupska Robert Biedroń. Jego zdaniem głos regionów nie jest słyszalny w procesie dystrybucji unijnych środków na rozwój.

– Nie sprostamy wyzwaniom najbliższych lat, jeśli nadal będziemy w Europie myśleć kategoriami ciasnych, egoistycznych egoizmów narodowych – ostrzegał Biedroń, postulując, by Kongres Regionów stał się II izbą europejskiego Parlamentu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!