XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rada UE przyjęła stanowisko ws. budżetu na 2019 r. Są cięcia

Rada UE przyjęła stanowisko ws. budżetu na 2019 r. Są cięcia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE przyjęli we wtorek w Brukseli stanowisko ws. budżetu UE na 2019 rok. Stolice nieznacznie przycięły propozycję Komisji Europejskiej, zmniejszając planowane zobowiązania o 1,6 mld euro, a płatności o 0,5 mld euro.

  • W przedstawionym przez Komisję projekcie budżetu UE na 2019 r. zapisano środki na zobowiązania w kwocie 166 mld euro (3 proc. więcej niż w 2018 r.) oraz środki na płatności w wysokości 149 mld euro (3 proc. więcej niż w 2018 r.).
  • Wtorkowe stanowisko Rady UE przewiduje, że zobowiązania wyniosą 164 mld euro (wzrost o 2,09 proc. w porównaniu z br.), a płatności 148,2 mld euro (wzrost o 2,34 proc.).
  • Większe środki mają pójść na badania naukowe i innowacje (program Horyzont 2020, +5,79 proc.), wymianę młodzieży (program Erasmus+, dodatkowe 10,37 proc.), inwestycje w infrastrukturę (instrument "Łącząc Europę", +26,46 proc.) oraz działania w zakresie środowiska i klimatu (program LIFE, +5,20 proc.).

KE opublikowała projekt budżetu UE na 2019 r. w maju. Unijni ambasadorowie wypracowali polityczne porozumienie w tej sprawie jeszcze w połowie lipca. Teraz stanowisko stolic do dalszych negocjacji z Parlamentem Europejskim zostało oficjalnie zatwierdzone.

Projekt budżetu UE na 2019 r. zawiera w odniesieniu do każdego finansowanego programu dwie kwoty: zobowiązania i płatności. Zobowiązania odnoszą się do środków, które można zapisać w umowach w danym roku, płatności zaś to środki faktycznie wypłacone.

W przedstawionym przez Komisję projekcie budżetu UE na 2019 r. zapisano środki na zobowiązania w kwocie 166 mld euro (3 proc. więcej niż w 2018 r.) oraz środki na płatności w wysokości 149 mld euro (3 proc. więcej niż w 2018 r.). Wtorkowe stanowisko Rady UE przewiduje, że zobowiązania wyniosą 164 mld euro (wzrost o 2,09 proc. w porównaniu z br.), a płatności 148,2 mld euro (wzrost o 2,34 proc.).

"To dobrze wyważona pozycja z silnym poparciem ze strony państw członkowskich. Rada chce przeznaczyć odpowiednie zasoby na wsparcie priorytetów i programów UE. Dodatkowe fundusze są przewidziane w kilku obszarach, w tym na zarządzanie przepływami migracyjnymi" - podkreślił cytowany w komunikacie minister finansów sprawującej prezydencję Austrii Hartwig Loeger.

Większe środki mają pójść na badania naukowe i innowacje (program Horyzont 2020, +5,79 proc.), wymianę młodzieży (program Erasmus+, dodatkowe 10,37 proc.), inwestycje w infrastrukturę (instrument "Łącząc Europę", +26,46 proc.) oraz działania w zakresie środowiska i klimatu (program LIFE, +5,20 proc.).

Przewidziano również więcej pieniędzy w obszarze migracji. Fundusz Azylu, Migracji i Integracji otrzyma 1,1 mld euro (+55,80 proc. w porównaniu z 2018 r.); UE ma też wyasygnować dodatkowe środki na działania wzdłuż środkowo-śródziemnomorskiej trasy migracyjnej oraz na Instrument Pomocy dla Uchodźców w Turcji.

Propozycja ze strony stolic będzie przedstawiona europosłom na wrześniowym posiedzeniu plenarnym. PE ma przyjąć swoje poprawki do przyszłorocznego planu wydatków unijnych 24 października. Później zaczną się międzyinstytucjonalne negocjacje w tej sprawie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rada UE przyjęła stanowisko ws. budżetu na 2019 r. Są cięcia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!