Radziwiłł z MinFin: deficyt sektora publ. spadnie do 1,9% PKB w 2013 r.

Radziwiłł z MinFin: deficyt sektora publ. spadnie do 1,9% PKB w 2013 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie ma żadnego zagrożenia dla finansów kraju, a rząd przygotowuje ścieżkę schodzenia z poziomem deficytu sektora finansów publicznych, który w 2013 r. ma wynieść już 1,9% PKB, wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Dominika Radziwiłła. W jego ocenie, szczegółowy plan zostanie załączony do wysyłanej w lutym do Komisji Europejskiej (KE) aktualizacji programu konwergencji.

"Przygotowujemy plan reform, mamy ścieżkę schodzenia z poziomem deficytu do zalecanych przez Brukselę 3% PKB i obniżania zadłużenia" - powiedział Radziwiłł w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

"Mamy przygotowaną ścieżkę redukcji deficytu do 5,7% w tym roku, 3,4% w 2012 roku i 1,9% w 2013 roku" - dodał.

Minister zapewnił, że Bruksela pozna zamierzenia rządu w momencie składania aktualizacji programu konwergencji, który ma zostać przesłany do Komisji Europejskiej w lutym. To reakcja na raport Barclays Capital, który w raporcie do inwestorów napisał, że rząd nie ma wiarygodnego planu naprawy finansów publicznych, stąd istnieje niebezpieczeństwo pogorszenia sytuacji finansowej kraju. Zalecił więc kupowanie polskich CDS - czyli instrumentów finansowych zabezpieczających przed bankructwem dłużnika. Im koszt CDS jest wyższy, tym bardziej inwestorzy obawiają się, że dłużnik może stać się niewypłacalny. Barclays szczególnie zaleca nabywanie 10-letnich CDS-ów.

"Nie ma w tym nic złego, przecież CDS-y mają też Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje, inwestorzy kupują te papiery, ale przecież nie zakładają bankructwa tych krajów" - uważa wiceminister.

W jego ocenie, prognoza zwiększającego się długu przedstawiona przez Barcleys Capital nie dotyczy Polski. W raporcie zaznaczono, że gdyby w Polsce utrzymywał się deficyt powyżej 8,0%, to za pięć lat zadłużenie kraju wynosiłoby 72% w relacji do PKB.

"To nam nie grozi, za 3 lata deficyt znajdzie się już poniżej poziomu 3%" - podsumował Radziwiłł.

W styczniu szef doradców premiera Michał Boni poinformował, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government deficit) spadnie z tym roku do ok. 5,5% PKB z planowanych na 2010 rok 7,9%. Wcześniej minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że deficyt sektora rządowego i samorządowego będzie w tym roku o blisko 1/3 niższy niż w ub. roku, zaś w 2012 roku powinien spaść poniżej 3,0% PKB.

W październiku Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że deficyt sektora general government wyniósł na koniec 2009 roku 7,2% PKB wobec 7,1% szacowanych w kwietniu. GUS podał też wówczas, że Ministerstwo Finansów prognozuje, iż deficyt ten wyniesie w 2010 roku 7,9% PKB.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!