Raport MFW: polska gospodarka rozwija się dobrze, lecz są zagrożenia

Raport MFW: polska gospodarka rozwija się dobrze, lecz są zagrożenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Udostępniony we wtorek raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego głosi, że polska gospodarka przechodzi okres silnego wzrostu, lecz pewne czynniki zewnętrzne, polityki oraz osłabienie instytucji mogą nieść zagrożenia - informuje MFW w komunikacie prasowym.

Bezrobocie szybko zmalało, a gospodarka Polski funkcjonuje przy niemal pełnym wykorzystaniu potencjału produkcyjnego; prognozowany wzrost w roku 2016 utrzyma dobre tempo, a w roku następnym przyśpieszy do 3,7 proc. w następstwie intensywnej konsumpcji, którą wsparł rządowy program świadczeń na dzieci; w perspektywie średniookresowej wzrost gospodarczy będzie umiarkowany - czytamy w komunikacie.

Pod koniec 2017 roku inflacja powinna zbliżyć się do poziomu, który Narodowy Bank Polski wyznaczył sobie jako cel; zwiększyły się jednak czynniki ryzyka - głosi raport MFW.

Czynniki zewnętrzne to między innymi słaby wzrost gospodarczy w strefie euro połączony z dużym niepokojem na rynkach finansowych oraz spowolnienie gospodarek wschodzących, które może dotrzeć też do Polski - wylicza Fundusz.

Według MFW wewnętrzne czynniki ryzyka, takie jak "kontrowersyjne inicjatywy polityczne", mogą pogorszyć nastroje inwestorów i podkopać wzrost gospodarczy.

W perspektywie długofalowej czynnikiem ryzyka jest też szybko starzejąca się populacja.

"Deklarowane przez rząd priorytety polityczne koncentrują się na wspieraniu silnego i inkluzywnego wzrostu, ale niektóre niedawne inicjatywy osłabiły nastroje na rynku" - pisze MFW.

"Oczekuje się, że spełnienie obietnic wyborczych spowoduje wzrost deficytu budżetowego do 2,8 PKB w roku 2016 i do ponad 3 proc. w roku 2017" - prognozuje Fundusz.

Według MFW polski sektor bankowy jest dobrze skapitalizowany, ale spadają jego dochody. Ponadto "propozycje przewalutowania kredytów denominowanych w obcych walutach na złotówki - o ile zostaną wprowadzone w życie - mogą zachwiać finansową stabilnością (sektora) i w jeszcze większym stopniu nadwerężyć zaufanie rynku" - czytamy w komunikacie.

W szerszym omówieniu raportu, który udostępnił MFW, przedstawiającym wybrane aspekty polskiej gospodarki, omówione zostały między innymi takie kwestie, jak brak równowagi w rozwoju i wzroście dochodów między Polską zachodnią a wschodnią oraz różnice w produktywności w tych regionach, zbyt niski udział kobiet w rynku pracy oraz makro i mikrofinansowe implikacje nowego podatku bankowego.

Autorzy zwracają też uwagę na ryzyko związane z dalszym spadkiem dochodów sektora bankowego, wynikającym z wprowadzenia nowego podatku, co może przełożyć się na spowolnienie w realnej gospodarce.

Jednak Fundusz "z aprobatą przyjął informację, że władze skłonne są oceniać oddziaływanie nowego podatku i dostosowywać go, jeśli okaże się to konieczne, i zaapelował do nich, by rozważyły (model) podatku bardziej sprzyjający wzrostowi" - czytamy w omówieniu raportu.

Jego autorzy uważają jednak, że ogólny wzrost nie przełożył się w równym stopniu na sukcesy różnych regionów. "Zredukowanie tych różnic regionalnych (...) będzie sprzyjać szybszemu wzrostowi gospodarczemu" - czytamy w omówieniu.

MFW rekomenduje w tym celu inwestycje w publiczną infrastrukturę, stosowanie zachęt podatkowych, które przyciągnęłyby inwestorów do wybranych regionów oraz zwiększenie mobilności siły roboczej.

Zdaniem autorów jednym z powodów, dla których różnice regionalne utrzymują się - tak jak i bezrobocie strukturalne - jest fakt, że Polskę cechuje stosunkowo niewielka mobilność siły roboczej, co wiąże się częściowo z niewielką dostępnością mieszkań do wynajęcia.

W ramach obowiązkowego przeglądu gospodarczego państw członkowskich (artykuł IV statutu MFW) eksperci Funduszu odwiedzają co rok poszczególne kraje, spotykają się z przedstawicielami rządu, banku centralnego i wybranych instytucji, zbierają informacje, a następnie analizują sytuacją gospodarczą państw członkowskich. "Po powrocie do kwatery głównej personel (MFW) przygotowuje raport stanowiący podstawę do dyskusji Dyrektorów Wykonawczych (Funduszu)" - wyjaśnia MFW w komunikacie.

"Rada Dyrektorów Wykonawczych MFW odnotowała szybki wzrost gospodarczy Polski (...) odzwierciedlający postępy, jakie w ostatnich latach poczyniła ona w budowaniu silnych fundamentów" - napisano w komunikacie.

Zaznaczono, że Rada dobrze oceniła obecną ekspansywną politykę monetarną, którą uznała za właściwy sposób wspierania wzrostu gospodarczego, wyraziła jednak niepokój o skutki wprowadzenia nowego podatku bankowego, który może doprowadzić do zmniejszenia dostępności kredytów i spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Rada Dyrektorów uważa też, że należy bardzo ostrożnie podchodzić do planów restrukturyzacji kredytów hipotecznych denominowanych w obcych walutach - "jakakolwiek decyzja w tej sprawie powinna być podejmowana przy uwzględnieniu jej wpływu na banki oraz stabilność finansową" - ostrzega MFW.

Artykuł IV statutu MFW z 2011 roku wprowadza konieczność przeprowadzania corocznych przeglądów gospodarek krajów członkowskich Funduszu. Po przeglądzie MFW publikuje oświadczenie dotyczące bieżącej sytuacji gospodarczej kraju; przygotowuje też szczegółowy raport o stanie badanej gospodarki. W ramach przeglądów tych ocenia się też realizację zaleceń Funduszu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!