Resort przedsiębiorczości chce wykreować modę na eksport

Resort przedsiębiorczości chce wykreować modę na eksport
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tylko 13 tys. polskich firm sprzedaje za granicą. Resort przedsiębiorczości chce je pomnożyć. Blisko 70 proc. eksportu przypada na zagraniczne koncerny i firmy działające na naszym rynku, więc bardziej zasadne niż "polski eksport" jest określenie "eksport z Polski".

Jak informuje "Puls Biznesu" sprzedaż polskich wyrobów za granicą rośnie, i to w bardzo dobrym tempie, bo jak obliczył GUS, w 2017 r. wartość eksportu wyniosła 203 mld EUR i była o 10,2 proc. wyższa niż rok wcześniej. Obraz wyłaniający się z głębszej analizy nie jest już tak kolorowy. Ekonomiści od dawna do lukrowanych informacji o sprzedaży na zagranicznych rynkach dokładają dziegciu, wskazując na niski poziom przetworzenia towarów wywożonych z kraju. Często są to surowce, półprodukty, komponenty, a finalny wyrób powstaje za granicą.

Dla przykładu, jak wylicza PwC, około 39 proc. naszego eksportu do Niemiec stanowi wartość dodana wytworzona poza Polską. Z pozostałych 61 proc. 45 pkt. proc. konsumowana jest przez naszego sąsiada, a reszta jest reeksportowana dalej już ze stemplem made in Germany - podaje "PB".

Jak donosi "Puls Biznesu" drugi smutny fakt jest taki, że blisko 70 proc. eksportu przypada na zagraniczne koncerny i firmy działające na naszym rynku, więc bardziej zasadne niż "polski eksport" jest określenie "eksport z Polski"; nie chodzi o podział na rodzimy i obcy kapitał, ale uświadomienie sobie, jaka jest rzeczywista pozycja polskich firm w handlu zagranicznym - twierdzą rozmówcy z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort przedsiębiorczości chce wykreować modę na eksport

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!