XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosja postawi Ukrainie alternatywę - albo współpraca z UE, albo WNP

Rosja postawi Ukrainie alternatywę - albo współpraca z UE, albo WNP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłym tygodniu Rosja wznowi trójstronne negocjacje dotyczące umowy w sprawie strefy wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską. Spotkanie odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia w Brukseli.

Informując o tym „Rossijską Gazietę” wiceminister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Lichaczew powiedział, że rozmowy będą toczyć się na szczeblu eksperckim. Rosja będzie reprezentowana przez dyrektorów departamentów Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego.

Od wyniku tych trójstronnych konsultacji będzie zależało to, czy Ukraina pozostanie w strefie wolnego handlu krajów WNP i będzie korzystać z jego uregulowań. Inaczej mówiąc, „zostanie albo zerwana więź Ukrainy z WNP, ale nadal będą istnieć powiązania gospodarcze pomiędzy naszymi krajami”, informuje gazeta, powołując się na wypowiedź wiceministra.

We wrześniu (ub. roku) osiągnięto porozumienie zakładające, że realizacja układu o stowarzyszeniu między Ukrainą i UE zostanie odroczona do 31 grudnia 2015 r., przypomina gazeta. W przypadku realizacji umowy, Rosja będzie zmuszona do nałożenia ceł na ukraińskie produkty; decyzja rządu w tej sprawie jest już istnieje, podkreśla gazeta.

Według niej, wejście w życie układu stowarzyszeniowego Ukrainy z UE będzie też równoznaczne z utratą przywilejów w handlu z pozostałymi członkami unii euroazjatyckiej.

Gazeta informuje, że rosyjscy eksperci wyrażają zaniepokojenie „pełzającym” wdrażaniem przez Ukrainę standardów unijnych. „Możemy zauważyć zwiększone zagrożenie dla Rosji z punktu widzenia częściowej realizacji Układu o Stowarzyszeniu w bieżącym prawodawstwie Ukrainy” - powiedział Lichaczew.

Według niego, chodzi szczególnie o regulacje techniczne i kontrole fitosanitarne. Dlatego rosyjska delegacja zamierza omówić w Brukseli wprowadzenie wobec wyrobów z Ukrainy dodatkowych opłat, a także sprawę rosnącego zagrożenia konfiskaty majątku części rosyjskich przedsiębiorców na Ukrainie.

Bez względu na wynik negocjacji w Brukseli, Rosja będzie budować wspólną przestrzeń gospodarczą z największymi krajami rozwijającymi się, tj. partnerami w grupie BRICS (Brazylia, Chiny, Indie i RPA). Z początkiem kwietnia przewodniczy jej Rosja.

Wczoraj odbył się w Moskwie dialog ekspertów grupy BRICS na temat perspektywy rozwoju e-commerce. Omawiano m.in. sposoby znoszenia barier w handlu elektronicznym.

Według Lichaczewa, ewentualne zamknięcie takich rozmów porozumieniem oznaczałby dla Rosjan spadek kosztów dostaw towarów w chińskich sklepach internetowych, które są coraz bardziej popularne w Rosji.

Na szczycie w lipcu grupy BRICS w Ufie przywódcy pięciu państw omówią program współpracy gospodarczej. We wspólnym interesie byłoby przyjęcie specyficznego programu integracji, powiedział Lichaczew.

W szczególności jest to próba integracji Eurazji i priorytetów gospodarczych krajów leżących w pasie nowego Jedwabnego Szlaku, którego inicjatorem są Chiny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja postawi Ukrainie alternatywę - albo współpraca z UE, albo WNP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!