Rząd przyjął projekt MG, który ma ułatwić życie przedsiębiorcom

Rząd przyjął projekt MG, który ma ułatwić życie przedsiębiorcom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ryczałt od prywatnego korzystania z aut służbowych i ułatwienia dla operatorów w polskich portach przewiduje, przyjęty we wtorek przez rząd, projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Przygotowało go Ministerstwo Gospodarki.

Jak poinformowało we wtorek CIR, rozwiązania zawarte w projekcie, który stanowi tzw. czwartą transzę deregulacyjną, powinny przynieść przedsiębiorcom oszczędności w wysokości ok. 1 mld zł rocznie.

Celem projektu - jak podkreśliło CIR - jest m.in. zwiększenie konkurencyjności polskich portów morskich i terminali przeładunkowych: Szczecin-Świnoujście, Gdynia, Gdańsk wobec zachodnioeuropejskich.

Rząd chce wprowadzenia kategorii autoryzowanych operatorów. Jak wyjaśnił we wtorek na konferencji prasowej premier Donald Tusk, chodzi o rzetelnych klientów, którzy będą mogli korzystać z możliwie komfortowych rozliczeń VAT-owskich z budżetem państwa. Szef rządu przekonywał, że spowoduje to, iż "warunki ich obsługi w portach polskich będą zbliżone do tych najbardziej konkurencyjnych w Europie".

Przyszła ustawa przewiduje ponadto zastąpienie ryczałtem obecnego systemu rozliczania podatku dochodowego z tytułu korzystania ze służbowego samochodu do celów prywatnych. Według szefa rządu osoby korzystające prywatnie z takich aut były często narażone na nieprzyjazne interpretacje urzędów skarbowych, za co spotykały je duże kary finansowe. "Wprowadzamy propozycję jednolitego ryczałtu - umiarkowanego, jeśli chodzi o wysokość. Mamy nadzieję, że skończą się kłopoty ludzi, a także próby omijania prawa, dzięki temu, że (ryczałt ten - PAP) będzie relatywnie niski" - wyjaśnił Tusk.

Kolejnym istotnym rozwiązaniem projektu jest umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przy zmianie pracodawcy.

"Nowy pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na podstawie ważnego orzeczenia lekarskiego, wystawionego przez poprzedniego pracodawcę, jeśli będzie go zatrudniał na podobnym stanowisku" - podkreśliło CIR.

Projekt zakłada też zwolnienie pracowników z podatku dochodowego z tytułu dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym, organizowanym przez pracodawcę.

Regulacja przewiduje też zwolnienie z podatku dochodowego bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej osobom niezamożnym. Chodzi o osoby objęte pomocą społeczną lub otrzymujące zasiłek rodzinny. "Rozwiązanie to powinno zwiększyć dostęp osób mniej zamożnych do bezpłatnych porad prawnych" - podkreśliło CIR.

W celu ułatwienia dostępu przedsiębiorców do finansowania inwestycji rozszerzono zakres udzielania poręczeń przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt zakłada również wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie dla tzw. przedsiębiorców wiarygodnych dla administracji celnej (AEO). Ustawowy termin zapłaty VAT z tytułu importu towarów wynosi 10 dni od momentu powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. "Minister gospodarki zaproponował odejście od tego restrykcyjnego przepisu dla firm mających status upoważnionego przedsiębiorcy AEO. Jest to grupa przedsiębiorców wiarygodnych dla administracji celnej, czyli spełniających wysokie standardy dotyczące wypłacalności finansowej, prowadzenia ewidencji handlowych, bezpieczeństwa towarów, ewidencji i systemów informatycznych" - podkreślono.

Przyszła ustawa ma też pomóc osobom, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Znosi m.in. tzw. VAT-R, czyli opłatę za zarejestrowanie się jako podatnik VAT, wynoszącą w tej chwili 170 zł. Ponadto nowi mikroprzedsiębiorcy nie będą musieli przesyłać danych statystycznych w pierwszym roku działalności. Nie będzie to dotyczyło jednak informacji statystycznych wymaganych prawem unijnym lub innymi zobowiązaniami międzynarodowymi.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Obecnie obowiązują trzy ustawy deregulacyjne. Pierwsza - umożliwia m.in. składanie w urzędach oświadczeń zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów, druga - zmniejszyła niektóre uciążliwe obowiązki administracyjne i informacyjne nałożone na przedsiębiorców, trzecia - zniosła m.in. obowiązek zapłaty podatku VAT przez małego podatnika (obroty nie większe niż 1,2 mln euro rocznie) w rozliczeniach kasowych, gdy kontrahent nie zapłaci mu za dostarczony towar lub wykonaną usługę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd przyjął projekt MG, który ma ułatwić życie przedsiębiorcom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!