Rząd: w 2011 r. PKB wzrośnie o 4 proc.

Rząd: w 2011 r. PKB wzrośnie o 4 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd przyjął aktualizację Programu Konwergencji, zgodnie z którą w 2011 r. i 2012 r. PKB wzrośnie o 4 proc. - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

W efekcie wszystkich proponowanych przez rząd zmian deficyt sektora finansów publicznych w 2012 r. ma wynieść 2,9 proc. PKB. (GUS podał we wtorek, że w 2010 r. sięgnął - 7,9 proc. - PAP).

CIR poinformowało, że aktualizacja zawiera średnioroczne prognozy gospodarcze Polski, w tym finansów publicznych.

W scenariuszu średniookresowym zakłada się, że dla tempa wzrostu PKB, procesów inflacyjnych i sytuacji na rynku pracy "kluczowe znaczenie będą miały: sytuacja gospodarcza u partnerów handlowych pozostałych państw członkowskich UE, skala i struktura konsolidacji fiskalnej oraz tendencje demograficzne, chodzi zwłaszcza o ubytek ludności w wieku produkcyjnym" - napisano w komunikacie.

Rząd przyjął w aktualizacji Programu Konwergencji, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2011 r. będzie o ok. 0,2 pkt proc. wyższy niż w 2010 r. i wyniesie 4 proc., podobnie będzie w 2012 r. "W 2013 r. można się spodziewać spowolnienia realnego tempa wzrostu PKB do ok. 3 proc. Natomiast w 2014 r. tempo wzrostu PKB wyniesie ok. 3,9 proc." - przewiduje rząd.

Ponadto zakłada się, że w 2011 r. inflacja "przejściowo" wzrośnie o 3,5 proc., ale w kolejnych latach będzie się obniżać, by w 2014 r. wynieść 2,5 proc.

"Przewiduje się, że proces zaostrzania polityki pieniężnej przez RPP będzie kontynuowany. Tempo i skala podwyżek stóp procentowych będzie uzależnione od ożywienia gospodarczego, konsolidacji finansów publicznych, poprawy sytuacji na rynku pracy oraz kursu walutowego i oczekiwań inflacyjnych. W kolejnych latach stopa referencyjna NBP powinna ukształtować się na poziomie ok. 4,5 proc." - uważa rząd.

W komunikacie opisano, co rząd robi, by zlikwidować nadmierny deficyt (zgodnie z zaleceniami Rady Ecofin, do 2012 r. Polska powinna zredukować go poniżej 3 proc. PKB).

Podano też, że ostatnia nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadziła "wydatkową regułę dyscyplinującą", która ogranicza wzrost tzw. wydatków elastycznych i nowych sztywnych. Zgodnie z ustawą nie mogą one rosnąć w skali roku więcej niż o 1 proc.

Ustawa o finansach publicznych zawiera także wymóg, by przyjmowane przez Radę Ministrów projekty ustaw zawierały limity wydatków w ujęciu kasowym dla każdego roku przez 10 lat po wejściu w życie ustawy. Poza tym w ustawie znalazł się dodatkowy mechanizm zabezpieczenia finansów publicznych, który zakłada warunkowe podwyżki VAT, gdyby relacja państwowego długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc.

CIR dodał, że w ustawie tzw. okołobudżetowej wprowadzono podwyżkę podstawowej stawki VAT do 23 proc. (z 22 proc.) oraz stawki obniżonej do 8 proc. (z 7 proc.), zamrożono fundusz płac w budżetówce i w jednostkach samorządu terytorialnego, obniżono wydatki na niektóre programy rynku pracy oraz obniżono zasiłki pogrzebowe.

Według rządu, by obniżyć deficyt zmieniono także system emerytalny. "Od 1 maja 2011 r. składka przekazywana przez ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. początkowo do 2,3 proc., a docelowo (od 2017 r.) do 3,5 proc. podstawy składki emerytalnej" - poinformował CIR. Pozostała część trafi do ZUS na specjalne subkonta. "Zmiany te przyczynią się do poprawy salda sektora instytucji rządowych i samorządowych o ok. 0,6 proc. PKB w 2011 r. i o kolejne 0,5 w 2012 r." - dodano w komunikacie.

Komunikat CIR zawiera też informacje o zmianach w podatkach. Chodzi np. o wprowadzony obowiązek posiadania kas fiskalnych przez prawników i lekarzy prowadzących własne praktyki, ograniczenie prawa do odliczeń VAT z tytułu zakupu aut osobowych z homologacją ciężarową oraz zużywanego do nich paliwa i podwyżkę w 2012 r. akcyzy na wyroby tytoniowe.

"Zmienią się również zasady dotyczące zaokrąglania przychodów z odsetek w rachunkach bankowych oraz podatku z tego tytułu, co spowoduje konieczność zapłaty podatku niezależnie od wysokości uzyskanego przychodu" - podkreślono.

Wcześniej źródło w Ministerstwie Finansów poinformowało PAP, że w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji założono, iż deficyt sektora finansów publicznych liczony według unijnej metodologii ESA'95 w 2011 r. wyniesie 5,6 proc. PKB, w 2012 r. 2,9 proc., w 2013 r. - 2,5 proc., a w 2014 r. 2 proc.

Ponadto założono, że dług publiczny w relacji do PKB, według ESA'95, sięgnie w 2011 r. 54,9 proc. PKB, w 2012 r. 54,1 proc., w 2013 r. 52,4 proc., zaś w 2014 r. 50,8 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd: w 2011 r. PKB wzrośnie o 4 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!