Rząd walczy z optymalizacją podatkową. Kto zyska, kto straci?

Rząd walczy z optymalizacją podatkową. Kto zyska, kto straci?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort finansów prowadza rozwiązanie, które ma sprawić, że optymalizacja podatkowa przestanie się opłacać. Eksperci ostrzegają, że nowe prawo może uderzyć w mniejszych przedsiębiorców.

Podatek od nieruchomości komercyjnych ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku. Jest kolejnym elementem uszczelniania systemu, bo dotąd wiele nieruchomości komercyjnych o wielkiej wartości, które mają dochody z najmu, nie było opodatkowanych w Polsce wskutek różnych optymalizacji podatkowych, mówi Michał Bator, zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów.

- Wyszliśmy z pomysłem podatku minimalnego, który byłby pobierany od zysków, które w normalnych sytuacjach takie firmy generują - wyjaśnia Bator.

Pomniejszy wtedy po prostu ich podatek CIT.

- Co istotne ten podatek byłby odliczany od CIT-u, czyli podatku dochodowego na ogólnych zasadach. Jeżeli podmioty z segmentu nieruchomości komercyjnych płacą podatek dochodowy to nowy podatek minimalny w żaden sposób ich nie dotknie – dodaje.

Koniec z optymalizacją podatkową?


Nowy podatek ma przede wszystkim zniechęcić tych przedsiębiorców, którzy obecnie nadmiernie korzystają z tzw. "dobrodziejstw" optymalizacji podatkowej.

- Mamy nadzieję, że wprowadzenie mechanizmu poboru podatku minimalnego zniechęci do optymalizacji, która przestanie być opłacalna. Obecnie dyskutujemy stawkę poniżej 0,5 proc. rocznie od wartości nieruchomości – wyjaśnia rozmówca.

Prawdopodobnie stawka będzie na poziomie 0,42 proc. rocznie.

Rozwiązanie jest bardzo proste


To rozwiązanie ma zalety, przyznaje Tomasz Zaleski z działu doradztwa podatkowego Kancelarii Zięba, Kochański i Partnerzy.

- Wszyscy podatnicy będący posiadaczami nieruchomości przede wszystkim tych o charakterze handlowym i biurowym zobowiązani będą opłacać podatek w formie zryczałtowanej od wartości aktywów, czyli tych nieruchomości. Zasady wymiaru tego podatku są proste. Mamy składnik majątku, mamy stawkę, nie trzeba prowadzić żadnych ksiąg, nie ma wyjaśnień – tłumaczy gość.

Mniejsi przedsiębiorcy stracą


Ale proponowane rozwiązanie ma też wady, z istoty zakłada, że wszystkie podmioty generują dochód.  

- Wydaje się, że zwłaszcza podmioty mniejsze i narażone na większe ryzyko rynkowe mogą mieć problem z jego zapłatą. Ministerstwo Finansów argumentuje, że duże podmioty mają wiedzę, założenia biznesowe, które pozwalają im oszacować dochód i szacują, że ten dochód z nieruchomości osiągną i mogą od razu uwzględnić wysokość tego podatku w swoim biznesplanie. Warto podkreślić, że 10 mln zł, a to jest kwota od której ministerstwo planuje obciążyć aktywa tym podatkiem, a zatem ten próg jest stosunkowo niewielki - mówi Zaleski.

A zatem także nawet drobni przedsiębiorcy zostaną tym podatkiem obarczeni. I będą mogli go nie udźwignąć, a to chyba nie jest zamysłem Ministerstwa Finansów - zauważa Tomasz Zaleski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd walczy z optymalizacją podatkową. Kto zyska, kto straci?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!