Rząd: wzrost PKB w 2015 r. wyniesie 3,4 proc.

Rząd: wzrost PKB w 2015 r. wyniesie 3,4 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W tym roku polskie PKB wzrośnie o 3,4 proc., a w przyszłym o 3,8 proc.; bezrobocie w tym roku ma wynieść 8,2 proc., a w 2016 r. - 7,6 proc.; deflacja w 2015 r. ma wynieść 0,2 proc. - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd "Program konwergencji. Aktualizacja 2015".

W kolejnych dwóch latach nasza gospodarka ma rozwijać się w tempie 3,9 proc. i 4 proc.

Aktualizacja programu konwergencji jest częścią przyjętego we wtorek przez rząd "Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2015-2018" przygotowanego przez resort finansów.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu rządu, po wyraźnym spadku inflacji w końcu 2014 r. również w tym roku presja inflacyjna będzie bardzo ograniczona, co będzie wiązało się ze spadkiem cen ropy i niskim wzrostem cen żywności. W efekcie w tym roku należy się spodziewać średniorocznej deflacji w wysokości 0,2 proc., a w latach kolejnych inflacja będzie stopniowo przyspieszać i wskaźnik CPI ukształtuje się na poziomie: 1,7 proc. w 2016 r., 1,8 proc. w 2017 r. i 2,5 proc. w 2018 r.

W dokumencie zaznaczono, że w 2017 r. presja inflacyjna będzie dodatkowo ograniczana przez planowany od początku 2017 r. powrót stawek podatku VAT do 22 proc. z 23 proc. oraz do 7 proc. z 8 proc.

MF przyznało, że pozostająca poza kontrolą rządu deflacja osłabia dochody państwa, zwłaszcza z VAT. Wynika to z faktu, że głównym elementem bazy podatku VAT jest konsumpcja prywatna (w tym m.in. paliwa, gdzie spadki cen były relatywnie duże). W najmniejszym stopniu niższy poziom cen wpłynie na dochody z podatku akcyzowego.

"Poprawa sytuacji gospodarczej, w tym wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu inwestycji, przełoży się na poprawę sytuacji na rynku pracy. Oczekuje się, że w 2015 r. liczba osób pracujących wzrośnie przeciętnie o 1,1 proc. W kolejnych latach przyrost ten wyniesie od 0,7 proc. w 2016 r. do 0,5 proc. w 2018 r. W związku z tym, szacuje się, że w 2015 r. stopa bezrobocia spadnie do 8,2 proc. W 2016 r. ukształtuje się na poziomie 7,6 proc., aby do 2018 r. zmniejszyć się do 6,5 proc." - napisano w komunikacie.

Zaznaczono, że w zeszłym roku, w efekcie konsolidacji finansów publicznych oraz dzięki korzystnej dla finansów publicznych strukturze wzrostu gospodarczego, deficyt nominalny sektora instytucji rządowych i samorządowych został ograniczony o 0,8 pkt. proc. i wyniósł 3,2 proc. PKB, wobec rekomendowanego przez Radę Ecofin celu w wysokości 3,9 proc. PKB. Resort finansów uważa, że biorąc pod uwagę ponoszone w I połowie 2014 r. koszty reformy emerytalnej w wysokości 0,4 proc. PKB, skorygowany deficyt (porównywalny z krajami, które nie wdrożyły emerytalnego systemu kapitałowego) wyniósłby 2,8 proc. Tym samym spadłby do poziomu pozwalającego na oczekiwanie zdjęcia z Polski procedury nadmiernego deficytu.

"Konsolidacja fiskalna w 2014 r. obejmowała ograniczenie wydatków oraz wzrost dochodów sektora instytucji rządowych i samorządowych. Kluczowym czynnikiem determinującym poziom wydatków w Polsce, a zatem również kształt polityki fiskalnej, jest stabilizująca reguła wydatkowa, którą po raz pierwszy zastosowano w sposób wiążący podczas prac nad ustawą budżetową na 2015 r. W latach 2015-2018 przewiduje się dalszą konsolidację finansów publicznych" - zapowiedziano.

Resort finansów prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych spadnie odpowiednio 2,7 proc. PKB w 2015 r., do 2,3 proc. PKB w przyszłym roku, osiągnie 1,8 proc. PKB w 2017 r. i 1,2 proc. PKB w 2018 r.

"Po zakończeniu procedury nadmiernego deficytu Polska zacznie podlegać przepisom części prewencyjnej Paktu Stabilności i Wzrostu, zgodnie z którymi celem polityki fiskalnej będzie dążenie do średniookresowego celu budżetowego (MTO), czyli deficytu strukturalnego na poziomie 1 proc. PKB. Osiągnięcie MTO i utrzymanie długu sektora instytucji rządowych i samorządowych znacznie poniżej wartości referencyjnej 60 proc. PKB zostanie zapewnione w szczególności przez przestrzeganie stabilizującej reguły wydatkowej" - poinformowano.

Ministerstwo przewiduje w dokumencie, że w 2015 r. inwestycje prywatne zwiększą się realnie o 6,6 proc., by w kolejnych latach osiągnąć tempo wzrostu na poziomie odpowiednio 7,6 proc., 8,3 proc. oraz 8,2 proc. W rezultacie udział inwestycji prywatnych w PKB na koniec 2018 r. zwiększy się do 17,4 proc. Czynnikiem wspierającym wzrost inwestycji prywatnych - obok oczekiwanej poprawy koniunktury w otoczeniu zewnętrznym - ma być również utrzymanie się kosztu kapitału na relatywnie niskim poziomie w związku z niskimi stopami procentowymi oraz w efekcie działania programu Inwestycje Polskie.

"W Ministerstwie Finansów trwają też prace analityczne dotyczące wprowadzenia ulgi w podatku dochodowym na wydatki związane z ponoszeniem nakładów na badania i rozwój" - poinformowano. "W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych w całym horyzoncie prognozy zakłada się brak zmiany ustawy w części dotyczącej progów podatkowych oraz zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej podatek" - zaznaczono.

MF zakłada w dokumencie, że w latach 2015-2019 będzie utrzymywać się tendencja aprecjacyjna złotego. "Umacnianiu się polskiej waluty powinny sprzyjać silne fundamenty polskiej gospodarki, w tym niewielki deficyt rachunku bieżącego, napływ inwestycji zagranicznych oraz istotny spadek premii za ryzyko związany z ograniczeniem nierównowagi finansów publicznych" - napisano. Podkreślono, że duże znaczenie dla kształtowania się kursu walutowego będzie miało wyjście Polski z procedury nadmiernego deficytu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd: wzrost PKB w 2015 r. wyniesie 3,4 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!