Rząd zajmie się kwestią nadzoru nad BGK i KUKE

Rząd zajmie się kwestią nadzoru nad BGK i KUKE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związany z powołaniem Polskiego Funduszu Rozwoju projekt noweli dot. nadzoru m.in. nad BGK i KUKE, może trafić pod obrady rządu już we wtorek; zależy to od wyników uzgodnień międzyresortowych - mówi PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Według niego projekt nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw trafił w czwartek pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Prace nad projektem - jak powiedział PAP Kowalczyk - zostały zawieszone, bo "jest jeszcze kilka kwestii do wyjaśnienia".

Kowalczyk zaznaczył, że "projekt dotyczy spraw kompetencyjnych, nadzoru nad różnymi instytucjami, w tym m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE)". "W zależności od (wyników - PAP) uzgodnień międzyresortowych projekt może trafić pod obrady rządu we wtorek" - powiedział. O tej inicjatywie legislacyjnej napisał piątkowy "Puls Biznesu".

Polski Fundusz Rozwoju ma powstać jeszcze w tym roku. Zgodnie z założeniami mają się w nim znaleźć państwowe agencje i instytucje finansowe, w tym m.in. BGK, KUKE, PARP, PAIiIZ czy ARP.

Wiceszef Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślał w czwartek, że rola Polskiego Funduszu Rozwoju w realizacji "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski", przygotowanego pod kierunkiem wicepremiera Morawieckiego, będzie bardzo duża. "Jakie mamy szanse oddziaływania na inne resorty, szczególnie na Ministerstwo Finansów? Po to pan Morawiecki jest wicepremierem odpowiedzialnym za kwestie gospodarcze. Już w ramach struktury rządu została stworzona Rada Gospodarcza, której on przewodzi, w skład której wchodzą ministrowie z pozostałych działów gospodarczych, więc ma bezpośredni wpływ na to" - tłumaczył.

Jak dodał, "bez przełamania Polski resortowej (...) nie uda się zrealizować tego planu". "Jeżeli my tego nie przełamiemy, to cały nasz plan ograniczy się tylko do wydawania pieniędzy unijnych, więc jego wartość dodana będzie niewielka" - przekonywał.
Czytaj więcej:
Kwieciński: bez przełamania "Polski resortowej" nie da się zrealizować planu Morawieckiego

Tymczasem wiceszef MF Leszek Skiba powiedział PAP, że kwestia udziału BGK w Polskim Funduszu Rozwoju jest analizowana. "Rzeczywiście zwracamy uwagę na pewne kłopoty, polegające na tym, że oprócz wspierania polskiej gospodarki bank ten wykonuje pewne zadania, które mają charakter finansowy związany z obsługą finansów publicznych. I te aktywności BGK są istotne dla dobrego funkcjonowania ministra finansów. Resort deponuje środki finansowe w BGK i NBP. Do tego dochodzi kwestia związana z konsolidacją finansów publicznych, rachunki BGK funkcjonują tak, że część instytucji publicznych ma obowiązek deponowania tam pieniędzy. Wreszcie jest kwestia czysto techniczna; BGK to bank. To, czy ma funkcjonować w ramach szerszej struktury, pozostaje do rozstrzygnięcia" - tłumaczył Skiba.

Z kolei resort skarbu zwraca uwagę, że PAIiIZ, PIR i działalność innowacyjna ARP wpisują się w ogłoszoną strategię rozwoju. W przypadku ARP ministerstwo chce wcześniej dokonać przeglądu wszystkich prowadzonych przez Agencję procesów restrukturyzacyjnych.

"Część ARP zajmująca się restrukturyzacjami i inwestycjami jest jednym z najważniejszych narzędzi, które stanowi wsparcie dla przedsiębiorstw i będzie pomocna w porządkowaniu portfela państwowych spółek na finiszu działalności resortu skarbu. Wystarczy wspomnieć ratunek dla Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych czy grupy Polimex-Mostostal. Obecnie ARP uczestniczy w skomplikowanym procesie restrukturyzacji Przewozów Regionalnych" - podkreśliło biuro prasowe MSP.

"Ten obszar działalności ARP w połączeniu z Funduszem Restrukturyzacji Przedsiębiorców, którym dysponuje Minister Skarbu Państwa, stanowi kompletną całość. Dlatego kwestia ta będzie jeszcze przedmiotem uzgodnień tak, by rząd mógł optymalnie wykorzystać potencjał Agencji, z pożytkiem dla programu rozwoju ale też strategii porządkowania aktywów Skarbu Państwa oraz wspierania przedsiębiorców w trudnej sytuacji, za co odpowiada Minister Skarbu" - dodało.

"Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski", przygotowany pod kierunkiem wicepremiera ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, został przyjęty przez rząd w połowie lutego. Zgodnie z nim rozwój polskiej gospodarki ma opierać się na pięciu filarach. Są to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał, ekspansja zagraniczna oraz zrównoważony rozwój społeczny i regionalny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd zajmie się kwestią nadzoru nad BGK i KUKE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!