Sąd nakazał ponowne zbadanie sprawy WGI

Sąd nakazał ponowne zbadanie sprawy WGI
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w poniedziałek postanowienie warszawskiej Prokuratury Okręgowej o umorzeniu śledztwa w sprawie 10 zarzutów dotyczących m.in. fałszowania dokumentów i wyprowadzania majątku przez zarząd Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej.

Chodzi o 10 wątków wyodrębnionych przez warszawską prokuraturę z głównej sprawy karnej, jaka od września toczy się przed tym samym sądem - Sądem Okręgowym w Warszawie - przeciwko trzem członkom zarządu WGI DM: Łukaszowi K., Andrzejowi S. i Maciejowi S. Wszystkim grozi maksymalnie 10 lat więzienia.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wyodrębniła w tej sprawie 10 wątków i po ich zbadaniu umorzyła śledztwo z powodu: braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, braku znamion czynu zabronionego, niewykrycia sprawcy przestępstwa i znikomej społecznej szkodliwości czynu.

Chodziło m.in. o zarzut fałszowania przez rok, od kwietnia 2005 r. do kwietnia 2006 r., dokumentów składanych przez WGI DM do ówczesnej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego).

W poniedziałek pełnomocnik KNF przekonywała w sądzie, że warszawska prokuratura nie powinna była umarzać śledztwa w tej sprawie. Nie zgadzała się z prokuraturą, że członkowie zarządu WGI DM nie odpowiadają za źle funkcjonujący system komputerowy. Przekonywała, że świadomie działali w taki sposób, by klienci WGI dostawali inne dane o stanie swojego rachunku niż wynikało to z raportów przesyłanych przez WGI do Komisji.

Pełnomocnik KNF nie przekonały też argumenty prokuratury, że w tamtym czasie nie było żadnych regulacji prawnych dotyczących przekazywania klientom informacji o stanie ich rachunków. Przyznała, że faktycznie nie było wtedy takich regulacji, "ale przecież - jak mówiła przed sądem - obowiązkiem było przekazywanie danych rzetelnych, odzwierciedlających rzeczywisty stan rachunków klientów".

Jeszcze więcej zarzutów do prokuratorskiego postanowienia wyliczył w poniedziałek mec. Artur Drózd, pełnomocnik jednej z klientek WGI. Absurdem nazwał przyjęcie przez prokuraturę za wiarygodne zeznań członków zarządu WGI, że usiłowali sprzedać WGI Dom Maklerski zagranicznej spółce WGI Europe Ltd, bo w Polsce organy władzy uniemożliwiały im prowadzenia działalności.

Drózd zarzucił też prokuraturze, że nie zbadała, czy powodem obciążenia jednej z podwarszawskich nieruchomości hipoteką na rzecz ojca jednego z oskarżonych była faktycznie pożyczka, czy raczej kryła się za tym chęć wyprowadzenia majątku i tym samym pokrzywdzenia klientów WGI, którzy nie mogą domagać się sprzedaży tej nieruchomości, by dochodzić swoich należności. Pierwszeństwo ma bowiem ojciec oskarżonego, na rzecz którego została ustanowiona hipoteka.

Zdaniem Drózda prokuratura nie powinna też była umorzyć śledztwa w sprawie ukrywania przez zarząd WGI kopii dokumentacji elektronicznej (tzw. backup-ów), czyli kopii archiwizacyjnych z danymi o działalności maklerskiej WGI. Prokuratura umorzyła śledztwo w tym zakresie, bo - jak mówił w poniedziałek Drózd - stwierdziła, że są inne dowody. Tymczasem - jego zdaniem - na podstawie kopii archiwizacyjnych można ustalić dokładny przebieg operacji księgowych. Pełnomocnik powołał się tu na zeznania głównego informatyka WGI, który kilka dni temu został przesłuchany przez sąd.

We wszystkich sprawach podnoszonych w poniedziałek przez pełnomocników Sąd Okręgowy uchylił postanowienie prokuratury i przekazał jej sprawę do ponownego rozpoznania. To samo zrobił z jeszcze innymi trzema zarzutami przedstawionymi na piśmie.

Natomiast uznał za uzasadnione umorzenie śledztwa w sprawie trzech zarzutów w sprawie WGI.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd nakazał ponowne zbadanie sprawy WGI

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!