Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym

Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejm zdecydował o naszych przyszłych emeryturach. Zgodnie z propozycją rządową składki przekazywane do OFE zostaną zmniejszone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. składki trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS. Od przyszłego roku będzie też obowiązywała 4 proc. ulga podatkowa dla oszczędzających na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Premier Tusk powiedział po głosowaniu, że przyjęcie rządowych propozycji było absolutnie niezbędne dla Polski.

W głosowaniu wzięło udział 431 posłów. Za uchwaleniem ustawy wprowadzającej zmiany w systemie emerytalnym było 237 posłów, przeciw - 154, a 40 wstrzymało się od głosu. Sejm odrzucił poprawki, które zgłaszała opozycja.

W sobotę senackie komisje, budżetu i finansów publicznych oraz rodziny i polityki społecznej, opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy zmniejszającej składki do OFE. Senat może głosować ustawę w najbliższą środę. Czytaj więcej: Senackie komisje za przyjęciem zmian w OFE bez poprawek

Premier Donald Tusk oświadczył w sobotę, że będzie w stałym kontakcie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, a także marszałkami Sejmu i Senatu po to, by zakładane przez rząd miesięczne vacatio legis ustawy o OFE nie ucierpiało. Czytaj więcej: Tusk: chcemy utrzymania miesięcznego vacatio legis ustawy o OFE

- Mam przekonanie, że zrobiliśmy trudną, niełatwą do zaakceptowania przez wielu rzecz, niezbędną absolutnie w interesie Polski. W tym sensie kamień z serca mi spadł, że pewien etap pokonaliśmy - powiedział dziennikarzom po wieczornym glosowaniu premier Donald Tusk. Czytaj więcej: Premier w sprawie OFE: zrobiliśmy rzecz niezbędną dla Polski

Podsumowując prace nad ustawą minister Michał Boni powiedział w Sejmie, że rząd podejmując temat zmian w systemie emerytalnym deklarował, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie rozwiązań zwiększających efektywność Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jego zdaniem nowe rozwiązania mają doprowadzić do różnicowania portfeli inwestycyjnych w zależności od cyklu życia.

- Tak, aby osoby bliższe wieku emerytalnego miały bezpieczniejsze inwestycje a osoby we wcześniejszych fazach życia mogły zwiększać swoją stopę zwrotu, a w przyszłości mieć wyższą emeryturę. Jesteśmy w stanie przygotować taki projekt w ciągu dwóch miesięcy - powiedział Michał Boni.

Uchwalone przez Sejm zmiany mają wejść w życie 1 maja 2011 r. Ustawa zakłada, że składka do OFE zostanie początkowo zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc.

Rząd proponuje też wprowadzenie od 2012 r. 4-proc. ulgi podatkowej dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Będą je mogły prowadzić towarzystwa emerytalne i inne instytucje finansowe. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc.

Rząd ocenia, że zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o ok. 190 mld zł.

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński zapowiedział w piątek, że prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. ustawy wprowadzającej zmiany w OFE bez zbędnej zwłoki, ale w takim czasie, który pozwoli mu na rozpoznanie kwestii przede wszystkim konstytucyjnych.

Dziekoński zapowiedział, że prezydent, który już teraz konsultuje się m.in. z konstytucjonalistami, "będzie również analizował kwestię (konstytucyjności - PAP) po przebiegu procesu legislacyjnego, ponieważ może (ten proces-PAP) spowodować pewne zmiany, odkształcenia tej ustawy".

"Prezydent podejmując tę decyzję będzie brał pod uwagę również dotychczasowe istniejące orzecznictwo TK w kwestiach związanych z vacatio legis" - podkreślił.

Minister zaznaczył, że Bronisław Komorowski, oprócz konstytucjonalistów, będzie też spotykał się z partnerami społecznymi z Komisji Trójstronnej. "Cała ta skumulowana wiedza tych wszystkich osób pozwoli panu prezydentowi podjąć decyzję, która musi być wyważona, rozsądna i oceniająca przede wszystkim kwestie konstytucyjne i finalny interes osób ubezpieczonych" - powiedział.

Tymczasem jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini 55 proc. Polaków uważa, że zmiany w systemie emerytalnym zmniejszą emerytury. Czytaj więcej: Zmiany w systemie emerytalny niepokoją Polaków
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!