XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sektor bankowy coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów

Sektor bankowy coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sektor bankowy staje się coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów zarówno zagranicznych, jak i krajowych - powiedział we wtorek prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że granice obciążeń sektora bankowego zostały przekroczone.

  • Od 2011-2012 zaobserwowano niepokojący, utrzymujący się spadek wyniku sektora bankowego.
  • Pomimo tego, że sektor bankowy uzyskuje w skali roku wynik w przedziale 12-15,5 mld zł, to cały czas w niekorzystny sposób zmienia się zwrot z kapitału w polskim sektorze bankowym.
  • Sektor bankowy staje się coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów zarówno zagranicznych, jak i inwestorów krajowych.
  • O polskim rynku kapitałowym będziemy dyskutować od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.

"Od 2011-2012 obserwujemy niepokojący, utrzymujący się spadek wyniku sektora bankowego. Pomimo tego, że sektor bankowy uzyskuje w skali roku wynik w przedziale 12-15,5 mld zł, to cały czas w niekorzystny sposób zmienia się zwrot z kapitału w polskim sektorze bankowym. Sektor bankowy staje się coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów zarówno zagranicznych, jak i inwestorów krajowych" - powiedział na konferencji prasowej Pietraszkiewicz, prezentując analizę opracowaną w ZBP.

Jak tłumaczył, z analizy wynika, że "granice obciążeń sektora bankowego zostały przekroczone".

"Źródło tych problemów przede wszystkim bierze się z tego, że pomimo wzrostu aktywów, liczby wykonywanych operacji bankowych - skala obciążeń nałożonych na sektor bankowy, a także ograniczeń wprowadzonych w polskim sektorze bankowym, doprowadza do tego, że wynik ekonomiczny sektora bankowego (...) koncentruje się w ośmiu wiodących bankach w Polsce" - powiedział.

Według ZBP niepokojące jest to, że występuje jedynie wzrost nominalny sektora bankowego, "ponieważ realnie sektor bankowy od kilku lat jest w fazie stagnacji", pomimo wzrostu PKB w naszym kraju.

"Polski sektor bankowy pod względem funduszy własnych w relacji do PKB, pod względem depozytów, kredytów do PKB zajmuje jedno z końcowych miejsc w UE. W związku z tym, utrzymywanie się dłuższy czas takich tendencji uznalibyśmy za niebezpieczne" - podkreślił szef ZBP.

ZBP powody osłabienia tempa rozwoju i zdolności do finansowania rozwoju gospodarki upatruje przede wszystkim we wprowadzonym podatku bankowym oraz zwiększonych opłatach na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Od lutego 2016 r. w Polsce obowiązuje podatek od niektórych instytucji finansowych - tzw. podatek bankowy.

ZBP wskazał, że według analizy JP Morgan, efektywna stopa podatkowa w Polsce przekroczyła 40 proc. i jest o połowę wyższa niż w innych krajach CEE.

"Maksymalne efektywne opodatkowanie największych polskich banków sięga blisko 44 proc. a minimalne opodatkowanie efektywne polskich banków też z grona tych największych to jest około 33 proc. Takiego efektywnego obciążenia nie znajdziecie państwo w krajach cywilizowanych. W związku z tym, polski sektor bankowy jest mniej konkurencyjny wobec banków tego regionu, jest mniej konkurencyjny wobec wielu branż. Jest także mniej atrakcyjny dla inwestorów w stosunku do całej Europy" - powiedział.

Według ZBP, spadek wyników małych i średnich banków obniżył ich zdolności rozwoju, ale jednocześnie zmniejszył odporność na dekoniunkturę.

ZBP analizę przygotował na podstawie m.in. danych własnych, KNF, NBP, GUS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sektor bankowy coraz mniej atrakcyjny dla inwestorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!