XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Słabe wyniki inwestycji rekompensuje konsumpcja prywatna

Słabe wyniki inwestycji rekompensuje konsumpcja prywatna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największym zaskoczeniem w opublikowanych danych nie jest zmiana struktury PKB, ale kolejne rozczarowanie wynikiem inwestycji - ocenia ekonomista z Raiffeisen Polbank Paweł Radwański, komentując dane GUS dot. PKB i inwestycji.

  • Względem pierwszego kwartału widać jednak wyraźną zmianę w strukturze PKB, polegająca na znacznym zmniejszeniu roli zapasów przy jednoczesnym wzroście znaczenia handlu zagranicznego - uważa Radwański.
  • Dodaje, że kontrybucja tych komponentów wyniosła w ostatnim kwartale odpowiednio 0,2 oraz 0,5 pkt. proc wobec 1,9 i -1,2 pkt. proc kwartał wcześniej.
  • Największym zaskoczeniem w opublikowanych danych nie jest jednak zmiana struktury, lecz kolejne już rozczarowanie wynikiem inwestycji. Kategoria ta zanotowała dynamikę na poziomie zaledwie 4,5 proc., co przy oczekiwaniach na poziomie 7-9 proc. r/r można śmiało nazwać rozczarowaniem - pisze ekonomista.

Jego zdaniem słabe wyniki inwestycji rekompensuje konsumpcja prywatna.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,2 proc. rdr w I kwartale. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w II kwartale rdr PKB wzrósł o 5,1 proc.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w II kwartale wzrosły o 4,5 proc. rdr vs. konsensusu 9 proc. i po wzroście o 8,1 proc. w I kw., konsumpcja prywatna wzrosła o 4,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,8 proc. rdr.

"Względem pierwszego kwartału widać jednak wyraźną zmianę w strukturze PKB, polegająca na znacznym zmniejszeniu roli zapasów przy jednoczesnym wzroście znaczenia handlu zagranicznego" - napisał Radwański w komentarzu. Dodał, że kontrybucja tych komponentów wyniosła w ostatnim kwartale odpowiednio 0,2 oraz 0,5 pkt. proc wobec 1,9 i -1,2 pkt. proc kwartał wcześniej.

"Największym zaskoczeniem w opublikowanych danych nie jest jednak zmiana struktury, lecz kolejne już rozczarowanie wynikiem inwestycji. Kategoria ta zanotowała dynamikę na poziomie zaledwie 4,5 proc., co przy oczekiwaniach na poziomie 7-9 proc. r/r można śmiało nazwać rozczarowaniem. Tym bardziej, że cały czas wysoki wzrost notują inwestycje publiczne związane z budownictwem, co niestety wskazuje, że dynamika inwestycji w sektorze prywatnym mogła w II kwartale nawet być ujemna" - oceniał ekonomista.

Jego zdaniem, "słabe wyniki inwestycji po raz kolejny rekompensuje konsumpcja prywatna".

"Po wzroście o 4,8 proc. r/r w pierwszym kwartale można było oczekiwać lekkiego spowolnienia, natomiast ostatecznie nastąpiło przyspieszenie do 4,9 proc. r/r. Łącznie pozwala to podtrzymać nasze szacunki całorocznego tempa wzrostu na poziomie 4,9 proc. podczas gdy w III kwartale wzrost może spowolnić w okolice 4,8 proc. r/r." - przekazał.

Zdaniem ekonomisty, obecnie nie widać też powodów, aby rewidować w dół całoroczną prognozę inwestycji na poziomie 7,7 proc.

"Nie można bowiem wykluczyć, że rozczarowanie zanotowane w II kwartale zostanie zrekompensowane kolejnymi odczytami, za czym przemawiają choćby ostatnie dobre dane o wzroście nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw" - ocenił.

GUS podał również w piątkowym szacunku flash, że inflacja CPI w sierpniu wyniosła rdr 2,0 proc. vs konsensusu 1,9 proc. i vs 2,0 proc. w lipcu.

"Poznaliśmy też szacunek flash inflacji CPI. Zgodnie z oczekiwaniami wyniosła ona 2,0 proc. r/r, jednak w strukturze wyraźnie widać zaskoczenie w postaci ujemnej miesięcznej dynamiki cen paliw. Wygląda więc na to, że po dłuższym okresie zaskoczeń na minus, sierpień przyniósł nadspodziewanie szybki wzrost inflacji bazowej w okolice 0,9 proc. r/r wobec 0,6 proc. r/r w lipcu" - przekazał ekonomista.

Jego zdaniem, za wzrostem inflacji bazowej w sierpniu mogły stać m.in. ceny związane z przygotowaniem wyprawki szkolnej w związku z wypłatami jednorazowych świadczeń w ramach programu 300+.

"Oceniamy, że kolejne miesiące przyniosą hamowanie dynamiki CPI do okolic 1,7 proc. -1,8 proc. r/r z uwagi na wysoką bazę statystyczną w cenach żywności. Efekt ten będzie jednak częściowo zmniejszany przez wpływ letniej suszy, który może być szczególnie widoczne w takich kategoriach jak mąka czy warzywa. Do końca roku powinniśmy natomiast obserwować systematyczny wzrost inflacji bazowej, która w grudniu powinna osiągnąć 1,5 proc. r/r." - stwierdza Radwański.

W opinii ekonomisty, patrząc z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej piątkowe dane mają neutralny charakter.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Słabe wyniki inwestycji rekompensuje konsumpcja prywatna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!